FUE Saç Ekimi Yöntemi Hakkında Merak Edilenler


Saçları dökülen kadın ve erkeklerin en gözde saç ekim yöntemi olarak ön plana çıkan FUE; sağladığı birçok avantajla popülerliğini giderek arttırmaktadır. Doğal bir görünüm oluşmasını sağlayan ve saçın greftler halinde ekilmesinden ötürü iyileşme süresi oldukça kısa olan FUE saç ekim yöntemi ile ilgili hazırladığımız bu yazımızda en çok merak edilen soruların yanıtları sizleri bekliyor.

“FUE saç ekim tekniği nedir?”, FUE öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” ve “FUE saç ekim tekniğinin avantajları nelerdir?” gibi en çok merak edilen soruları cevaplamaya başlıyoruz. 

FUE Saç Ekimi Tekniği Nedir? 

Fue saç ekimi; saç dökülmesi çok fazla olmayan kişilerin tercih ettiği; mikro cerrahi punçlar aracılığı ile donör bölgeden alınan greftlerin başın saçsız kısımlarına dikiş atılmadan teker teker ekildiği saç ekim tekniği olarak tanımlanabilir.  Fue saç ekim tekniğinden sonra iz kalmaması, ekilen saçların doğal bir şekilde çıkması bu yöntemin daha fazla kişi tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. 

FUE Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir? 

  • Saç dökülme süreci tamamlanmış;
  • Anestezi verilmesini engelleyen bir sağlık sorunu bulunmayan herkese; cinsiyet fark etmeksizin FUE saç ekimi yapılabilmektedir. 

FUE Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? 

FUE saç ekimi tekniği uygulanacak hastaların, işlem öncesi saçlarını kısaltmaları gerekir. İşlem sırasında minimal müdahalelerde bulunsa dahi kanama riski olduğu için alkol tüketilmemesi önerilir. Aynı şekilde alkol gibi kan sulandırma özelliğine sahip medikal ilaçlar da kullanılmamalıdır. FUE saç ekimi işlemlerinden bir hafta önce B ve E vitamini takviyesi kullananlar vitamin almayı bir süreliğine durdurmalıdır. 

FUE Saç Ekimi Operasyon Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

  • Operasyonun yapılacağı gün saçların yıkanması gerekir. Saçlara hiçbir kozmetik ürün uygulanmamalıdır. 
  • Operasyon sonrası ekilen saç köklerine zarar gelmemesi için hastalar geniş yakalı ya da düğmeli giyecekler giymelidir. 
  • Operasyon günü kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. Kanamayı arttırma olasılığı olan kafein işlem sırasında verilecek ilaçlarla da etkileşime girebilir; dikkatli olunmasında fayda vardır. 

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 

FUE saç ekimi operasyonu öncesi süreçte maksimum verim elde edebilmek adına detaylı planlamalar yapılır. Hastaların saçlarının dökülmeye devam edip etmediğinden donör bölgedeki saçların sağlığının belirlenmesine kadar tüm süreçler üzerinde çalışılır. FUE saç ekimi sırasında da birbirini takip eden hassasiyeti yüksek işlemler uygulanır. 

FUE saç ekimi işlemleri başlamadan önce donör bölgede hazırlıklar yapılır. En sağlıklı saç kökleri belirlenirken işlem sonrası kişinin doğal bir görünüme kavuşması adına planlamalar yapılır. Lokal anestezi verilerek ikinci aşamaya; yani saç köklerinin toplanıp ekime hazırlanmasına geçilir. 

İkinci aşamada sağlıklı olduğu belirlenen saç kökleri ikili ve üçlü şekilde greftler olarak mikro punçlar aracılığı ile deriden çıkarılır. Çıkarılan greftler bozulmasın diye özel bir çözeltide bekletilir. 

Greftler özel hazırlanan çözeltide bekletilirken ekim yapılacak bölgelerde uygun derinliklerde kanallar açılır. Kanallarla greftlerin mükemmel bir şekilde eşleştirilmesi adına kanal genişlikleri titizlikle belirlenir. 

Kanallar açılınca greftler çözeltiden çıkarılır ve teker teker kanallara yerleştirilir. 

FUE Saç Ekimi Seansları Ne Kadar Sürer? 

FUE saç ekiminde başın sağlıklı saç köklerinin bulunduğu donör bölgeden alınan greftler teker teker ekilir. Bu nedenle işlem genel olarak diğer saç ekimi yöntemi olan FUT’a göre daha uzun sürmektedir. Seansın süresi ekilecek greftlerin sayısına bağlı olarak değişecektir. Ortalama bir süre vermemiz gerekirse FUE saç ekimi seanslarının 6 ila 9 saat sürebileceğini söyleyebiliriz. 

FUE Saç Ekiminin Riskleri Nelerdir? 

Operasyon öncesi tüm kontroller yapıldığı ve saç ekimine engel olan bir faktör belirlenmediği takdirde FUE saç ekimi oldukça güvenli kabul edilir. Saç derisine minimal müdahalede bulunulduğu için kanama riski oldukça düşüktür. Ancak zaman zaman yara oluşumu, şişme ve kızarıklık gibi yan etkiler oluşabilir. Yan etkilerin geçmemesi durumunda tıbbi destek alınması ihmal edilmemelidir. 

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir? 

FUE saç ekiminin saç ektirmek isteyen kişiler tarafından bu denli tercih edilmesinin haklı gerekçeleri vardır. 

FUE saç ekimi operasyonları sırasında saç derisine kesi atılmadığı ve greftler teker teker ekildiği için yara izi oluşma ihtimali neredeyse yoktur. Saç ekimi sonrası iz kalmaması FUE saç ekiminin en büyük avantajları arasında gösterilir.

FUE saç ekiminin diğer bir avantajı da ekilen saçların doğal bir şekilde çıkması ve kişinin görünümünde herhangi bir yapaylığa neden olmamasıdır. Greftlere göre açılan kanallara eğimli ekim yapılabilmesi doğal bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır. 

Travmalara bağlı olarak saç derisinde yara izleri olan kişiler için en doğru teknik FUE saç ekimidir. Greftlerin teker teker ekilmesi yara izlerinin kapatılmasını mümkün hale getirmektedir. 

FUE Saç Ekimi Fiyatı Ne Kadar? 

FUE saç ekimi kişinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre planlanan; kişiye özel tasarlanan bir operasyondur. Fue saç ekimi fiyatını belirleyen farklı faktörler bulunur. Saç ekim merkezinin fiyat politikası, işlemi gerçekleştirecek uzmanların deneyimi, ekimi yapılacak greft sayısı gibi unsurlar saç ekimi fiyatı üzerinde etkili olacaktır. 

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin sadece ucuz olduğu için güvenilirliğinden emin olunmayan merkezleri seçmemeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Operasyon sonrası risklerin minimize edilmesi ve en doğal sonuçların alınması için saç ekim merkezi ve uzman seçimi dikkatle gerçekleştirilmelidir.


Puan:

FUE Saç Ekimi Yöntemi Hakkında Merak Edilenler
Puan: 4.1 (9oy )