FUT Saç Ekimi


Saç dökülme problemi olan kişilerin sorunlarına kesin çözüm bulmak için en çok tercih ettiği saç ekimi yöntemlerinden biri olan FUT saç ekim tekniği, uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ekilen saçların sağlıklı çıkması ve saç dökülme problemine kesin çözüm sunması nedeniyle tercih edilen yöntem cerrahi operasyon sınıfına dâhil edilmektedir. 

FUT Saç Ekimi Nedir? 

Follicular Unit Transplantation, bilinen adıyla FUT saç ekim tekniği en popüler saç ekimi tekniklerinden biridir. FUT saç ekimi; ense ya da kulaklar arakasında kalan genetik olarak dökülmeyecek kısımlarda bulunan saçlı deri şeritlerinin hastaya anestezi uygulanması sonucu alınması, sonrasında bu şeritlerin greft adı verilen saçlı birimlere ayrılması ve saçsız bölgeye açılan oluklara yerleştirilmesi işlemidir. 

Tanımdan da anlaşılacağı üzere FUT cerrahi bir operasyondur ve saç derisine kesiler atılarak uygulanmaktadır. Saç kökleri çoklu bir şekilde alınıp ekildiği için kısa zamanda oldukça hızlı ilerleyen FUT seansları saç ektiren kişilerin bu yöntemi tercih etme oranını arttırmaktadır. 

FUT Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 

FUT saç ekimi tekniğini birbirine takip eden incelikli prosedürlerin uygulanmasını gerekmektedir. Saç ekimi yapacak olan estetik cerrahının uzmanlığı kadar deneyimi ve yeteneği de bu operasyonun başarısını etkilemektedir. Uzman nitelikleri haricinde, saç ekimi yaptırmak isteyenlerin seçecekleri saç ekim merkezlerinin standartları da oldukça önemlidir. Saç ekimi yapılacak merkezin hijyen koşullarına önem vermesi ve teknolojik donanım olarak gelişmiş olması gerekmektedir.

Saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların ilk yapması gereken uzmanlardan randevu almak ve taleplerini net bir şekilde ifade etmektir. Saç ekimi operasyonlarının hastaya ve taleplerine göre şekillendirileceği unutulmamadır. Bu operasyonlar diğer estetik ameliyatları gibi hastasına özgü şekilde dizayn edilir ve temel amaç en doğal görünümün elde edilmesidir. 

Saç dökülmesi ve kelleşme problemi yaşayan kişiler öncelikle uzmanlarla görüşürler. Tedavi için geç kalınmışsa ve tek seçeneğin saç ekimi operasyonları sonucuna varılmışsa işlem gerçekleştirilir. 

Saç ekimi yapılacak alanın genişliğine bağlı olarak prosedür 4 ila 12 saat sürebilir. Bir günde ekim yapılabilen greft sayısı 500 ila 5000 arasında değişiklik göstermektedir. Diğer bir deyişle tek bir seansta 12,500 saç kökünün ekiminin yapılabilmesinin mümkün olduğu sonucu çıkarılabilir. 

Operasyona başlamadan önce tedavi görecek hastaya lokal anestezik etkisi olan ilaçlar verilir. Başın hem donör hem de saç nakli yapılacak kısımlarının uyuşmasının sağlanması gerekmektedir. Anestezi verildiği için operasyon sırasında hastalar acı ya da rahatsızlık hissi yaşamazlar. 

Anestezi ilaçları etkisini göstermeye başladıktan sonra, genetik olarak hayat boyu uzamaya programlanan saçların bulunduğu kısımlardan ince şeritler halinde kesi yapılır. 

Saçlı deri şeritleri alındıktan sonra şeritler stereoskopik mikroskop yardımıyla her biri 2-3 saç kökü içeren greftlere ayrılır. Greftlerin her biri yaklaşık 1 mm genişliktedir. 

Bu ayırma işlemi gerçekleştirilirken bir yandan da saç ekimi yapılacak kısımlarda çeşitli iğneler ya da özel kesiciler kullanılarak greftlerin yerleştirilmesi için ince oluklar açılır. 

Greftler saç ekimi yapılacak alanlara yerleştirilirken içerdikleri saç kökleri dikkatle incelenerek sınıflandırılır ve çıkan saçlarda doğal bir görünüm elde edilebilmesi için özenle daha önceden açılmış oluklara yerleştirilir. 

FUT tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarında saç şeritlerinin çıkarıldığı donör bölge özel zımbalarla ya da dikişlerle kapatılır. Zaman içerisinde bu işlemlerin izleri azalsa da genel anlamda FUT saç ekimi yöntemi sonrası kafa derisinde izler kaldığı bilinmektedir. 

FUT Saç Ekim Tekniğinin Avantajları 

FUT tekniğinin en belirgin avantajı tek bir seansta ekilecek saç köklerinin sayıca fazla olmasıdır. Greftlerin ekimi hızlı bir şekilde yapılır ve her bir greftin birden fazla saç kökü içerdiği düşünülürse özellikle saç dökülme problemi fazla olan kişilerde bu yöntemle hızla sonuç alınabilir. 

