Diode Lazer Epilasyon


İstenmeyen tüy sorunu çoğu zaman rahatsız edici  ve insanların konuşmaktan çekindiği bir konu olarak ön plana çıksa da; çok kişiyi farklı derecelerde etkilemektedir. 

Çok çeşitli epilasyon yöntemleri olmasına rağmen, kalıcı çözüm üretmemeleri ve kişisel bakım için ayrılan zamanın külfetli olması; lazer epilasyonlarının tercih edilmesinin arkasındaki en önemli nedenlerdir. 

Alexandrite lazere göre daha yeni bir teknoloji olan Diode lazer, koyu tenlerde ve kalın kıllarda oldukça etkili olan bir epilasyon yöntemidir. 

Sadece açık tenli kişilerin lazer epilasyon tedavisi olmaları ve bu arzın farklı ten renklerine sahip kişilerin talepleri karşılamaması sonucu üretilen bu teknoloji, kısa zamanda etki göstermesi ve epilasyon yaptıran kişilerde kalıcı memnuniyet yaratmasından sonra giderek yaygın hale gelmiştir. 

“Ütüleme epilasyon” olarak da bilinen “Diode lazer epilasyon” seanslarında el başlıkları ve acının azaltılmasına yardımcı olmak için soğutucu jel kullanılmaktadır. Kıl köklerinin ısıtılması sonucu zarar gören kıl folikülleri yapısal değişime uğradığı için, ütüleme epilasyon seansları sonrasında kıllarda yüksek oranda azalma görülür. 

Diode Lazer Nedir? 

Diyot lazer; kızılötesi aralıkta görülebilen aynı fazda, tutarlı ışınları yaymak için yarı iletken bir teknolojiyi kullanan lazer türü olarak tanımlanabilir. En etkin sonucu verebilmesi için dar spektrumlu bir ışık demeti kullanan bu lazer türü 800- 810 nanometre dalga boyuna sahip olup cilde yüksek derecede penetre olabilmektedir.

Spesifik teknik özellikleri ile tüm ciltlerde ve tüm kıl tiplerinde güvenle kullanılabilen Diode lazer, en çok koyu renkteki ciltlerde başarı sağlamaktadır. Kalın tüylerde etkinliğini arttırır, ince ve güçsüz tüylerde diğer lazer epilasyon yöntemlerinin gerisinde kalabilir. 

Diode lazer güvenliği ve etkinliği ile ön plana çıkan bir uygulama olarak, son dönemlerde en çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. 

Diode Lazer Epilasyon Yöntemi 

800 nanometrelik dalga boyuyla derinin 0,0008 milimetre derinine inerek, derinde bulunan kıl foliküllerini dahi etkileme kapasitesine sahip olan Diyot lazerlerinin epilasyon uygulamalarında kullanılmasıdır. 

Ütüleme epilasyon seanslarında el başlığı kullanılır ancak atışlar teker teker olmaz. Sabit yoğunlukta lazer ışınları cilde uygulanır ve el başlığı cilt üzerinde gezdirilerek seanslar kısa sürede tamamlanır. 

En geniş vücut bölgelerinde dahi kolaylıkla uygulanabilen bu lazer epilasyon yöntemi, en sert kıllar üzerinde dahi oldukça etkilidir. 

Diyot lazer ışınları cilde temas ettiği zaman, doğrudan bu ışınlar kıl folikülleri tarafından emilir. Kalıcı bir yapısal zarara uğrayan kıl kökleri yeniden sağlıklı kıl üretimini gerçekleştirilemez. 

Bu yöntemle yapılan lazer epilasyon seanslarının başarısını kılların uzama döngüsü belirleyecektir. Maksimum başarıyı uzama evresinde olan kıllarda gösteren Diyot lazer, aynı zamanda ciltte meydana gelen koyulaşmaları ve kıl batıklarını da tedavi etme özelliğine sahiptir. 

Dalga boyu fazla olduğu için önceleri çok acılı olarak nitelendirilmiştir, fakat son dönemde soğutucu jellerin etkisiyle acı hissi neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. 

Diode lazer epilasyonu yaptırmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de “Diode lazer epilasyonunda tüyler ne zaman dökülür?” sorusudur. Epilasyon seanslarından sonra kıllar hemen dökülmez. Tedavi olanların kıl dökülmesini gözlemleyebilmeleri için yaklaşık bir iki haftalık bir zaman diliminin geçmesi gerekir. Bu süreç dahilinde tüyler kendiliğinden dökülecektir; üstelik seanstan bir süre sonra, lazer uygulanan bölgedeki kıllar hafifçe tutulduğunda bile kılların teker teker ciltten ayrıldığı görülebilir. 

Diode Lazer Epilasyon Seanslarının Başarısını Etkileyen Faktörler 

Epilasyon tedavisinin başarısını etkileyen genel unsurlar, Diode lazer epilasyonu için de geçerlidir. 

Lazer epilasyon seanslarını yöneten kişilerin konusunda uzman olması gerekmektedir. Epilasyon merkezi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konuların başında uzmanların deneyimi ve kullanılacak lazer cihazlarının kalitesi gelmektedir. 

Aynı zamanda tedavi görecek kişilerin tüylerinin hangi evrede olduğu da seansların başarısını etkileyebilir. Bir kişinin tüm tüyleri aynı uzama döngüsünde olmaz. Seanslar gerçekleştirilirken Diode lazerin en etkili olduğu; uzama evresindeki kıllar hedeflenir, ancak diğer döngülerdeki kıllar üzerinde amaçlanan etki oluşmayabilir. Bu nedende kıl sorununu sona erdirmek için gidilmesi gereken seans sayıları kişiden kişiye farklılaşabilir. 

