FUE Saç Ekimi


Hem erkekleri hem de kadınları etkileyen saç dökülmesi problemine kesin çözüm sunan saç ekimi operasyonları; gelişen teknoloji ve mikro cerrahi yöntemler sayesinde her geçen gün başarı yüzdesini yükseltmektedir. 

Saç ekimi operasyonlarında FUT ve FUE saç ekimi olmak üzere 2 ayrı yöntem kullanılır. 

FUE saç ekimi yöntemine olan talebin artması sebebiyle bu yazımızda “FUE saç ekimi nedir? “FUE saç ekimi nasıl yapılır?”, “FUE saç ekimi kimler için uygundur?” gibi en çok irdelenen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. 

Detaylara geçmeden önce; 

Saç ekimi operasyonlarında alınan sonucun %90’ların üzerinde kesin sonuç verdiğini, ancak bu operasyondan önce saç dökülmesinin nedenlerinin araştırılması ve uzmanlarla detaylı görüşmelerin yapılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

FUE Saç Ekimi Nedir? 

FUE saç ekimi; başın saçlı kısımlarından canlı saç köklerinin tekli, ikili, üçlü greftler halinde, mikro motorlar kullanılarak ameliyatsız ve dikişsiz bir şekilde çıkarılma yöntemidir. 

FUE saç ekimi işleminde; canlı ve sağlıklı saç köklerin bulunduğu donör bölgeden saç kökleri alınarak saç olmayan alıcı bölgeye saç köklerinin transplantasyonu yapılmaktadır. 

İşlem sonrasında herhangi bir yara izi bırakmayan, hızlı ve etkin çözüm sunan FUE saç ekimi yöntemi seansları yaklaşık 6-9 saat arasında sürmektedir. Seansların uzunluğu saç ekimi yapılacak alanın genişliğine ve ekilecek saç köklerinin sayısına bağlı olarak değişebilir. Bu operasyon sırasında hastaya lokal anestezi verilir ve saç ekimi sonrasında hasta neredeyse hiç ağrı çekmez. 

FUT tekniğine göre daha kolay ve başarı yüzdesi daha yüksek olan FUE saç ekim yönteminde kişinin saçları doğal bir şekilde uzar ve yapay bir görüntü oluşmaz. Üstelik yara izi de kalmadığı için, kişilerin saç ekimi yaptırdıkları belli olmaz. 

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 

Fue saç ekimi aşamaları aşağıdaki gibidir

Donör Bölgenin Hazırlanması 

 • İlk olarak; en sağlıklı saç köklerinin bulunduğu kısımlar tespit edilir ve saç ekimi yapılacak kişinin görüntüsünün doğal olması için planlama yapılır. Kişinin mevcut saçları fotoğraflanarak ne kadar saç kökünün alınması gerektiği hesaplanır. 
 • Daha sonra sağlıklı ve güçlü saç köklerinin tanımlanması ve kolaylıkla çıkarılması için saçlar tıraş edilir. Operasyon için hastaya lokal anestezi verilerek, ağrı hissetmemesi sağlanır. 

Saç Köklerinin Alınması ve Ekime Hazırlanması

 • Donör bölge hazırlandıktan sonra greft adı verilen saç kökleri kafa derisinden 0,5 – 1 mm arasındaki özel uçlara sahip mini motorlar kullanılarak çıkarılır. Bu aşamada greftlerin tamamının aynı bölgeden alınması donör bölgede saç seyrelmesine neden olacağı için, uzmanlar greftleri belli aralıklarla alır.
 • Alınan greftlerin, saç ekimi yapılacak alana ekildiklerinde en doğal görüntüyü vermeleri için haritalandırılması yapılır.
 • Daha sonra donör bölgeden toplanan sağlıklı saç kökleri sabit ısıda bir çözelti içerisinde bekletilir. Bu süreç alınan saç köklerinin canlılığını koruması ve zarar görmemesi için oldukça kritiktir. Tek bir saç telinin zarar görmesi bile saç ekimi sonrası dönemde, operasyonun başarısını etkileyebilir. 

