El bileğinde Sinir Sıkışması Teşhisi ve Tedavisi


El bileğinde sinir sıkışması nedir?

El bileğinde sinir sıkışması (Karpal Tünel Sendromu) elimizdeki kasların hareket ve duyusunu sağlayan üç sinirden en büyüğü olan median sinirin el bileğinde ki dokular tarafından sıkıştırılması verilen isimdir. 

El işi yapımı, uzun süreli klavye kullanımı gibi çalışma şartları olan bireyler risk altında olsa da obezite, tiroid bezi hastalıkları, diabet (şeker) gibi hastalıklar da karpal tünel sendromuna neden olabilmektedir. Hastalarda bulgular özellikle ilk üç parmakta hissizlik, ağrı ile başlar ve ilerlemiş vakalarda kaslarda erimeye yol açar.

El bileğinde sinir sıkışması teşhisi

Tanı için doktorunuz yapacağı muayene değerlidir. Muayene sonrası karpal tünel sendromu düşünülen hastalarda tanı EMG tetkiki ile güçlendirilir.

El bileğinde sinir sıkışması tedavisi

Tedavi hafif vakalarda ilaç ve fizik tedavidir. Ancak ilerlemiş vakalarda ameliyat düşünülür. Ameliyat türü hastanın muayenesine göre değişir. Estetik ameliyat için el bileğinde ki çizgiler kullanılarak yaklaşık 3cmlik kesi ile yarım saatte hastanemizde ameliyatlar yapılmaktadır. çok ileri vakalarda avuç içinden el bileğine kadar yaklaşık 5 cmlik kesi ile daha çok serbestleşme sağlanabilir. Bu tür ameliyatlar için hastanın uyutulması söz konusu değildir ve ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunur.


Puan:

El bileğinde Sinir Sıkışması Teşhisi ve Tedavisi
Puan: 4.8 (2oy )