Alexandrite Lazer Epilasyon


Günlük hayatta hem kadınlar hem de erkekler için rahatsız edici olabilen istenmeyen tüyler kişilerin hayat kalitesini azaltan kozmetik sorunların başında gelmektedir.

Kullanılan lazer ışınının özellikleri ve uygulama tekniklerinin farklılaşmasına göre birden fazla lazer epilasyon yöntemi olduğu bilinmektedir. Bu yöntemler içerisinde en çok tercih edilen ve uzun dönemli sonuçları en detaylı şekilde analiz edilebilen yöntemin “Alexandrite Lazer Epilasyon” yöntemi olduğu dünya çapında kabul görmektedir. 

Alexandrite Lazer Nedir? 

Alexandrite kristali kullanılarak yüksek ısı enerjisi dağıtan bir lazer türü olan Alexandrite lazer; dalga boyu 755 nanometreye kadar ulaşan ve ışık rengi kırmızı olan bir lazer türüdür. 

Alexandrite lazer, yaygın şekilde epilasyon amacıyla kullanılsa da, epilasyon haricinde;

  • Varis tedavisi,
  • Cilt gençleştirilmesi,
  • Doğum lekeleri,
  • Dövmelerin silinmesi alanlarında da kullanılmaktadır. 

755 nanometrelik dalga boyu ile derinin 0,000755 mm aşağısına kadar etki etme kapasitesine sahip olan Alexandrite lazer, günümüzde istenmeyen tüylere kaşı en etkili lazer türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Tüm cilt tiplerinde kullanılabilen ancak etkisini en fazla açık renk tenlerde gösteren Alexandrite lazer epilasyon; hem kadınlarda hem de erkeklerde güvenle uygulanabiliyor. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemi

Alexandrite lazer epilasyon yöntemi, dünya çapında uzun zamandan beri istenmeyen tüylerin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması amacıyla kullanılan bir lazer epilasyon tedavisi şeklidir. Lazerler arasında en hızlı olarak kabul edilir ve bu nedenle geniş bölgelerin epilasyon tedavisi sırasında kısa zamanda etkin sonuçlar üretir. 

Q-switch modunda kullanılabilen, farklı büyüklük ve genişlikteki el başlıkları ile atışlar çok seri bir şekilde yapılabilir; böylece lazer epilasyon seans süreleri oldukça kısalır. 

Alexandrite lazerinin yüksek enerjili ışığı ısı enerjisine döndürülerek hedeflenen bölgedeki kıl köklerine zarar verilir. 

Süreç şu şekilde işler; 

Lazer epilasyon tedavisi sırasında, kullanılacak bölgenin genişliğine bağlı olarak el başlıkları ile cilde Alexandrite lazer uygulanır, bu yüksek enerjili ışık; ciltte melanin ve kıl kökleri tarafından emilerek ısıya dönüşür. Bu ısı kıl köklerine zarar verir ve bu kökleri kalıcı olarak tahrip eder. 

Kıl köklerinde oluşan hasarın kalıcı olması, bu köklerden eskisi kadar güçlü kılların çıkmasını engelleyecektir. Kişinin cilt yapısına, tüylerin türüne ve kıl foliküllerinin canlılığına göre Alexandrite lazer epilasyon sonuçları değişebilir. Ancak kişilere göre farklı sonuçlar elde edilse de; Alexandrite lazer epilasyon sonrasında kılların en az %70 oranında azaldığı kabul edilmektedir. 

Alexandrite Lazer Epilasyonun Başarısını Etkileyen Faktörler 

Alexandrite lazer epilasyon hızlılığı, yüksek başarı oranı ile bilinen bir epilasyon yöntemi olsa da, başarılı sonuçların alınmasını belirleyen unsurlar lazerin türü ile sınırlı değildir. 

Öncelikle lazer epilasyon tedavisini yapacak kişilerin kesinlikle konusunda uzman olması ve kullandıkları cihazlar ile ilgili detaylı eğitime tabi tutulmaları gerekmektedir. 

Güvenli kabul edilen Alexandrite lazer, konusunda uzman olmayan kişiler tarafından kullanıldığında; diğer tüm lazer türleri gibi zararlı olabilmektedir. 

Alexandrite lazer uygulanmadan önce; uzmanlar tedavi talebi ile gelen kişilerin cilt tipini analiz etmeli, kıl yapısını incelemeli ve gerekirse küçük bir alana deneme atışı yapıp cildin lazer ışınına verdiği reaksiyonu görmelidir. 

Uzmanlar uygun gördüğü takdirde ve hastanın tüy durumu uygun olduğunda Alexandrite lazer epilasyonu güvenle uygulanabilir. 

Hasta açık tenli, sert ve koyu renkte kıl yapısına sahip ise Alexandrite lazerden alınacak sonuç gayet tatmin edici olacaktır. 

Hastanın ten rengi kıl yapısı uygun. Tedaviyi uzman uygulayacak ama çok önemli bir unsur daha var; Alexandrite lazer cihazları... 

Alexandrite lazer cihazlarının kalitesi hem sağlık için hem de tedavinin olumlu yanıt vermesi için oldukça belirleyicidir. Epilasyon merkezleri araştırılırken kullandıkları lazer epilasyon cihazları hakkında mutlaka bilgi edinilmeli ve sadece “Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi; FDA” tarafından onaylanan markaların kullanıldığı merkezler tercih edilmelidir. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? 

