En Çok Tercih edilen Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?


Özellikle yaz aylarında hem kadınların hem de erkeklerin yüzleşmeleri gereken en önemli sorunlardan biri de istenmeyen tüylerdir. Gerek kozmetik açıdan gerekse kişisel hijyen sağlama noktasında yaşanan bu sorundan kalıcı olarak kurtulmanın en geçerli yolu ise lazer epilasyon yöntemleridir. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı özelliklerde, farklı kıl ve ten tiplerine yönelik üretilen belli başlı lazer epilasyon yöntemleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemleri arasında; 

  • Alexandrite Lazer Epilasyon,
  • Diode Lazer Epilasyon,
  • NdYag Lazer Epilasyon ve
  • IPL Lazer bulunmaktadır. 

Bu yöntemler arasında hangisinin tercih edileceği tamamıyla bir tercih meselesi değildir. Her yöntemin etkili olduğu ten rengi, kıl yapısı ve vücut bölgesi farklılaşabilir. Lazer epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin öncelikle bu tedaviyi gerçekleştirecek uzmanlarla görüşmeleri, ten ve kıl yapılarına uygun öneriler doğrultusunda yönlendirilmeleri gerekir. Aksi takdirde hayat kolaylaştıran bu tedavi yöntemi kişinin cildinde kalıcı yanıklar ya da hasarlar oluşturabilir. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Alexandrite lazer epilasyon yönteminde kullanılan lazer ışının temel görevi kıl köklerine ulaşmak, kıl köklerini ısıtıp tekrar kıl çıkmasını engellemektir. Bu açıdan yaklaşıldığında bu epilasyon yönteminde kıl köklerinin ısınması sonucu kalıcı hasara uğratılması durumu söz konusudur. Alexandrite lazerinin dalga boyu 755 nanometreyi bulur ve özellikle açık tenli kişilerde en etkili lazer epilasyon yöntemi olduğu kabul edilmektedir. 

Özellikle açık ten, koyu renkli ve sert kıl yapısı birleşince bu lazer yönteminin veriminin maksimuma ulaşabildiği bilinmektedir. Koyu ciltlerde bu lazer epilasyonu tercih edilmez, temel nedenli Alexandrite lazer ışınının ciltteki melanin tarafından emilmesi sonucu cilt yanıklarının oluşma riskinin artmasıdır. 

Diode Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Diode lazer, Alexandrite lazer epilasyon yöntemine kıyasla daha yeni bir teknolojidir. Dalga boyu 800 ila 810 nanometre arasında değişebilmektedir. Halk arasında ütüleme lazer olarak da bilinmesini sağlayan temel özelliği Diode lazer başlığının ciltte gezdirilmek suretiyle tedavinin yapılmasıdır. 

Diode lazerinin en etkili olduğu cilt tipi koyu renkli ciltlerdir. Özellikle epilasyon yapılacak vücut bölgesi geniş ise bu yöntemin hızlılığı epilasyon yaptırmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda Diode lazer epilasyon yönteminin bir avantajı da bu ışının doğrudan kıl kökleri tarafından emilmesi sonucu hem kalın, hem de ince tüylere etki edebilmesidir. Kıl renginin de bu epilasyon yöntemi için çok belirleyici bir etkisi bulunmamaktadır. Diode lazer koyu renk tenlerde daha etkili olsa da açık tenli kişilerde de güvenle kullanılabilir. 

Nd Yag Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

En ağrılı ve en sancılı lazer epilasyon yöntemi olarak akıllarda kalsa da soğutucu jel ile yapıldığında tedavi görenler için katlanılamayacak bir acı oluşturmaz. 1064 nanometrelik dalga boyu ile Diode ve Alexandrite lazer epilasyondan farklı olarak NdYag lazer kıl köklerini besleyen kılcal damarları etki eder. 

Deri katmanlarının en aşağısına etki etme özelliğine sahip olan bu lazer epilasyon yöntemi çok koyu tenli kişilerde dahi rahatlıkla kullanılabilir. Kıl yapısı, kıl rengi gibi faktörlerin değişimi bu yöntemin başarısı üzerinde etkili değildir. İstenmeyen tüyler ince de olsa kalın da olsa NdYag lazer en kesin çözümü sunacaktır.

IPL Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

“Yoğun atımlı ışık sistemleri” anlamına gelen IPL yönteminde 400 ila 1200 nanometre dalga boyu arasındaki ışınlar yayılır. Bu ışınlar diğer lazer yöntemlerinden farklı olarak sadece kıl kökleri ya da kıl köklerini besleyen kılcal damarlara ulaşmaz. Aynı anda hem melanin, hem kıl kökleri tarafından emilebildiği için uygulama esnasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. 

Bu güçlü ışınlar kıl köklerinin zarar görmesini sağlayarak yeniden kıl oluşumunu engeller. Özellikle açık tenli kişilerde oldukça etkili olabilen bu epilasyon yönteminin en büyük avantajı kılın kalınlığına, sıklığına, cildin tonuna ve ışının verileceği vücut bölgesinin hassasiyetine göre cihazın ışık boyunun ayarlanabilir olmasıdır. Bu açıdan yaklaşıldığında her cilde uygun olduğu düşünülse de yine de çok koyu tenli kişilerde uygulanması önerilmemektedir. 

 

Sonuç olarak, hangi epilasyon yönteminin tercih edileceğini belirleyen birçok faktör vardır. Cilt rengi ve kıl yapısı haricinde epilasyon yapılacak vücut bölgesi de seçilecek epilasyon yöntemini etkileyebilir. Örneğin açık tenli kişiler yüz bölgeleri için epilasyon yaptıracaklarsa normalde Alexandrite lazer epilasyon yöntemini tercih etmeleri gerekirken, bu lazerin yüzdeki zayıf tüyleri kalınlaştırabileceği ihtimali göz önünde bulundurulduğu için Diode lazer tercih edilir. 

Bu küçük ancak tedavi sürecinin başarısını doğrudan etkileyen ayrıntıların uzmanlar tarafından belirlenmesi ve tedavinin mutlaka bu konuda uzmanlığı bulunan kişiler tarafından yapılması gerekir.


Puan:

En Çok Tercih edilen Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?
Puan: 4.9 (21oy )