FUT tekniğinin diğer bir avantajı da saçlı deri şeritlerinin alındıktan sonra greftlere ayrılma esnasında saç köklerine zarar verilme olasılığının oldukça düşük olmasıdır. Böylelikle ekilen saç kökleri yüksek verim getirmektedir. 

FUT yöntemi uzun zamandır kullanılmaktadır ve sonuçlarının gözlemlenmesi için yeterince zaman geçmiştir. Bu yöntemin yaygınlığının bir sonucu olarak da maliyetlerinin diğer saç ekim yöntemlerine göre düşük olması FUT saç ekiminin avantajları arasında gösterilir. 

FUT tekniğinin diğer bir avantajı da operasyon önce saçların kısaltılmamasıdır. Diğer saç ekim tekniğinde saçların kısaltılması gerekirken FUT tekniğinde saçların kısaltılma zorunluluğunun olması operasyon sonucu oluşabilecek izlerin saklanması için önem arz etmektedir. 

FUT Saç Ekim Tekniğinin Dezavantajları 

FUT saç ekim tekniği cerrahi bir müdahaledir. Saç derisine kesi atılır ve doğal olarak iz kalma olasılığı yüksektir. Ancak FUT sonrası iz kalma oranı azaltılabilir. Deneyimli ve yetenekli cerrahlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında donör bölgedeki izler belirsiz hale getirilebilir. Hali hazırda o bölgedeki saçlar uzamaya devam edeceği için bu izlerin fark edilmesi engellenebilir. 

FUT saç transfer tekniğinin diğer bir dezavantajı da operasyon sırasında kanama ihtimalinin olmasıdır. Aynı zamanda iyileşme süreci de zaman almaktadır. Yeni saçların tutulması, donör bölgenin iyileşmesi hastanın günlük hayatına bir süreliğine ara vermesine neden olabilir. 

FUT Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci 

FUT saç ekiminden sonra hastaların yaklaşık 2 hafta süreliğinde dinlenmeleri ve çalışıyorlarsa rapor almaları gerekmektedir. Ağır kaldırmamaları, spor yapıyorlarsa ara vermeleri ve uyurken kafalarını tam olarak yastığa koymamaları gerekir. İyileşme sürecinde denize ve özellikle havuza girilmemeli aynı zamanda güneş ışığına doğrudan maruz kalınmamalıdır. Greftler iyice tutulana kadar şapka ve bere gibi aksesuarların takılmaması gerekmektedir. 

FUT tekniği ile saç ekimi yaptıran kişilerin operasyon sonrası saç derisi bakımlarına dikkat etmeleri önerilir. Operasyon sonrasında özellikle donör bölgede gerginlik ya da hissizlik gibi rahatsızlıklar yaşanabilir, hazırlıklı olunması gerekmektedir. 

Ameliyattan sonraki gün kafa derisinde kuruyan kan ve kabuklanmaların giderilmesi için önerilen şampuan ya da losyonlarla saç derisine baskı yapmadan, saçlar yıkanabilir. Gereğinden fazla baskı yapılırsa yerleştirilen greftler kayabilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır. 

Ameliyattan 2-3 gün sonra saç ekimi yapılan bölgelerde hassasiyet, şişlik ve hafif kızarıklar olabilir. Zaman geçmesine rağmen bu şikayetler yüz bölgesine de yayılmaya başlayabilir. Ancak ameliyattan sonraki 7 gün sonunda bu yan etkiler azalacak hatta ortadan kalkacaktır. 

Ameliyattan 10 gün sonra ekilen greftler tamamen yerleşmiş olacaktır. Bu gün itibariyle saç yıkama esnasında greftler kaymayacak olsa dahi dikkatli ve hassas davranmak gerekmektedir. Saç ektiren kişiler yavaş yavaş günlük hayatlarına dönmeye başlayabilirler. 

Ameliyattan 2 hafta sonra ekilen saçların dökülmeye başlaması normaldir. Bu operasyonun başarılı sonuçlar verdiğinin bir göstergesidir. Bu dökülmenin sonlanmasıyla hasta hiç saç ekimi yaptırmamış gibi eski görüntüsüne geri döner ancak ameliyattan yaklaşık 2-4 ay sonrasında ekim yapılan saçlar yeniden kendilerini göstermeye başlarlar. 

Ameliyattan 1-2 sene sonrasında hastalar geçirdikleri operasyondan %100 verim aldıklarına şahit olabilirler. Başlarının saçsız kısımları yapılan ekim sonrasında artık yeni saçlara ev sahipliği yapmaya başlar ve kişiler deneyimli uzmanlarla karşılaşmışlarsa saçlarının doğal ve gür görünümünün keyfini çıkarmaya başlayabilirler.


Puan:

FUT Saç Ekimi
Puan: 4.9 (10oy )