Kalça Protezi Ameliyatı ve Sonrası


Kalça Eklemi

Kalça eklemi, uyluk kemiği olarak bilinen kemiğin yuvarlak başının, pelvis ya da leğen kemiği olarak isimlendirilen kemik ile birleşmesinden oluşmaktadır. İnsan vücudundaki en önemli yük taşıyıcı eklemlerden bir tanesidir. Genellikle artrit olarak isimlendirilen oluşumlar sonucunda işlevlerini yitirebilir ve çoğunlukla 50 yaş üzerinde bulunan hastanın hareketlerini önemli ölçüde kısıtlayabilir.

Total Kalça Protezi

Total kalça protezi, işlevini kaybeden, önemli derecede hasar gören kalça ekleminin yeni bir yapay eklemle değiştirilmesi işlemine denir.

Kalça Protezi Ameliyatı

50 yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan kalça protezi ameliyatı, artık standart bir operasyon haline gelmiş ve kullanılan teknikler iyileştirilmiştir. Bu ameliyat ile hedeflenen, hareket yeteneğini ağrı hissetmeyecek şekilde tekrar kazandırmaktır. Ameliyatta kullanılan yapay eklemler sürekli olarak geliştirilmiş ve günümüzde doğal biçime en yakın şekle getirilmiştir.

kalça protezi nedir

Kısacası; kalça protezi ameliyatı, doğal ekleme en çok benzeyen yapay eklemlerin, hasar gören eklemler yerine koyulması ve ağrısız hareket yeteneği sağlanmasıdır.

Kalça protezi yapılmasını hedefleyen ameliyatların gerçekleştirilmesinden sonraki komplikasyon oranları ise oldukça düşüktür. Örneğin total kalça protezi yapılması sonrasında karşılaşılan kalça eklemi enfeksiyonu ve buna benzeyen komplikasyonların oranı sadece %1 gibi bir seviyede kalmaktadır. Daha önemli sorunlarla yani kalp krizi ya da felç gibi sorunlarla karşılaşma riski ise çok daha aşağı bir seviyede bulunmaktadır. Tabi bazı kronik hastalıklar karşılaşılabilecek olan komplikasyonların ortaya çıkma riskini artırabilmektedir. Kalça protezi sonrası karşılaşabileceğiniz komplikasyonların oranının diğer cerrahi uygulamalara göre daha düşük bir oranda bulunduğu söylenilebilir.

Kalça protezi ameliyatı sonrası önemli faydalar sağlayabilecek olan ve ameliyatı yaptırması tavsiye edilen hastalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalça ağrıları günlük rutininiz içinde yer alan yürüme, merdivenleri kullanma ya da eğilme gibi hareket fonksiyonlarını sınırlamaya başlamışsa,
  • Kalçanızda meydana gelen sertlik hissi bacağınızı hareket ettirmenizi, kaldırmanızı engelliyorsa,
  • Kalça ağrıları dinlendiğiniz dönemlerde de rahatsızlık hissetmenize sebep oluyorsa,
  • Kalçanızdaki rahatsızlığı ve ağrıları gidermek için kullandığınız ilaçların yan etkilerini görmeye başlamışsanız,
  • Fizik tedavi, baston ve koltuk değneği gibi yöntemler ya da araçların yanı sıra ağrı kesiciler kalça ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olmuyorsa, kalça protezinin yapılması için uygun bir hasta olduğunuz söylenebilir.

kalça protezi ameliyatı aşamaları

Kalça protezlerinin farklı malzemeler kullanılarak hazırlandığını görebilirsiniz. Plastik, seramik ya da metal parçaların kullanıldığı kalça protezlerinin kullanılması söz konusu olabilir. Kalça protezi çeşitleri bu şekilde gösterilebilse de, uygulama şekli açısından da 2 çeşide ayrıldıkları söylenebilir.

  1. Tıbbi çimentolu kalça protezleri: Protezin kemiğe kemik çimentosu olarak adlandırılan maddenin kullanılması ile sabitlenmesidir.
  2. Tıbbi çimentosuz kalça protezleri: İlerleyen teknoloji ile birlikte, kemikle bütünleşecek özelliklere sahip olarak özel olarak üretilen çimentosuz protezler kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde kullanılan protezlerin çoğunluğu bu şekildedir. Bazı çimentosuz protezlerde biyolojik olarak aktif maddeler bulunmaktadır ve bu maddeler yeni kemik oluşumunu desteklerler. Bazı durumlarda ise bir tarafın tıbbi çimentolu, diğer tarafın tıbbi çimentosuz olarak kemiğe tutturulduğu hibrid uygulamasının yapılması söz konusu olabilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası 

Bu ameliyatın sağlayacağı fayda hareket yeteneğinize tekrar kavuşmak ve kalça eklemindeki sorun nedeniyle çekmek zorunda kaldığınız eklem ağrılarından kurtulmak olacaktır. Dolayısıyla yaşam kaliteniz önemli ölçüde yükselmiş olacaktır. Bu sonuçlara herkes ulaşmak isteyecektir ama bazı kişiler için kalça ekleminin protez ile değiştirilmesi uygun olmayabilir.

atritli kalça eklemi

Kemiğiniz protezi destekleyecek kadar güçlü değilse, kalça bölgenizi etkileyen artrit rahatsızlıklarınız varsa, kalçanız ve etrafındaki sinirler işlevlerini yerine getirmiyorsa kalça protezi takılması uygun olmayabilir.

Kalça protezi ameliyatı faydaları konu başlıklı makalemizi de okumanızı önemle tavsiye ederiz.


Puan:

Kalça Protezi Ameliyatı ve Sonrası
Puan: 4.6 (6oy )