Erkeklerde ve Bayanlarda Lazer Epilasyon Seans Sayıları ve Süreleri


Lazer epilasyon tedavi yöntemi ile istenmeyen tüy probleminden kurtulmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında kaç seans sonra amaçlarına ulaşabilecekleri sorusu yer alır. 

Öncelikle epilasyon seanslarının tekrar sayılarını ve lazer epilasyon tedavilerinin süresinin doğrudan cinsiyete bağlı bir konu olmadığının altını çizmek istiyoruz. 

Kişilerin kıl yapısı, kıl rengi, kıl yoğunluğu; hangi epilasyon yönteminin tercih edildiği gibi değişkenler lazer epilasyon tedavi süresi üzerinde etkilidir. Kadın ya da erkek ayrımı yapmadan doğrudan epilasyon yöntemine ve kıl yapısına odaklanmak lazer epilasyon seansları süresi tahminlerinde daha doğru sonuç verecektir. 

Epilasyon seans sayılarını etkileyen faktörler göz önünde bulundurulduğunda, kesin bir sürenin verilemeyeceği ya da epilasyon seans sayılarının kişilerin kıl yapısına bağlı olduğu sonucu çıkarılabilir. Bazı kişilerin istenmeyen tüylerden kurtulması için ortalamanın üzerinde seansa gitmeleri gerekirken, kimileri için aynı durum söz konusu olmayabilir. 

Erkeklerde Lazer Epilasyon 

Erkeklerde lazer epilasyon tedavisinin başarıyla sonuçlanması için genellikle 6-10 seans gerekebilir. Göğüs ve bacak bölgelerine yapılan lazer epilasyon tedavilerin süresi 6-8 seans sürebilirken; omuz, ense ve sırt kısımlarında bu süre 8-10 seansa çıkabilir. 

Her bir seans süresi epilasyon yapılacak vücut alanının genişliğine göre değişebilir. Lazer epilasyon seanslarının erkeklerin tedavisinde kadınlara göre bir nebze fazla olmasının temel nedeni erkeklerin cinsiyetlerine bağlı olarak ürettikleri hormonların yeni kılların çıkma sürecini tetiklemeleridir. 

Kadınlarda Lazer Epilasyon 

Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi kıl üretimini tetikleyen hormonlar yoktur, ancak kimi kadınlarda hormonal dengesizliğin neden olduğu kıllanma problemleri görülebilir. Bu gibi durumlarda öncelikle hormon seviyelerini düzenlemek adına tedavi başlatılmalı, sonra lazer epilasyon tedavisine geçilmelidir. 

Kadınlarda istenmeyen tüy probleminin önüne geçmek için yaklaşık 6-10 seans gereklidir. Bu seans sayıları epilasyon yapılan bölgeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin genel vücut bölgelerinde 4-6 lazer epilasyon seansı istenmeyen  tüylerden kurtulmak için yeterli olabilirken, söz konusu yüz bölgesi olduğunda seans sayıları artabilir. 

Lazer Epilasyon Uygulanan Bölgeler 

Koltuk altı Genel olarak kalın ve sert yapıda kılların bulunduğu ve göreceli olarak açık renkte ten yapısına sahip olan koltuk altı bölgeleri lazer epilasyonun en çok başarılı olduğu bölgelerin başında gelir. Genel olarak 5 seans sonunda bu bölgedeki istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. 

Bacaklar 5-6 seansta başarılı sonuçlar gözlenebildiği bacak bölgesinde lazer epilasyon çok başarılı sonuçlar vermektedir. Sadece tüy problemini de değil, kıl dönmesi gibi sorunların da ortadan kaldırılması açısından bacak bölgesinde lazer epilasyon çok tercih edilmektedir. 

Yüz Bölgesi uzun seans sürelerine gerek duyulan yüz bölgesi için en çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemi Diode lazer epilasyondur. Ten rengi açık dahi olsa Alexandrite lazer bu bölgelerdeki ince tüyleri sertleştirebilir. Bu nedenle yüz bölgesinde Alexandrite lazer uygulaması tercih edilmemektedir. 

Sırt Bölgesi Genellikle erkekler için sırt bölgesindeki kıllar rahatsız edicidir. Bu kılların köklerinin güçlü olması sebebiyle lazer epilasyon seans sayıları artabilir. 

Genital Bölge Özellikle kadınlar tarafından lazer epilasyon yaptırılan vücut bölgelerinin başında genital bölge gelmektedir. 5-6 seanslık lazer epilasyon tedavileri sonrasında bölgedeki kıllardan tamamen kurtulmak mümkündür.


Puan:

Erkeklerde ve Bayanlarda Lazer Epilasyon Seans Sayıları ve Süreleri
Puan: 5 (6oy )