Diode ve Alexandrite Lazer Epilasyon Arasındaki Farklar


İstenmeyen tüylerinden rahatsız olan, kişisel bakımı için saatlerce zaman ayırmak istemeyip bu soruna tamamen “dur” demek isteyen kişiler lazer epilasyon yöntemleri ile ilgili detaylı araştırma yapmaya başlarlar. 

“En iyi lazer epilasyon yöntemi hangisi?”, “Lazer epilasyonun zararları nelerdir?, “Diode lazer mi yoksa Alexandrite mi daha iyi?” gibi soruların yanıtlarını bulmak kimi zaman zor olabilir. 

Ten rengi, kıl yapısı gibi önemli değişkenler hangi lazer epilasyon yönteminin kişiler için uygun olduğunu belirleyecektir. Bu nedenle uzmanların önerileri dikkate alınmalı ve kararlar bu doğrultuda şekillendirilmelidir. 

Hangi Cilt Tipine Hangi Lazer Yöntemi Uygulanır? 

Alaxandrite lazer kıl kökü ve melanini hedef alır. Bu nedenle en çok beyaz, açık tenli kişilerde uygulanır ve bu ten grubundaki kişilerde mükemmel sonuç alınır. 

Ancak ten koyulaşırsa, Alexandrite melaninler tarafından absorbe edildiği için ciltte bölgesel yanıklar olabilir. İşte tam da burada, Diode lazer devreye girer. 

Diode lazer doğrudan kıl köklerini hedef aldığı için cildin koyu renkte olması, lazer epilasyon seanslarının verimliliğini etkilemez. 

Her iki lazer de, tüm cilt tiplerinde kullanılabilse de; en verimli sonuç için Alexandrite beyaz ten, Diode koyu ten eşleşmesinin yapılması daha faydalı olacaktır. 

Lazer Epilasyon Seans Sonrası Tüylerin Durumu 

Alexandrite lazer epilasyonunun en büyük avantajlarından biri seans sonrasında lazer uygulanan böyledeki tüylerin tamamen yok olmasıdır. Nasıl ki epilasyon uygulamalarından sonra ciltte tüy kalmıyorsa, aynı durum Alexandrite seansından sonra da yaşanır. 

Ancak Diode lazer epilasyon (ütüleme epilasyon) uygulamasında sonra kıllar kaybolmaz. Tedavi gören kişinin kıllarından kurtulması için 1 ila 2 hafta arasında beklemesi gerekmektedir. Sonra tüyler dökülmeye başlar; hatta küçük bir dokunuşla bile ciltten ayrıldıkları gözlenebilir. 

Bu açıdan yaklaşıldığında Diode lazerin, Alexandrite lazer gibi anında sonuç vermemesi nedeniyle seans sonrasında epilasyon yaptıran kişileri yeterince memnun etmeyeceği düşünülebilir. Ancak zaman içerisinde bu memnuniyetsizlik ortadan kalkacaktır. 

Diode ve Alexandrite Lazer Epilasyon Farkları 

Dalga Boyları: Lazerlerin dalga boyları; cildin ne kadar derinine gidebilecekleri konusunda bilgi vermektedir. Alexandrite lazerin dalga boyu 755, Diode lazerininki ise 800-810 nanometredir. 

Bu bilgiden yola çıkarak; Diode lazerinin cildin daha derinine inebildiğini ve daha derinlere kolaylıkla nüfuz edebildiği sonucu çıkarılabilir. 

Dalga boyları ile bağlantılı diğer bir farklılık ise bu yöntemler sırasında duyulan ağrı hissi ile ilgidir. 

Hissedilen Ağrı: Öncelikle her iki lazer epilasyon yönteminde de dayanılmayacak ölçüde bir ağrı hissedilmesinin söz konusu olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Ancak Alexandrite ve Diode lazer epilasyon seansları sırasında hissedilen acının kıyaslanması gerekiyorsa; 

Alexandrite lazer epilasyonunun daha acısız ve daha ağrısız olan yöntem olduğu söylenebilir. Az önce de söylediğimiz gibi hissedilen ağrıyı etkileyen temel faktör, lazer ışınlarının cildin ne kadar derinine indiğidir.  

Diode lazerinin dalga boyu Alexandrite lazere kıyasla fazla olduğu için cildin daha alt katmanlarına ulaşabilmesi bu yöntemin daha ağrılı olmasına yol açmaktadır. 

Ancak lazer epilasyonun altın standardı kabul edilen Diode lazer epilasyon yönteminde bu ağrının minimize edilmesi için soğutucu jel kullanılmaktadır ve epilasyon yaptıran kişilerin acı çekmesi önlenmektedir. 

