Bel Ağrısı Nedir, Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?


Bel Ağrısı Nedir?

"Bel" kelimesi Türk Dil Kurumunun resmi yayınlarına göre "İnsan bedeninde göğüsle karın, sırtla kalçalar arasında daralmış bölüm" olarak tanımlanmıştır. Tıbbi olarak ise kısaca vücudumunuz ağırlığını kalçadan bacaklara aktaran ve gövdemizin hareketini sağlayan yapı olarak tanımlanabilir. Bu bölge de oluşan ağrılara ise bel ağrısı denir.

Bel omurları tüm omurganın en çok yük taşıyan bölgesidir. Belimizde 5 adet omur, omurların koruduğu omurilik, bu omurları birbirine bağlayan eklem yapıları ve kıkırdaklar, omurlar arasında disk dediğimiz yastıklar, kaslar ve diğer yumuşak dokular bulunur. Bel ağrısı çok yaygın olup dünyada neredeyse her bireyin en az bir kere karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Ancak bel ağrısı yaygın olmakla beraber hastalık değil, bir hastalık belirtisidir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı çok sık görülen bir sorun olduğu için bireyler tarafından önemsenmeyebilir. Bu sebeple bel ağrısına neden olan hastalığın tanısı gecikebilir ve dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bel ağrısının nedeni kas spazmı gibi basit bir neden olabileceği gibi, kötü huylu bir omurga tümörü de olabilir. Bu sebeple bel ağrısı çok ciddiye alınmalı ve uzun süredir devam eden bel ağrılarında bir hekime başvurulmalıdır.


Puan:

Bel Ağrısı Nedir, Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Puan: 4.2 (3oy )