Lazer epilasyon sırasında kılların tıraş edilmesi gerekir, ancak kıl köklerinin alındığı ağda uygulamasından kesinlikle uzak durulmalıdır. Kıllar köklerinden alındığı takdirde Diode lazer uygulamasının bir anlamı olmayacaktır. 

Seanslardan önce cilde kozmetik ürünlerin sürülmemiş olması da cildin lazere tepkime göstermemesi için çok önemlidir. 

Diode Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? 

Diode lazer epilasyon seansları başlamadan önce, uygulamayı yapacak uzmanlarla ön görüşme yapılması gerekir. Bu muayene sırasında istenmeyen tüy problemi olan kişilerin ten rengi, kıl yapısı gibi seansların başarısını ve uygulamanın niteliğini etkileyecek faktörler değerlendirilir. Aynı zamanda kişinin genel sağlık durumu, geçirdiği hastalıklar ve düzenli olarak kullandıkları ilaçlar da hesaba katılarak bir tedavi programı hazırlanır. 

Seans öncesi kısaltılan ve henüz çıkmamış olan kılların bulunduğu bölgeye özel başlıklarla Diyot lazeri uygulanır. Soğutucu jel kullanılarak yapılan bu seanslar sırasında başlık cilt üzerinde kaydırılır. Derinlemesine nüfuz eden ve kıl foliküllerini etkileyen Diode lazer uygulaması sonrasında kıllar hemen dökülmez. Oldukça kısa süren bu seanslar sırasında ağrı ya da acı hissi oluşmaz ve yan etkiler de oldukça kısıtlıdır. 

Diode Lazer Epilasyon Faydaları

Belirlenen cilt bölümlerine uygulandığında, bölgedeki kıl foliküllerini hedefleyen ve melanini es geçen Diode lazer, lazer epilasyon uygulamalarının altın standardı olarak kabul edilmektedir. 

Hızlı çalışır; Lazer başlıkları soğutucu jel sürülüp cilt üzerinde gezdirilmeye başladığında aynı anda yüzlerce kıl kökü hedef alınır ve en geniş bölgelerdeki seanslar bile maksimum bir saat içerisinde sona erer. 

Seans sayısı azdır; kılların rengine ve hedeflenen kılların uzama evrelerine göre değişim gösterse de genel olarak bu epilasyon yöntemi için gereken seans sayısı diğer yöntemlere göre daha azdır. 6-10 seans arasında tedavi tamamlanabilir. 

Sonuçlar kalıcıdır; Yüz bölgesinde ve vücudun genelinde güvenle uygulanabilen bu lazer epilasyon yönteminde sonuçlar kalıcıdır. Seanslar sona erdiğinde kılların %90’ının azaldığı bilinmektedir. 

Kadınlarda ve erkeklerde güvenle kullanılır; Diode lazer epilasyon yöntemi tüm cilt tiplerinde, vücudun tüm bölgelerinde kıl rengi ne olursa olsun uygulanabilir. 

Diode Lazer Epilasyon Zararlı Mı? 

Söz konusu lazer epilasyon olduğu zaman, kullanılan yöntemlerin yararlarından çok zararları üzerinde durulur. Yanlış uygulamalar ve konusunda uzman olmayan kişilerin uyguladıkları seansların sonuçları; başarılardan çok daha hızlı bir şekilde yayılır ve maalesef yöntemin imajı üzerinde daha fazla etkili olur. 

Diode lazer epilasyon, uzman kişiler tarafından uygulandığı zaman güvenli bir yöntemdir. Sağladığı avantajlar bir yana, neden olduğu yan etkilerin kısıtlı olmasıyla günümüzde en çok tercih edilen epilasyon yöntemleri sıralamasının üstlerinde yer alır. 

Ancak kimi zaman, epilasyon yaptıran kişilerde cildin çok hassas olması bazı yan etkilerin oluşumunu kolaylaştırabilir. 

Örneğin; 

Diode lazer epilasyon sonrasında ciltte kızarıklıklar, yanma hissi, uyuşma ve hassasiyet oluşabilir. Bu yan etkiler kısa sürede geçer ve görülmesi çok normaldir. Bu gibi şikayetlerin oluşması uygulamayı yapacak uzmanlar tarafından öngörülebilir ve önerileri dikkate alınmalıdır. 

Şikayetlerin geçirilmesi için hassas bölgelere buz uygulanabilir ya da cildi onarma özelliğine sahip jeller kullanılabilir. Kıl köklerini besleme özelliğine sahip doğal yağların uygulanması önerilmez. 

Neticede cilt katmanının altına nüfuz eden lazer ışınları ile bir tedavi gerçekleştirilir ve cilt bu uygulamaya alışkın olmadığı için doğal olarak bir reaksiyon gösterecektir. Yan etkiler saatler içerisinde ya da maksimum 1-2 gün sonra kendiliğinden düzelir. Şikayetlerin uzaması haline doktor kontrolüne gidilmelidir. 

Diode lazerin hedefi melanin değil, kıl folikülleridir. Bu yüzden lazer seansı sonrasında cilt yanıklarının oluşması ihtimali neredeyse yoktur. 

Lazer epilasyon seanslarından sonra en az iki gün sıcak duş yapılmamalı, buhar banyosu yapılmamalı ve saunaya girilmemelidir. Bu aktiviteler cildin hassasiyetini arttırır ve şikayetlerin şiddetini arttırabilir. Aynı zamanda lazer epilasyon seansları yaz mevsiminde yapılacaksa, seanslardan sonraki ilk birkaç gün kesinlikle güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. 


Puan:

Diode Lazer Epilasyon
Puan: 4.9 (24oy )