Kadın Doğum Uzmanının Önemi ve Kadın Hastalıkları


Kadın doğum uzmanı, diğer bir adıyla “jinekolog”, kadın üreme sistemini etkileyen hastalıkların tanı ve tedavisini gerçekleştiren doktorlardır. Kadın doğum uzmanları gebelik, doğum, kadın hastalıkları, ultrasonografi, menopoz ve kısırlık konularında uzmanlaşmış kişilerdir. Uzmanlaşmaları için tıp eğitimini tamamladıktan sonra, 5 sene daha uzmanlık eğitimi almaları gerekir.

Kadın doğum uzmanlarının asıl amacı kadınları karşılaşabilecekleri sağlık problemlerine karşı korumaktır. O yüzden cinsel olarak aktif olan ve 18 yaşından büyük kadınların her sene muayene olmaları gerekli önlemlerin alınması adına kritik öneme sahiptir. Kadın hastalıklarının teşhis ve tedavisini yürütürler. Aynı zamanda kadın doğum uzmanları gebelik sürecinin tamamında anne adayının en büyük destekçileridir.

Bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumunu yakından takip ederler. Fiziksel ve psikolojik olarak anneyi doğuma hazırlarlar ve karşılaşabilecekleri riskleri minimum seviyeye çekerler. Kadın doğum doktorları genel olarak; rahim hastalıkları, gebelik hazırlıkları ve gebelik takibi, yumurtalık hastalıkları, adet düzensizleri, vajinal doğum ve sezaryen, ultrasonografi ve doğum kontrol yöntemleri gibi konular ile ilgilenirler.

Kadın Doğum Uzmanı

Kadın Doğum uzmanları, anne adayının en büyük destekçileridir. Gebelik dönemi boyunca gerek sağlıklarını kontrol ederek gerek psikolojik açıdan destekleyerek annenin bu süreci başarı ile atlatması açısından kritik öneme sahiplerdir.

Kadın doğum uzmanlarının tavsiye ettikleri genel olarak gebelik sürecinin planlı işlemesidir. Gebe kalmak isteyen kişilerin öncesinde muayene olması, sağlık durumlarının incelenmesi ve olası hastalık riski taşıyıp taşımadıklarının tespiti gebeliğin sağlıklı geçmesi açısından önemlidir. Gerekli önlemlerin alınması anne ve bebeğin gebelik dönemi içerisinde karşılaşacakları riskleri minimum seviyeye indirir.

Genel olarak planlı hamilelik oranı düşük olduğu için; uygun olan, hamilelik öğrenildiği andan itibaren kadın doğum uzmanına gidilmesidir. Kadın doğum uzmanı annenin sağlık geçmişini öğrenir, riskli bir hamileliğin söz konusu olup olmadığını tespit eder. Riskli olarak başlamayan bir hamilelik dönemi, zaman içerisinde bazı sorunların ortaya çıkmasıyla beraber riskli hale gelebilir. Bu sebeple kadın doğum uzmanı rutin kontrolleri gerçekleştirmelidir.

Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığının kritik dönemlerden geçtiği haftalarda kadın doğum uzmanları tarafından testler yapılır. Test sonuçlarına göre gerekli önlemlerin alınması sağlanarak anne ve bebeğin sağlıkları korunur.

Hamilelik döneminde kontroller ilk 3 ayda başlar ve son 3 aya kadar aylık rutin kontroller gerçekleştirilir. Son 3 ayda ise bebeğin durumu, aktivite seviyesi ve annenin sağlık durumu doğrultusunda bu kontroller sıklaştırılır. Kadının ilk gebeliği olması durumunda ilk kontroller çok daha detaylı gerçekleştirilir. Kan tablosu çıkarılır, açlık kan şekeri ölçülür, idrar kültürü yapılır, biyokimya ölçümleri gerçekleştirilir. Anne adayının vajinal ve idrar yolu enfeksiyon riski düzenli aralıklarla sorgulanır.

Kadın doğum uzmanları tarafından hamileliğin;

  • 11 ve 14. Haftaları arasında bebeğin ense ve burun kemiği ölçümünü ve ikili tarama testi,
  • 16 ve 18. Haftaları arasında bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Üçlü ve dörtlü test uygulamaları,
  • 20 ve 24. Haftaları arasında bebeğin tüm iç ve dış anomalilerinin tespit edilmesi için detaylı bir ultrasonografi,
  • 24 ve 28. Haftalar arasında oral glikoz tolerans testi,
  • 28 ve 36. Haftalar arasında 4 haftada bir bebeğin ölçümlerinin takibi, düşük risklerinin belirlenmesi, rahim ağzının ölçümü, idrar kültürü testleri,
  • Haftasında pelvik muayene, NST, bebeğin anne karnındaki şartlarının değerlendirdiği doppler testi,
  • Haftasında annenin sağlık durumu, bebeğin gelişimi ve plasentanın incelenmesi,
  • Haftasında doğum tarihinin belirlenmesi ve yine bebeğin rutin kontrolleri yapılır. 

Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Başlangıçta sadece üreme organları ile ilgili olarak görülen bir hastalık zaman içerisinde vücudun üreme organları ile ilgisi olmayan diğer bölümlerine yayılabilir ve genel vücut sağlığını tehlikeye atabilir; kadının hamile kalmasını güçleştirebilir ya da doğurganlığını sona erdirebilir ve kadının cinsel fonksiyonlarının azalmasına sebep olarak psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. O yüzden rutin olarak kadın doğum uzmanlarına muayene olunması gerekmektedir.

Kadın hastalıkları çok çeşitlidir ve üreme organlarının farklı bölümlerinde ya da tamamında ortaya çıkabilir.

Adet Dönemi Problemleri: Adet dönemi problemleri kadınlar arasında yaygın olarak görülmektedir. Daha ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceği için adet problemlerinin mutlaka kadın doğum uzmanları ile paylaşılması gerekmektedir. Adet düzensizlikleri, adet gecikmesi, ağrılı adet görme gibi rahatsızlıklardır.

Rahim Ağzı (Serviks) Hastalıkları: Bu kategori altında kadın doğum uzmanları; rahimin doğumsal anomalileri rahim içi yapışıklık problemlerini, rahim iç tabakasının aşırı kalınlaşması problemlerini, rahimin ters durması durumu tedavi ederler.

Yumurtalık Hastalıkları: Yumurtalık iltihabı, yumurtalık kistleri, dermoid kist, polistik over, yumurtalık kanseri, çikolata kisti gibi sorunlar yumurtalık hastalıkları olarak adlandırılırlar. Yumurtalık hastalıkları jinekolojik muayene ve pelvik ultrasonografi ile tespit edilebilir. Kadınlarda kısırlığa ve over kanserine sebep olabilir.

Rahim Hastalıkları: İyi huylu tümör olan myomlar, doğuştan gelen rahim anomalileri, rahim iç zarının enfeksiyon kapması,  rahim içinin yapışıklığı yani asherman sendromu gibi hastalıklardır.

Kanserler: Rahim kanseri, rahim içi kanseri, Yumurtalık kanseri, dış genital bölge (vulva) kanseri ve vajen kanseri olarak bölümlere ayrılır. Kanser tedavilerinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın seyrini ve cerrahi müdahale kapsamını değiştirebilir. Kanser hastalıklarında rahmin tamamının alındığı ya da bir kısmının çıkarıldığı cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Meme Hastalıkları: iyi ve kötü huylu meme lezyonları, meme kanseri, meme iltihabı gibi hastalıklardır. Son dönemlerde meme kanserine yakalanan kadın sayısında artış yaşanmaktadır. Bu yüzden kadınların bilinçlenmesi adına çalışmalar yürütülmektedir. Temel olan kadın doğum uzman doktorlarına düzenli muayene olmaktır. Erken teşhis hayat kurtarabilir.

Sınıflandırdığımız kadın hastalıkları haricinde farklı kadın hastalıkları da yaygın olarak görülmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar torbasında sarkmalar, idrar yolu iltihapları, idrar kaçırma, pelvik organ sarkmaları, vajinal akıntı ve mantar enfeksiyonları gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi de kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Rutin kontrollerin yapılması erken teşhis ve tedavi için en önemli unsurdur. Kadın hastalıklarının belli başlı belirtilerini göstermeseler de kadınlar mutlaka düzenli muayene olmalılardır. Ancak ağrı, beklenmedik kanamalar, akıntı ve karın büyümesi gibi şikâyetleriniz oluşmaya başladıysa aceleci davranılmasında fayda var. Bu problemler kadın hastalıklarının en büyük belirtileridir ve ivedilikle kontrol edilmeleri gerekmektedir. Önemsenmeyen belirtiler istenmeyen sonuçları doğurabilir. Vücudun geneline yayılıp, beden sağlığınızı bütünüyle etkilemesi uzak bir olasılık değildir.


Puan:

Kadın Doğum Uzmanının Önemi ve Kadın Hastalıkları
Puan: 4.9 (4oy )