Lazer Epilasyon Cihazları ve Aralarındaki Farklar


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı özellikte ve farklı ten tiplerinde en iyi sonuç vermesi üzerine tasarlanıp kullanılan birden fazla lazer epilasyon cihazı bulunmaktadır. Farklı özellikler barındırmalarının yanı sıra genel anlamda aynı çalışma prensibine sahip olan lazer epilasyon cihazları şunlardır 

  • Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazları
  • Diode Lazer Epilasyon Cihazları
  • NdYAG Lazer Epilasyon Cihazları
  • IPL Epilasyon Cihazları 

Lazer epilasyon cihazları arasındaki farklılıklar, lazer epilasyon tedavisi sırasında epilasyon yaptıran kişilerin alacakları sonuçları doğrudan etkilemektedir. Tüm lazer epilasyon cihazlarını birbirlerinden ayıran özellikleri vardır ve bu özelliklerle epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin ten rengi ve kıl yapısı gibi nitelikleri eşleştirilerek, seansların başarılı geçmesi sağlanır. 

Alaxandrite Lazer Cihazları

Vücudun tüm bölgelerinde güvenle kullanılabilen bu lazer epilasyon cihazları en az acı hissedilenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Seans sonrası tüm tüyler yok olur ve açık tenli koyu tüyleri olan kişilerde çok iyi sonuç verir. 

Diode Lazer Cihazları

Diode lazer epilasyon cihazları hızlı ve etkili şekilde kullanılabilir. Vücudun tüm bölgelerinde güvenle uygulanır, koyu tenli kişilerde dahi yan etkileri yoktur.   

Nd:Yag Lazer Cihazları

1064 nanometrelik dalga boyu ile kıl köklerini besleyen kılcal damarlara etki eden ve başarı oranı çok yüksek olan bu epilasyon cihazlarının en  büyük avantajı başarı oranının çok yüksek olması ve aynı zamanda çok esmer kişilerde dahi güvenle kullanılabilmesidir.   

IPL Epilasyon Cihazları

Dalga boyunun epilasyon yapılan kişilerin ten rengine, kıl yapısına göre ayarlanabiliyor olması bu epilasyon cihazlarının en büyük avantajları arasında gösterilmektedir.

Lazer Epilasyon Cihazları Arasında Farklar 

Lazer epilasyon cihazları arasındaki farklılıkların daha detaylı sınıflandırabilmek için aralarındaki karşılaştırmayı lazerlerinin dalga boyu, etkili oldukları cilt tipleri, kullanıldığı bölgeler, etkili oldukları kıl tipleri ve uygulama kolaylığı doğrultusunda aktaracağız. 

Dalga Boyu Lazer cihazlarının dalga boyları; ışınlarının cildin ne denli derinine ineceği ile doğrudan ilintilidir. Alexandrite lazer ışınlarının dalga boyu 755 nanometre, Diode lazer ışınlarının 810 nanometre, NdYag lazer ışınlarının dalga boyu 1064 nanometre ve son olarak IPL cihazlarının ışın boyları ise 400-1200 nanometre değerlerine sahiptir. Bu bilgiden yola çıkarak deri katmanlarının en altına inebilen epilasyon cihazının IPL olduğu sonucu çıkarılabilir, fakat IPL, lazerli epilasyon türü değil.

Etkili Oldukları Cilt Tipleri Alexandrite lazer cihazları tüm cilt tiplerinde kullanılabilir ancak yanık tehlikesinin olmaması için özellikle beyaz tenlerde kullanılması önerilmektedir. Diode lazer cihazları esmer tenlerde dahi güvenle kullanılabilir, tüm cilt tipleri için uygundur. NdYag lazer de Diode gibi tüm cilt tiplerinde ve çok esmer tenlerde dahi güvenle kullanılabilir. IPL ışınları ise Alexandrite gibi özellikle beyaz tenlerde güvenle kullanılabilir. 

Kullanıldığı Bölgeler Alexandrite lazer ve IPL epilasyon yüz bölgesi hariç tüm vücutta güvenle kullanılabilir. Diode ve NdYag lazer yüz bölgesi dahil tüm vücut bölgelerinde güvenli sonuçlar vermektedir. 

Etkili Oldukları Kıl Tipleri Tüm lazer epilasyon cihazları orta ve orta koyu renklerdeki kıllar üzerinde oldukça etkilidir. Ancak özellikle NdYag ve Diode lazerler ince ve açık renkli kıllarda da etkili olabilirler. 

Uygulama Kolaylığı; Alexandrite lazer genel olarak en acısız epilasyon yöntemi olarak kabul edilir. Soğutucu kullanıldığı takdirde cildin en hassas kısımlarında dahi Alexandrite lazer cihazları kolaylıkla kullanılabilir. Diode lazer cihazlar da Alexandrite lazer cihazları gibi vücudun tüm bölgelerinde hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilir. Hem seansı gerçekleştiren uzman hem de epilasyon yapılan kişi için ağrısız bir süreç yürütülebilir. IPL epilasyon cihazlarından gelen ışınların 400-1200 nanometre arasında olduğunu belirtmiştik. Bu dalga boyunun kişinin ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmesi bu cihazların uygulama sırasında neden olduğu acıyı değiştirebilmektedir. Bu lazer epilasyon cihazları arasında kullanımı en yavaş ve epilasyon yaptıran kişi için en ağrılı olan Nd:Yag epilasyon cihazıdır. 

Sonuç olarak lazer epilasyon cihazlarının farklı özelliklere sahip olması, epilasyon imkanlarından daha çok kişinin yararlanabilmesine olanak tanımaktadır. 


Puan:

Lazer Epilasyon Cihazları ve Aralarındaki Farklar
Puan: 4.4 (14oy )