Lazer epilasyon tedavisi başlamadan önce uzman dermatologların hastaların cilt yapısını, kıl yapısını ve ten rengini analiz etmeleri gerekmektedir. Tedavi esnasında mutlak başarı sağlanması için bu tetkikler kritik öneme sahiptir. 

Alexandrite lazer epilasyonu daha önce de belirttiğimiz gibi; açık tenli olmasına rağmen sert ve koyu tüylere sahip kişilerde maksimum verimlilikte sonuç gösterir. 

Lazer epilasyon seansı öncesinde, epilasyon yapılacak bölgedeki tüyler iyice kısaltılır. Kesinlikle ağda vb. yöntemlerle kıllar kökten alınmamalıdır. Bunun sebebi, Alexandrite lazer ışınlarının kıl kökleri tarafından emilecek olmasıdır. Ciltte krem, besleyici yağ gibi doğal ya da kimyasal içerikli hiçbir kozmetik ürünün de bulunmaması gerekmektedir. 

Büyüme evresindeki kıllarda çok etkili olan bu lazer epilasyon yöntemi sırasında, hem seansı yöneten uzman hem de tedavi gören kişi ışınlara karşı korunmak için koruyucu gözlük kullanmalıdır. Epilasyon yapılacak vücut bölgesi geniş ise büyük, küçük ise dar el başlıkları ile tüy sorunu olan bölgede başlık cilt üzerinde gezdirilirken atışlar yapılır. 

Alexandrite lazer epilasyon seanslarının düzenli aralıklarla tekrar edilmesi gerekebilir. Kılların büyüme evrelerinin farklı olması ve kıl köklerinin direncine göre bu seansların tekrar sayıları çoğalabilir. Seanslar arasında genellikle 1-2 ay aralık verilmektedir; ancak bu süreler kişiye göre değişebildiği için dermatologlar seans aralarında kontrol muayeneleri yapmak isteyebilirler. Hem tedavinin etkilerinin gözlenmesi hem de yeni seansın ne zaman yapılacağının belirlenmesi için kontrol muayenelerinin aksatılmaması gerekmektedir. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Faydaları 

Alexandrite lazer epilasyon diğer epilasyon yöntemleri arasında en hızlı ve en etkili sonuç veren yöntem olarak bilinmektedir. Koyu tenlerde çok fazla etkisi yoktur, ancak açık tenlerde hem kalın yapılı hem de ince tüyler üzerinde mükemmel bir etkiye sahip olduğu kabul edilmektedir. 

İnce ve yumuşak kıllar üzerinde etkisini 6-8 seans, kalın tüylerde ise 8-12 seans arasında belli eden Alexandrite lazer ışınları hem kıl folikülleri hem de melanin tarafından emilir. Bu süreç sonunda kıl foliküllerinin yapısı bozulur ve sonuç kalıcı olur. 

Q-switch modu ile oldukça hızlı uygulanabilen Alexandrite lazer epilasyon yöntemi, epilasyon bölgesine uygun başlıklar kullanıldığı takdirde vücudun tüm bölgelerinde güvenle kullanılabilir. Bacaklar, sırt, omuzlar, karın, bikini bölgesi ve yüz en çok uygulama yapılan vücut bölümleri arasındadır. 

Diğer lazer tipleri ile kıyaslandığında Alexandrite lazer ışınının emilim oranı çok yüksektir bu durum da bu yöntem ile epilasyon yapıldığında kılların en az %70 oranında ortadan kaldırılmasına sebep olmaktadır. 

Alexandrite lazer epilasyonunun sonuçları uzun dönemli ya da kalıcı olur. Kıllar tekrar belirse bile, dikkat çekmeyecek ya da ciddi sorun teşkil etmeyecek kadar zayıf olur. 

Alexandrite lazer epilasyonu, FDA onaylı lazer epilasyon cihazları kullanıldığı ve uzmanlar tarafından uygulandığı takdirde çok güvenlidir. Kişinin seans sırasında ağrı ya da acı hissetme oranı düşüktür. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Zararlı Mı? 

Daha önce de vurguladığımız gibi, Alexandrite epilasyon uygulamasını yapacak kişilerin uzmanlığı ve tedavi sırasında kullanılacak olan cihazların kalitesi riskleri ortadan kaldırır. 

Genellikle bu yöntemin kısa süreli ve geçici yan etkileri olabilir ancak endişelenecek bir durum değildir. Alexandrite lazer epilasyon yönteminin geçici yan etkileri arasında; 

  • Seans sonrası kızarıklık,
  • Atış yapılan bölgede hafif şişmeler,
  • Hassasiyet,
  • Hipopigmentasyon yani geçici renk açılmaları sayılabilir. 

Bu risklerin yaşanması ihtimali oldukça düşük olsa da, gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. Seans sonrasında bu yan etkiler uzun sürerse ve hastalarda ciddi şikayetlere neden olurlar. 

Yan etkilerin görülme süresi uzarsa ve tedavi sonrası şikayetler artarsa mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.  


Puan:

Alexandrite Lazer Epilasyon
Puan: 4.9 (30oy )