İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Prostat Kanseri Aralarındaki Farklar


İnsan ömrünün uzaması ile birlikte ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan prostat hastalıklarıyla karşılaşma sıklığı artmış ve toplumun prostat hastalıkları ile ilgili farkındalığı artmıştır. Özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde görülen prostat bezi hastalıkları; belirtilerinin benzer olması nedeniyle karıştırılmakta ve endişelerin artmasına yol açmaktadır.

En çok karıştırılan prostat bezi hastalıkları; iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseridir. Bu yazımızda bu iki hastalığın farklarına odaklanacağız. Farklarına odaklanmadan önce bu iki hastalık hakkındaki bilgileri kısaca sunmak istiyoruz. 

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Prostat Kanseri Nedir? 

Halk arasında “prostat” olarak bilinen iyi huylu prostat büyümesi; erkeklerin idrar yolunun etrafını sarıp  spermin dışarı atılmasından sorumlu olan prostat bezinde meydana gelen hacimsel artış ve bunun sonucunda idrar problemlerinin yaşanmasına neden olan bir hastalık olarak tanımlanabilir.  Tedavi edilmediğinde kişinin hayat kalitesini azaltan; uyku düzenini bozan iyi huylu prostat bezi büyümesinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. 

Prostat kanseri; prostat bezindeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile ortaya çıkan; tedavi edilmediği takdirde kemiklere, lenf sistemine ve organlara yayılabilen; belirtileri ortaya çok yavaş çıktığı için teşhisi zor olan bir hastalıktır. Zamanında tedavi edildiği takdirde kanserli hücrelerin ilerlemesi durdurulabilir ve hücreler farklı organlara sıçramamışsa cerrahi yöntemlerle tamamen tedavi edilebilir. 

Prostat Bezi Büyümesi ve Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? 

Hem iyi huylu prostat bezi büyümesinde hem de prostat kanserinde prostat bezinde hacimsel artış görülür. Bu nedenle bu hastalıkların belirtileri de benzerlik göstermektedir. Genellikle birbirleriyle karıştırılmalarının ve idrar yaparken zorluk çeken erkeklerin endişelenmelerinin temel sebebi de budur. Prostat bezinin büyümesine bağlı olarak idrar yolu baskı altında kalır ve idrar yaparken kişi zorlanır. Prostat kanserinin belirtileri genellikle kanserli hücreler idrar yoluna baskı yapana dek hissedilmez. 

Prostat bezi büyümesi ve kanserinin ortak belirtileri şu şekilde sıralanabilir; 

  • Aniden sıkışma hissi,
  • Gündüz ve gece boyunca sık sık idrar yapma ihtiyacı,
  • İdrar yapmaya başlarken zorluk yaşanması,
  • İdrar akımının zayıflaması,
  • İdrar yaparken zorlanma,
  • İdrar yapılsa dahi idrar torbasında doluluk hissi. 

Prostat kanserine yakalanan hastalar aynı zamanda başka belirtiler de yaşarlar; 

  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi,
  • İdrarda ve semende kan görülmesi,
  • Ereksiyon problemleri,
  • Boşalma esnasında ağrı. 

Prostat Bezi Büyümesi ve Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir? 

İyi huylu prostat bezi büyümesinin de prostat kanserinin de nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin bu hastalıklar için risk oluşturduğu konusunda uzmanlar görüş birliğindedir. Irk, genetik yatkınlık ve kilo her iki hastalığın ortak riskleri olarak kabul edilir. Bu faktörlere ek olarak prostat kanserine beslenme yanlışlarının, yaşanılan bölgenin ve maruz kalınan kimyasalların neden olabileceği de düşünülmektedir. 

Prostat Bezi Büyümesi ve Prostat Kanseri Nasıl Teşhis Edilir? 

İdrar yapma sorunları ile doktorlara gelen hastaların prostat bezleri rektal muayene ile kontrol edilir. Aynı zamanda kanlarındaki PSA değerleri ölçümlenerek teşhis konulmaya çalışılır. Fakat bu testler hastanın sorununun prostat büyümesi mi prostat kanseri mi olduğunu tam olarak ortaya çıkarmaz.

Prostat kanserinin olup olmadığı tespit için ek muayenelerin ve testlerin yapılması gerekir. Prostat kanserinin belirlenmesinde en etkili yöntemin biyopsi olduğu kabul edilmektedir. 

Prostat Bezi Büyümesi ve Prostat Kanseri Tedavileri Nasıl Yapılır? 

İki hastalık arasındaki farkın bariz bir şekilde ortaya çıktığı kısım tedavi süreçleridir. Detaylı tetkikler yapıldıktan sonra hastanın problemi net bir şekilde belirlenir.

İyi huylu prostat bezinin tedavisi kapsamınsa hastanın beslenme alışkanlıkları değiştirilir, ilaç verilir ve düzelme olmazsa prostat bezinin küçültülmesi için cerrahi yöntemler uygulanır. 

Prostat kanserinin teşhisi durumunda; kanserin ne denli ilerlemiş olduğu hastalığın tedavi sürecini şekillendirecektir. Aktif izlem, cerrahi yöntemler, radyasyon terapileri, hormon terapileri ve kemoterapi tedavileri ile hastalığın ilerlemesinin durdurulmasına ya da tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılır. 

Sonuç olarak iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri arasındaki farklar yalnızca detaylı tetkikler sonucunda ortaya çıkarılabilir. Neticede her iki hastalıkta da prostat bezi büyümekte; idrar problemlerine neden olup hastanın hayat kalitesini azaltmaktadır. Prostat büyümesinin prostat kanserine neden olabileceğine dair yaygın bir yanlış inanış vardır.

Uzmanlar bu iki hastalık arasında doğrusal bir bağlantı olmadığını belirtmektedir. Ortak risk faktörlerinin bulunması ve her iki hastalığın da ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkması 45 yaşı aşan erkeklerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelerinin önerilmesine neden olmaktadır.


Puan:

İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Prostat Kanseri Aralarındaki Farklar
Puan: 5 (5oy )