Hafta Hafta Gebelik


Gebelik süreci; erkekten gelen spermle kadının yumurtasının birleşerek fetüsü oluşturması ile başlayan, oluşan fetüsün ve kadının doku ve organlarında değişikliklerin oluşmasıyla devam eden, normal şartlarda 9 ay 10 gün sonra meydana gelecek doğuma kadar geçen dönemdir.

Gebelik süreci bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en sıra dışı deneyimlerin başında yer alır. İçinde büyüyen bebeği hissetmek, vücudunun ona göre şekillenmesi, hormonlarının değişmesi gibi hem psikolojik hem fizyolojik bir sürü değişim yaşanır. Bu sürecin doğru takip edilmesi, bilinçli beslenme programlarına uyulması ve hafta hafta gebelik sürecinin takip edilmesi anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Kadın doğum uzmanlarının önerisi hamilelik sürecine hazırlık yapılarak planlı bir gebeliğin oluşması yönünde olsa da çoğu gebelik planlanmadan gerçekleşmektedir. Bu durumda anne adayının yapması gereken şey, hamile olduğunu öğrendiği anda bir kadın doğum uzmanına gitmektir.

Kadın doğum uzmanı gebelik süreci boyunca hem bebeğin hem de anne adayının sağlık durumunu yakından takip eder. Başlangıçta riskli olarak görülmeyen hamilelikler bazen ileriki safhalarda hamilelik diyabeti ve yüksek tansiyon gibi sebeplerle riskli hamilelik sınıfına girebilir. O yüzden bu dönemde hafta hafta hamilelik süreci kontrol edilmeli; bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumu gözlenmelidir.

Hafta Hafta Gebelik Takvimi

Gebelik 3 aylık dönemlerden oluşan 3 ayrı bölüme ayrılır. Bu üç bölüm hamilelik seyrinin değişikliğe uğradığı kritik evrelerdir.

1.Trimester

İlk 13 haftalık dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde bebeğin organların oluşumu büyük ölçüde tamamlanır ve anne adayının bedeni gebeliğe uyum sağlamaya başlar.

1.Hafta; Henüz gebelik başlamamıştır.

2.Hafta; Henüz hamilelik başlamadı ancak spermlerle birleşecek olan yumurta hücresi olgunlaşıp, bu haftanın sonunda sol veya sağ yumurtalıkta, içinde olgun yumurta hücresini barındıran sıvı dolu folikül kesesi oluşacak. Bu kese çatlayıp fallop tüpüne yerleşecek ve spermle birleşmesi için uygun koşula sahip olacak.

3.Hafta; Spermle döllenen yumurta “zigot” adını alır. Oluşan zigot fallop tüplerinden rahime doğru 3-4 günlük bir yolculuğa çıkar ve bu süreçte bölünerek çoğalmaya başlar. Yaklaşık 60 saat sonra rahime ulaşır ve rahim duvarına tutunur.

4.Hafta; Rahim duvarına tutunan embriyonun implantasyon (yerleşme) dönemidir. Bu dönemde kadında hafif kanamalar oluşabilir. Bunun sebebi embriyonun rahim içi tabakasına yerleşmeye çalışmasıdır. Rahime yerleşen embriyo damarlarından beslenir ve kendi gelişiminin ilk süreçleri başlamış olur.

5.Hafta; Gebelik teşhisi bu haftada yapılabilir. Ultrasonlar ile gebelik kesesi gözlenebilir. Bebeğin kas ve kemik yapısı ve göbek kordonu oluşmaya başlar. Kan dolaşımı başlamıştır.

6.Hafta; anne adayında duygusal dalgalanmalar gözlenir. Bebek 5-6 mm’lik büyüklüğe ulaşmıştır. Gövde, kol ve bacakların aynı zamanda iç organlarının oluşumu başlar. Göze, burun ve kulak oluşur.

7.hafta; Bebek 9-11 mm’lik ölçülerindedir. Yüzü şekillenmeye; el ve ayak parmaklarının genel hatları oluşmaya başlamıştır. Bebeğin beyin gelişimi ve akciğer oluşumu başlar.

8.Hafta; Bebeğin kemik taslakları oluşumu bu haftada devam eder. Kol ve bacakları büyümeye başlar. Hafta sonunda damak oluşumu başlayacaktır. Boyu 10-13 mm’dir.

9.Hafta; Anne adayının göğüslerinde büyüme ve hassaslaşma vardır. Bebeğin kulak, damak ve iris oluşumları görülür. Dış cinsel organlar gelişmiştir.

10.Hafta; Gebenin bel çevresinde büyüme devam eder. Bebeğin organları gelişimlerini sürdürmeye devam eder. İdrar üretimi başlar; böbrek ve karaciğer çalışmaya başlar. Ayrıca Kol ve bacaklarını bükebilmektedir.

 1. Hafta; Bazı kemikleri sertleşir. El ve ayakları belirginleşir. Diş tomurcukları görülmeye başlar.
 2. Hafta; Bebeğin refleksleri gelişmeye başlar. Parmak emme ve açıp kapama gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Yüzü insan yüzü şeklini almıştır.
 3. Hafta; Bebek 6-7 cm boylarına ulaşmıştır. Parmak izleri oluşmaya başlar. Bebekte ilk hareketler ve ses tellerinin oluşumu görülür.