Greftlerin Yerleştirileceği Kanalların Açılması 

 • Saçsız bölgeye nakledilecek greftlerin kalınlığına ve derinliğine uygun olacak şekilde transplantasyon bölgesine kanallar açılır.
 • Açılan kanalların yönleri, yerleştirilecek greftlere uygun olması gerekmektedir. Hem transplantasyonun başarılı olması hem de ekim sonrasında çıkacak saçların doğal bir görünüme kavuşması için kanalların doğru açılarla açılmış olması şarttır.
 • Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açıları, yönleri, genişliği ve derinliği doğru hesaplandıktan sonra FUE saç ekimi operasyonunun son aşamasına gelinir. 

Kanalların Açılma Yöntemleri 

Greftlerin yerleştirileceği kanalların açılmasında “Sagittal slit” ve Lateral Slit” olmak üzere iki ayrı prosedür uygulanabilir. Ancak iz oluşma olasılığının yüksek olması ve uzun sürmesi sebebiyle Sagittal Slit yöntemi artık nadiren kullanılmaktadır. 

Lateral Slit; halk arasında iğneli saç ekimi olarak bilinen bir yöntemdir. Ön alın çizgisine saç ekiminde en doğal çözümü sunduğu gerekçesiyle kullanılan bu yöntem zaman içerisinde ekim operasyonunun genelinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntem dahilinde ince bisturiler kullanılarak alıcı bölgeye yatay kanallar açılır. Kanallar açılırken kesiler derin olmadığı için dikiş atılmasına gerek kalmaz. 

Açılan Kanallara Saç Köklerinin Yerleştirilmesi 

 • Yönleri, açıları, derinlik ve genişliği dikkatle açılan kanallara, özel solüsyonda bekletilen greftler teker teker yerleştirilir.
 • Bu işlemler sırasında mikro motorlar kullanılır ve işlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Donör bölgeden alınan saç köklerinin, alıcı bölgeye transplantasyonu yaklaşık 3 saat sürmektedir. 

FUE Saç Ekimi Yönteminin Avantajları Nelerdir? 

Bu yöntem, FUT tekniğine göre daha az komplikasyon riski içerir. Bu nedenle operasyonu bir doktor ve hemşire yönetebilir. 

FUE cerrahi bir operasyon değildir, bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça kısadır. Saç köklerinin yerleştirilmesi için açılan kesinler minimal seviyede açılır bu nedenle dikiş atılma gereksinimi ortaya çıkmaz.

Operasyon sonrası saçlar uzadığında ve iyileşme tam olarak gerçekleştiğinde, saç ekimi yapıldığına dair hiçbir belirti gözlenmez. Saçlar doğal gibi durur üstelik kişi saçlarına istediği şekli verebilir. 

FUE saç ekimi yönteminde bir seansta 2000- 5000 greft nakli yapılabilir. Ancak bu sayıyı ekim yapılacak alanın genişliği, ekim sırasında kullanılan aletlerin teknolojik özellikleri ve uzmanların deneyimi etkileyebilir. 

FUE Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur? 

Saç ekimi operasyonları erkeklerin tekelinde gibi bir algı olsa da bu; daha önce belirttiğimiz gibi oldukça yanlış bir kanıdır. 

FUE saç ekimi hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir. 

FUE saç ekiminin uygulanması için; kişinin saç dökülmesinin tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Saç dökülmesi tamamlanmamışsa, saç ekimi yapılsa dahi ileriki dönemde istenen sonuç alınamayacaktır. 

Genetik nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi problemi olan kişilerin sorunlarına kesin çözüm sunan FUE saç ekimi, her yaştan kişiye uygulanabilir. 

Hastalık ya da kazalar sebebiyle saçsız kalan kişilere de yapılabilen FUE saç ekimi operasyonlarını gerçekleştirecek olan uzmanların deneyimi, operasyonun başarısı için çok önemlidir. 

FUE saç ekimi; detaylı planlama gerektiren bir süreçtir. Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin saçlarının dökülme sebepleri araştırılmadan, genel sağlık durumları ile ilgili bilgi edinilmeden ve kişinin talepleri değerlendirilmeden bu operasyonun gerçekleştirilmemesi gerekir. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin tüm bu şartları göz önünde bulundurması ve saç ekimi sonrası memnun kalmaları için en iyi saç ekim merkezi araştırmalarını yoğunlaştırmaları gerekir.


Puan:

FUE Saç Ekimi
Puan: 4.7 (17oy )