Katarakt Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? Katarakt Ameliyatı Sonrası


Katarakt Ameliyatı Nedir? 

Göz ameliyatı çeşitlerinden katarakt ameliyatı; saydamlığını kaybederek işlevini yerine getirmeyen göz merceğinin cerrahi operasyonla çıkarılıp yerine yumuşak ve katlanabilir suni bir merceğin takılması işlemidir. 

Katarakt görüşte bulanıklık, çift görme, gece görüşünün bozulması gibi işaretlerle kendini belli eder ve zamanla görme yetisi azalır. Hayat kalitesini azaltan bir hastalık olması sebebiyle tedavi edilmesi gerekir. Katarakt hastalığını tedavi eden bir ilaç henüz bulunamamıştır; katarakt sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir ve katarakt ameliyatlarında en yaygın kullanılan cerrahi yöntem Fakoemülsifikasyon’dur. Kısaca FAKO yöntemi olarak bilinir. Halk arasında lazerli ve ya dikişsiz ameliyat olarak da bilinmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Kimlerde Gereklidir? 

Katarakt hastalığının tek tedavi şekli cerrahi yöntemdir. Kimi katarakt hastaları şikayetlerinin çok bariz olmaması sebebiyle katarakt ameliyatını erteleyebilirler. Ancak katarakt ameliyatının acil yapılması gereken durumları da mevcuttur. 

 • Katarakt, kişinin günlük yaşamını aksatacak ve hayat kalitesini düşürecek noktaya kadar ilerlediyse, ameliyat yapılmalıdır.
 • Katarakt tamamen opak hale geldiyse, şişebilir ve göz içinde dağılabilir. Bu gibi bir durumda kalıcı körlüğe kadar giden bir süreç başlayabilir. Kataraktın tamamen olgunlaşması halinde acilen ameliyat edilmesi gerekmektedir.
 • Doğuştan gelen kataraktlarda görme engelleniyorsa da yine acilen ameliyat yapılmalıdır. 

Bu acil durumlar dışında, kataraktın belirtilerini kısmen hisseden hastalar için genellikle acil bir ameliyat önerilmez ancak acil ameliyat gerekmemesi, kişinin yaşam kalitesini düşürmediği anlamına da gelmemelidir. Geceleri araba kullanırken ışıkların dağılması, yolda yürürken tümsek ve çukurların fark edilmemesi, gece lambalarının aşırı soluklaşması vb. belirtiler olduğunda bir an önce doktora gitmekte fayda vardır.

Unutulmaması gereken konu katarakt ilerlediğinde kalıcı göz hasarlarını oluşturacak bazı olaylara sebep olabilir. Katarakt çürüyüp göz içi iltihabını yaratabilir ya da göz tansiyonunu yükseltebilir. 

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Fakoemülsifikasyon yani FAKO yöntemi ile yapılan katarakt ameliyatlarında retinaya 2-3 mm arasında bir kesi atılır ve bu kesiden içeri girilir. Anestezi uygulanmaz, göz damla ile uyuşturulur. Göz merceğinin gözün diğer tabakasından kolayca ayrılmasını sağlayan “viscoelastik jel” kullanılır ve kataraktlı mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihaz tarafından parçalanarak emilir. Doğal göz merceğinin emilimi tamamlandığında katlanabilir, yeni suni bir mercek yerine takılır. 

FAKO cerrahi yönteminde dikiş atılmamaktadır. Bu sebeple hastanın iyileşme süreci hızla gerçekleşir. Kesinin boyu çok küçük olduğundan gözde yapısal bozulmalara yol açmaz. FAKO yöntemiyle yapılan katarakt ameliyatları 5 dakika ile 20 dakika arasında bir zaman içerisinde sona erer. Her iki gözün de ameliyatı enfeksiyon oluşma riskinin önüne geçilmesi adına aynı gün yapılmaz. Bu yöntemle hasta aynı gün eve gider ve kısa zaman içerisinde günlük hayatına geri dönebilir. 

Katarakt ameliyatı sıklıkla yapılan ve başarı yüzdesi yüksek olan bir göz ameliyatı türüdür. Ancak mikro cerrahi gerektiren çok önemli ameliyatlardan biridir. Bu göz ameliyatını yapacak kişinin deneyimli olması, hastanenin gerekli teknolojik altyapısının olması ve kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. 

Katarakt Ameliyatı Riskli Midir? 

Katarakt ameliyatı cerrahi operasyonlar içerisinde en çok hassasiyet gerektiren operasyonlardan biridir. Her cerrahi operasyon gibi riskleri mevcuttur. Ancak bu kadar kritik bir göz ameliyatı olmasına rağmen başarı oranı çok yüksektir. Günümüzde katarakt cerrahisi çok gelişmiştir. Minimal kesilerle, dikişsiz olarak yapılmaktadır. 