2.Trimester

14. Ve 27. Haftalar arasındaki dönemdir. Bu dönemde bebeğin gelişimi hızla devam eder

 1. Hafta; Bebek 8-9 cm uzunluğuna ulaşır. Bebeğin tiroit bezi çalışmaya başlıyor ve ilk tüyler çıkıyor. Gövde bu haftadan sonra hızla büyümeye başlıyor. Amniyotik sıvı gün içerisinde ortalama 7 kere yenilenir. Düşük yapma riski ilk 3 aya göre azalmıştır.
 2. Hafta; bebeğin duyma ve tat alma duyusu gelişir. Kollar ve bacaklar vücutla doğru orantılı olarak büyümeye devam eder.
 3. Hafta; Saç, kaş ve kirpikleri oluşur. Ayak tırnakları büyümeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin iskelet sistemi sertleşmeye başlar. Bebeği plasentaya bağlayan göbek kordonu kalınlaşıyor ve güçleniyor. Bebek 140 gr ağırlığına ulaşmış durumda.
 5. Hafta; Bebek kız ise rahim ve fallop tüpleri oluşmaya başlamıştır, erkekse cinsel organları oluşmuştur. Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder.
 6. Hafta; gebenin tansiyonunda düşmeler görülür. Bebeğin beyninde duyular için özel bir alan oluşmaya başlar.
 7. Hafta; Bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder.
 8. Hafta; Bebeğin kaş oluşumu tamamlanmıştır. 350 gr ağırlık ve 25-27 cm uzunluğa ulaşmıştır. Cinsiyeti kızsa vajinası şekillenmeye başlamıştır. Hareketliği oldukça artmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin dudak, kaş ve gözkapakları belirgin hal almıştır. Diş tomurcukları gelişmeye devam eder. Bebeğin pankreası çalışmaya başlamıştır.
 10. Hafta; Bebeğin akciğerlerindeki kan damarları gelişmeye başlamıştır ve sesleri duyabilir.
 11. Hafta; bebeğin iç organları ve vücudu gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde anne adaylarının glikoz tarama testi yaptırmaları gerekir.
 12. Hafta; Bebek hızla büyümeye devam eder, yeni doğana benzemeye başlamıştır. Yaklaşık 775 gr ağırlığında ve 32,5 cm uzunluğundadır.
 13. Hafta; Bebeğin sinir ve solunum sistemi gelişmeye devam ediyor. Erkekse testisleri testis torbasına inmeye başlıyor.
 14. Hafta; Bebek gözlerini açıp kapatmaya başlamıştır. Yağ dokusu oluşmaya başlar ve Bebeğin kan damarları kilo aldıkça görülmez hale gelecektir. 2.trimesterin son haftasıdır.

3.Trimester

40. Haftaya kadar sürecek gebeliğin son dönemidir. Bu dönemde bebeğin iç ve dış organları gelişmeye devam eder. Bebek ve anne hızla kilo alır.

 1. Hafta; Bebeğin beynindeki nöronlar gelişir ve vücudu yağ tutmaya devam eder. Bu haftada 35 cm uzunluğa ve 900 gr ağırlığa ulaşır.
 2. Hafta; Bebeğin enerji seviyesi bir hayli artmıştır. Annenin aldığı besinlerin tadını alır. Tüm duyuları gelişmiştir. Hipotalamus gelişimini tamamlamıştır.
 3. Hafta; Bebeğin gözleri çoğunlukla kapalıdır ancak görme yetisi gelişmeye başlamıştır. Karanlığı ve aydınlığı fark edebilir. Bu haftada yalancı kasılmaları anne hissetmeye başlar.
 4. Hafta; Bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam eder. Yağ dokusu vücuduna orantılı bir şekilde dağılmıştır. 41 cm uzunluğa ve 1400 gr ağırlığa erişmiştir.
 5. Hafta; Kemikleri hala yumuşaktır ancak iskelet oluşumu tamamlanmıştır. Bebek büyüdüğü için yeri dar gelir ve hareketleri kısıtlanmaya başlar. Hareketleri azalırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. 43 cm uzunluğa ulaşmıştır.
 6. Hafta; Bebek 1800 gr ağırlığa ulaşmıştır. Amniyotik sıvı azaldığından anne bebeğin her hareketini hisseder. Kemikleri sertleşmeye devam eder ancak tam olarak esnekliğini kaybetmez.
 7. Hafta; Bebeğin merkezi sinir sistemi gelişmeye devam ediyor. Akciğerleri fonksiyonlarını yerine getirebilecek durumda; bu sebeple bebek erken doğsa bile büyük bir ihtimal tıbbi destek almadan hayatta kalabilir.
 8. Hafta; Bebeğin pozisyonu değişir ve baş aşağı doğru durmaya başlar. 46 cm uzunluğa ve 2500 gr ağırlığa erişmiştir. Böbrek gelişimi tamamlanmıştır.
 9. Hafta; Bebeğin vücudunu kaplayan tüyler dökülmeye başlar ve ilk dışkısında yuttuğu bu tüyleri doğumdan sonra dışarı atacaktır. Bu haftada bebek her gün yaklaşık 30 gr kilo alır.
 10. Hafta; Bebek bu hafta itibariyle doğuma hazırdır. Organlarının gelişimi tamamlanmıştır üstelik bazılarının saçları bile vardır. Anne için ise uyumak, hareket etmek zor bir hale gelmiştir. Vücut ödem toplamaya devam eder.
 11. Hafta; Bebek 2700-3400 gr arası bir ağırlığa ulaşmış durumda
 12. Hafta; Bebek büyümeye devam eder, annede vajinal sızıntı görülebilir.
 13. Hafta; Bebek doğum için uygun pozisyonunu alır ve leğen kemiklerine doğru iner. Anne doğumun belirtilerini hissetmeye başlar. Doğum sancılarının sıklaşması ile birlikte doğuma girmeye hazır hale gelir.

Puan:

Hafta Hafta Gebelik
Puan: 5 (13oy )