Diz Protezi Nedir, Nasıl Yapılır?


Diz protezi hastanın diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığı takdirde son çare olarak başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bu yazımızda diz protezi nedir, nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Diz Ameliyatı Nedir?

Diz ameliyatı diz ağrısı çekilmesi ve buna bağlı olarak yürüme zorluğu çeken hastalara uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Diz ameliyatı şu olgular baş gösterdiği takdirde uygulanması gerekmektedir;

 • İstirahat ve ilaç tedavisinin fayda vermediği durumlarda
 • Fizik tedavi yöntemi ile hastanın eski sağlığına kavuşabilme ihtimalinin olmaması durumlarında
 • Cerrahi yöntem dışında tüm tedavi yöntemlerinin başarısız kılındığı durumlarda diz ameliyatı gerekli bir durum olarak görülmektedir.

En sık yapılan diz ameliyatı çeşitleri ise şunlardır;

 • Diz protezi,
 • Diz artroskopisi,
 • Diz kırıklarında yapılan açık cerrahi redüksiyon ve internak fiksasyonlar,
 • Diz kırıklarında yapılan minimal invaziv cerrahi tedaviler,
 • Diz çevresi tümörlerde yapılan tümörlü dokunun çıkarılması ve rekonstrüksiyon
 • Diz deformite ve kırıklarında yapılan eksternal fiksasyon uygulamaları,

Diz Ameliyatı Nasıl yapılır?

Diz ameliyatları hekimler tarafından en çok genel anestezi ile yapılmaktadır. Spinal ve epidural anestezi ile de yapılmaktadır. Çok az da olsa bazı diz ameliyatları lokal anestezi ile yapılmaktadır. Diz ameliyatları sonrasında ertesi gün ayağa kalkmak mümkündür. Ancak kırık ve çatlak gibi durumlar sonrasında bu süre uzayabilmektedir.

Diz ameliyatı şu şekilde yapılmaktadır. Uygun anestezi yapıldıktan sonra dizin önünden yapılan bir kesi ile diz eklemine ulaşılır. Diz eklemlerini oluşturan 3 kemiğin birbirlerine temas eden yüzeylerindeki aşınmış kıkırdak dokusu ince bir kemik tabakası ile kesilerek çıkarılır ve yerine uygun boyutlarda seçilen protez parçaları takılır. Kemik çimentosu olarak adlandırılan dolgu malzemesi ile bu protezler dize eklemlerine başarılı bir şekilde tutturulur. 

Diz protezi ameliyatının uygun olmadığı durumlar şunlardır;

 • Enfeksiyon var ise veya hasta enfeksiyon riski taşıyorsa
 • Diz bölgesinde yaralı sinirler var ise
 • Kemik güçsüz veya gelişim göstermemiş ise
 • Diz kasları işlevini yitirmiş veya yaralanmış ise
 • Kemik kütlesinde ciddi bir kayıp var ise

Ve bu durumlara benzer sıkıntılar var ise uzman doktor diz ameliyatının çok sağlıklı bir yöntem olmayacağınız size aktaracaktır.

Diz Protezi Ameliyatı Ne zaman Yapılmalı?

Diz protezi ameliyatı ne zaman yapılmalı? Sorusuna verilebilecek en güzel yanıt diz ile ilgili olarak yapılacak diğer tedavi yöntemlerinin sonuç vermediği durumlarda diz protezi ameliyatı yapılması gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı 55 yaşına gelmemiş kişilerde son çare olarak düşünülmelidir. Yani tüm tedavi yöntemleri denendikten sonra diz protezi ameliyatına karar verilmesi gerekmektedir. 65 yaş ve üzerindeki kişilerde diz protezi ameliyatının uygulanmasında bir sıkıntı görülmemektedir.

Diz Protezi Sonrası

Diz protezi sonrasında ani hareketlerden kaçınılmalı, uzun bir süre hareketsiz kalınmamalı ve kısa yürüyüşler yapılarak diz protezi sağlıklı bir şekilde hastanın diz eklemlerine uyumlu bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ayrıca diz protezi sonrasında iki yıl içerisinde yapılacak olan diğer cerrahi yöntemler öncesinde diz protezinin bakteri üretmemesi için mutlaka antibiyotik kullanılması gerekmektedir. En doğru ve faydalı yol ise doktorunuzu bu durumdan haberdar etmenizdir.

Diz protezi sonrası hastanın 2 gün yürümesine ve tuvalete gitmesine izin verilmez. Hastaneden taburcu olması ise 4-7 gün aralığında değişme göstermektedir. Hekim hastanın durumuna bağlı olarak taburcu olma süresini uzatabilir veya daha kısa bir sürede taburcu olmasına izin verilir.

Diz protezi sonrası dikişler yaklaşık olarak 15 gün sonra alınır. Hasta bu süreçten sonra doktorun önerdiği egzersizleri düzenli bir şekilde yapar ve 6. Haftadan sonra hasta diz ile ilgili olarak eski yaptığı hareketleri kolay bir şekilde yapabilir. 6. Ayın sonunda ise hasta diz protezinin olduğu hissini artık yaşamaz. 

Diz Protezi Nedir?

Diz protezi çıkarılan eklemlerin yerine aynı görevi görecek yapay eklemlerin yerleştirilmesidir. Diz protezlerinin ömrü 15-20 yıldır. Bu süre tamamlandıktan sonra ömrü dolan diz protezi yerine başka bir protez aynı yöntemlerle yine takılabilmektedir.

Diz Protezi Çeşitleri

Diz protezleri total diz protezi ve unikondiler diz protezi olarak ikiye ayrılır.

Total diz protezi, diz eklemlerinin hem iç hem de dış yüzeylerinin değiştirilmesi işlemidir. Unikondiler diş protezi ise sadece iç veya dış eklem yüzeyinin değiştirilmesi işlemidir. Genel olarak bu diş protezi çeşidi hastaya zaman kazandırmak amacıyla yapılmaktadır.

Diz Protezi Fiyatları

Diz protezi fiyatları yapılacak olan tedavi yönteminin çeşidine göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca diz protezi fiyatları hastanın yaşına göre değişebilmektedir. Genel olarak diz protezi fiyatları hasta belli bir muayene aşamalarını geçtikten sonra doktor tarafından belirlenir.


Puan:

Diz Protezi Nedir, Nasıl Yapılır?
Puan: 4 (4oy )