Kalça Protezi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?


Kalça, vücudumuzun en çok yük taşıyan eklemlerinden bir tanesidir. Kalça eklemi uyluk kemiğinin yuvarlak kısmının leğen kemiği ile birleşmesinden oluşur.

Total Kalça Protezi Ameliyatı

Total kalça protezi ameliyatı, bozulmuş olan eklem yüzeylerinin çıkartılarak bunların yerine aynı işlevi görecek yapay parçaların takılması işlemidir.

Vücudumuzun en çok yük taşıyan eklemlerinden bir tanesi olan kalça ekleminde oluşan hasar ve yıpranmalar maalesef hareket kısıtlıkları yaratmaktadır. Bu durum doğal olarak tıbbi bir tedavinin gerekli olduğunu apaçık ortaya koymaktadır. Kalça ekleminin eski sağlığına kavuşabilmesi için hastanın mutlaka kalça protezi ameliyatı olması gerekmektedir. Total kalça protezi ameliyatı ile sağlığına kavuşan kişi günlük yaşantısına eskiden olduğu gibi rahatlıkla devam edebilmektedir.

Hareket gücünü kaslardan alan eklemlerde oluşabilecek en ufak hasarlar kişinin günlük yaşantısını bir hayli kısıtlayabilmektedir. Bu kısıtlıkların önüne geçebilmek amacıyla total kalça protezi ameliyatı önerilmektedir.

Kalçada oluşabilecek ağrı nedenlerini sırlamak gerekirse; Artrit, Osteoartrit, Romatoid Artrit ve Travmatik Artrit sıklıkla görülen kalça problemleridir.

Osteoartrit: Kalça ekleminde zamanla oluşan hasar ve darbeler sonucunda kıkırdaklar çatlamaya başlar. Buna Osteoartrit adı verilir. Eklem kıkırdakları sürtünme işlevlerini yerine getiremediklerinden dolayı kalçada sertleşme ve ağrı görülür. Genellikle 40-50 yaşından sonraki bireylerde görülebileceği gibi genetik nedenlere bağlı olarak daha erken yaşlarda da görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Travmatik Artrit: Ciddi kaza ve yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Bu ciddi kaza ve hasar sonrasında düzgün kaynamayan eklemler oldukça ciddi ağrılara sebep olabilir.

Artritler: Kronik hastalıklar eklemin içinde bulunan sinoviyal zarın şişmesine neden olur. Şişme ve sürtünme sonucunda eklemlerde ciddi ağrılar söz konusu olur ve önemli derecede aşınma sonucunda eklem ağrıları ortaya çıkar.

Bunların dışında beslenme alışkanlıkları da eklem bozukluklarına neden olabilmektedir. Aşırı derecede alkol kullanımı ve kortizon kullanımı ciddi eklem ağrıları çekilmesine neden olabilmektedir.

Kalça Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Görülmektedir?

Kalça ameliyatına gerekli görülen durumlar en iyi şekilde sağlıklı bir muayene sonucunda belirlenmektedir. Uzman hekimler genellikle aşağıda saydığımız nedenlerden dolayı kalça ameliyatını gerekli görmektedir.

  • Kalça ağrısından dolayı gündelik aktiviteler kısıtlanıyorsa örneğin merdiven inip çıkma, yürüme ve eğilme gibi durumlarda ciddi zorlanmalar yaşanıyorsa,
  • Ağrı kesiciler sonuç vermiyorsa,
  • Kalça ağrıları gece ve gündüz hiç dinmeden devam ediyorsa,
  • Kalça rahatsızlığı için kullandığınız ilaçların yan etkilerini ciddi derecede yaşıyorsanız,
  • Fizik tedavi, koltuk ve baston sizin kalça ağrılarınızı dindirmiyorsa kalça ameliyatı olmanız zorunlu bir durum olarak ele alınmaktadır.

Kalça Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kalça ameliyatı öncesinde mutlaka beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Aşırı kilolu iseniz diyet alışkanlıkları kazanmalı ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız var ise bunları bir süreliğine hayatınızdan çıkarmalısınız. Diş sağlığınıza da ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuzu düzenli aldığınız ilaçlar konusunda bilgilendirmelisiniz. Şeker ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Faydaları

Kalça protezi ameliyatı hakkında önemli bilgiler paylaştıktan sonra kalça protezi ameliyatı faydaları nelermiş sizlerle paylaşalım.

  1. Kalça ağrıları kesilir ya da ciddi oranda azaltılır
  2. Kalça ağrınız kalmadığından dolayı eklemleriniz güçlenir ve bunun sonucunda hareket kolaylıkları sağlarsınız.
  3. Yaşam kaliteniz yükselir. Normal iş ve sosyal yaşantınıza rahatlıkla kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, fakat burada şu unutulmamalıdır ki eskiye nazaran artık ağır şeyler taşımaktan ve ağır sporlar yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir.
  4. Kalça protezleri çok uzun yıllar dayandığından dolayı bu süre zarfında hareket esnekliği kazanırsınız.

Normal bir kalça protezi size 15-20 yıl yetecektir, fakat ağır sporlar yapmaktan kaçınmaz ve yaptığınız hareketlere çok dikkat etmezseniz kalça protezi hızlı bir şekilde yıpranma sürecine girecek ve gerekli verimi protezlerinizden alamayabileceksiniz. Ayrıca aşırı kiloluysanız proteziniz çabuk yıpranabilecektir.

Ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde mutlaka yaptığınız her aktivitede bir destekçinizin bulunması gerekmektedir. Vücudunuzda ani yapacağınız hareketleri bu şekilde önlemiş olursunuz. Merdiven çıkma zorunluluğunuz var ise merdiven korkuluklarından destek alarak çıkmalısınız. Banyo yaparken banyo küvetinin yanında tutunabileceğiniz bir destek ünitesi olması büyük önem arz etmektedir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kalça protezi ameliyatı sonrası hastanede kalma süresi 2-5 gün arasında değişme gösterebilmektedir. Uzman doktor hastanın taburcu olması gerektiği kanaatine varınca bu süre zarfı içerisinde hasta tabucu edilebilir. Daha sonrasında aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

1- Yatarken,  otururken ve ayakta dururken ayağını içe doğru bükmeyin,

2- Merdiven çıkarken sağlam bacağınızla ilk adımı atın. İnerken ise ameliyatlı bacağınızla ilk adımı attırın,

3- Bağcıksız ayakkabılar giymeyi tercih edin bu iyileşme sürecinde,

4- Kalça ağrısı, ateşlenme, bacakta ağrı, şişme, kızarma, yanma, sızıntı, göğüste ağrı ve solunum güçlüğü gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin,

5- Kontrollerinizi ihmal etmeyin,

6- Düzenli spor yapın.

Yukarıda saydığımız tüm önerileri başarı ile tamamladığınız takdirde hızlı bir iyileşme sürecine gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Kalça kemiği ağrılarınızı total kalça protezi ameliyatı ile bu şekilde atlatmış olursunuz. Sağlıcakla Kalın!

Kalça protezi ameliyatı ve sonrası makalemizi de okumanızı önemle tavsiye ederiz.


Puan:

Kalça Protezi Ameliyatı Faydaları Nelerdir?
Puan: 4.4 (5oy )