Sonuç olarak; her iki epilasyon yönteminde de minimal acı hissedilir ancak kişilerin acı eşikleri farklı olduğu için bu ağrının derecelendirilmesi mümkün değildir. Diode lazer daha çok ağrı hissettirse de katlanılmayacak bir ağrıya yol açmaz. 

Etki: Alexandrite lazer cilde uygulandığı zaman ciltteki koyu renkli biyolojik pigmentler diğer bir deyişle melaninler ve kıl kökleri tarafından emilir. 

Buna karşılık Diode lazer, sadece kıl köklerini etkiler. Her iki lazer de kıl köklerini ısıtarak yapısal hasara uğratıp, yeniden sağlıklı kıl çıkışının önüne geçerler. 

Ancak dalga boyu farklılığı ve Diode lazerinin doğrudan kıl köklerini hedef alması bu iki lazerin verimli olduğu cilt tiplerini de farklılaştırmaktadır. 

Uygulama: Alexandrite ve Diode lazer epilasyon seansları sırasında uygulama yapılacak vücut alanına uygun başlıklar kullanılır. Bu başlıklar ile Alexandrite lazerde tek tek atışlar yapılmaktadır. 

Diode lazerde, Alexandrite epilasyon yönteminden farklı olarak tek tek atışlar yapılmaz. Soğutucu jel sürülen cildin üzerinde başlık sabit hızla gezdirilir; bu nedenle bu yöntem ütüleme epilasyon olarak da adlandırılmaktadır. 

Seans Sayıları Her iki lazer epilasyon yönteminde de tedavinin başarılı bir şekilde sonlanması için gereken seans sayıları farklılaşabilir. 

Kıl köklerinin yapısı ve kılların uzama döngüsü seans sayısını arttırabilir. Ancak genelleme yapılması gerekiyorsa; 

Alexandrite lazer seanslarının 6-12 kere tekrarlanması önerilirken, Diode lazer epilasyonu için bu sayı 4-8 arası olarak öngörülmektedir. 

Başarı Oranları: Lazer epilasyon yöntemleri istenmeyen tüylerle savaşta en etkin silahlar olarak kabul edilse de; bu tedaviyi yaptırmak isteyen kişilerin beklentilerini reel sonuçlara göre oluşturmaları gerekir. 

Hiçbir lazer epilasyon yöntemi; kılları %100 oranında kalıcı olarak yok etmez. Bu garantiyi veren epilasyon merkezleri vardır, ancak bu iddialar gerçekçi değildir. 

Tüylerin azaltılmasından bahsedecek olursak; Diode lazerinin Alexandrite lazerine oranla daha etkili olduğu söylenebilir. Başarı oranı %90’larda olan Diode lazerin kalıcılığının da daha uzun olduğu bilinmektedir. 

Sonuç olarak;

Her iki lazer epilasyon türü de tüm vücutta güven ile kullanılabilir; yüz bölgesi hariç.

Neden derseniz? 

Alexandrite lazer kalın kıllarda etkili olan bir lazer türüdür. Eğer yüz bölgesindeki istenmeyen kılların hepsi kalınsa kullanılabilir ancak normal şartlar altında yüzde ince tüyler de bulunur. 

Alexandrite lazer epilasyon yüze uygulandığında ince tüyler tetiklenebilir. Diğer bir deyişle, kalın tüyler yok olurken, ince tüyler kalınlaşıp, gözle görülür hale gelebilir.

Ancak Diode lazer epilasyon yönteminde böyle bir risk yoktur. Diode lazer vücudun tüm bölgelerinde, yüz bölgesi de dahil olmak üzere çok başarılı sonuçlar vermektedir. 

Önemli Bilgi 

Lazer epilasyon her geçen gün daha çok kişi tarafından talep görmekte ve haliyle bu talebi karşılamak isteyen birçok lazer epilasyon merkez açılmaktadır. Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin en iyi epilasyon merkezi için araştırmalarını derinleştirmeleri, epilasyon sonrası aldıkları sonucun kalitesini etkileyecektir. 

Epilasyon merkezlerinde kullanılan lazer epilasyon cihazlarının hangi markada olduğu, o markaların ne denli güvenilir olduğunun detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Aynı şekilde seansı yapacak olan kişilerin uzmanlığı da dikkate alınmalıdır.


Puan:

Diode ve Alexandrite Lazer Epilasyon Arasındaki Farklar
Puan: 4.8 (290oy )