Göz ameliyatlarından biri olan katarakt ameliyatı günümüzde sıklıkla yapılan bir ameliyattır. Uzman cerrahlar tarafından yapılan katarakt ameliyatları sonrasında hastalar günlük hayatlarına hızla dönerler hatta operasyonun kısa sürmesi, anestezi uygulanmaması ve hastanın acı çekmemesi sebebiyle başarılı geçen operasyonlardan sonra bu ameliyatı küçümserler. Bu tamamen doktorun başarısıdır. 

Unutulmamalıdır ki katarakt ameliyatı konusunda uzman doktorlar tarafından, kaliteli malzemeler ve son teknoloji kullanılarak, steril bir ortamda yapıldığı takdirde oldukça güvenlidir. Bu yüzden katarakt ameliyatı için doktor ve hastane seçimi çok önemlidir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Başarılı geçen bir katarakt ameliyatı sonrası görme probleminiz çok büyük ölçüde kalmayacaktır. Ameliyat olduğunuz gün ve ertesi günü kullanılan damlaların da etkisiyle katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak ikinci gün itibariyle geçmeye başlayacaktır. 

Katarakt ameliyatı sonrası hastanın görüşünün tam olarak düzelmesi ve maksimum seviyeye ulaşması yaklaşık 3-4 haftalık bir zaman alacaktır. Başarılı bir iyileşme süreci için; katarakt ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli, nelerden kaçınılmalı gibi soruların yanıtları doğru bilinmelidir. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Katarakt ameliyatı sonrası hastanın hafif beslenmesi ve dinlenmesi gerekir. İlk üç gün kesinlikle alkol kullanmamaya özen gösterin.
 • Verilen ilaçların kullanımını aksatmayın. Damla tedavisine ameliyattan 4 saat sonra başlamak gerekir. Birden fazla damla verilmesi durumunda, damlalar arası 5 dakika beklemelisiniz.
 • Katarakt ameliyatı sonrası dayanılmayacak ölçüde bir ağrı yaşanmaz ancak kişi ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyuyorsa kullanabilir. Ancak doktora danışmalıdır.
 • Ameliyattan 1-2 hafta geçinceye kadar ağırlık kaldırmaktan kaçının
 • Gözünüze su kaçmayacak şekilde ameliyatın ertesi günü duş alabilirsiniz, ancak gözünüzü bir hafta ıslatmamaya özen gösterin.
 • Katarakt ameliyatı olunan ilk gün kesinlikle araç kullanılmamalıdır.
 • Katarakt ameliyatı sonrası gözünüzü baskı ve darbelerden korumaya özen gösterin
 • İlk gün bulanık görme gibi şikayetlerinizin olması normaldir, yürürken dikkat etmeli mümkünse yardım almalısınız.
 • Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşmasını önlemek adına steril ortamlarda kalmaya dikkat edin, ameliyat günü elinizi gözünüze yanaştırmayın mümkünse dışarı çıkıp mikroplara maruz kalmayın. 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Şikâyetler

Günümüzde katarakt cerrahisi oldukça gelişmiştir. Başarı oranı da bir hayli yüksektir.  Nadir de olsa katarakt ameliyatı sonrası sorunlar yaşanabilmektedir. 

 • Kornea Bulanıklaşması: Başarısız geçen katarakt ameliyatı sonrası ödem oluşumu sebebiyle gözlerde kızarıklık ve ağrı olur. Sebebi kornea içine sıvı birikmesidir. Eğer hasta birden fazla cerrahi operasyon geçirmişse kornea arkasındaki tabaka zarar görebilir. Zamanla iyileşme olasılığı yüksektir. Ancak kornea nakli de gerekebilir. 
 • Enfeksiyon: Katarakt ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşumu nadiren görülür. Steril olmayan ortamlarda geçekleşen ameliyatlarda hasta enfeksiyon kapar ve bu enfeksiyon zamanında tedavi edilmezse katarak ameliyatı sonrası görme kaybı oluşabilir. 
 • Gözde kanlanma: Katarakt ameliyatı sonrası gözde kanlanma ve kızarıklık oluşumu sıklıkla görülür. Bunun sebebi ameliyat esnasında gözün dış tabakasına temas edilmesidir ve bölgeseldir. 
 • Göz içi basıncın yükselmesi: Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak görülen sorunlardan biridir. Genellikle zaman içerisinde düzelir. Eğer düzelmezse düzenli doktor kontrolü gerekmektedir.

Katarakt hakkında daha detaylı bilgi için Katarakt Nedir, Katarakt Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz.


Puan:

Katarakt Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır? Katarakt Ameliyatı Sonrası
Puan: 4.9 (37oy )