Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyonun Zararları ve Faydaları


Hem kadınların hem de erkeklerin en büyük problemlerinden biri olan istenmeyen tüy sorunsalına kesin çözüm getiren ve konusunda uzman dermatologlar tarafından yapıldığında faydaları ile ön plana çıkan lazer epilasyon, son dönemde giderek daha çok tercih edilir hale gelmiştir. 

Lazer Epilasyon Nedir? 

Lazer epilasyon; istenmeyen tüylerin ortadan kaldırılması amacıyla uygulanan tıbbi prosedür olarak tanımlanabilir. Lazer epilasyon sırasında lazer ışınları deriden geçerek kıl foliküllerine ulaşır ve bu kıl foliküllerinde yapısal değişim yaratarak kılların tekrar çıkmasını engeller. 

Lazer epilasyon az önce de belirttiğimiz gibi tıbbi bir prosedürdür; bu sebeple lazer epilasyon seanslarını düzenleyen kişilerin mutlak surette uzmanlıklarını belgelemiş olmaları gerekir. 

Lazer epilasyonunun başarısı için kullanılan lazer epilasyon cihazının onaylı olması ve sağlık için risk teşkil etmediğinin belgelenmesi de önemli konular arasında yer alır. 

Lazer epilasyon genellikle beyaz tenli ve koyu renkli tüylere sahip olan kişilerde çok yüksek bir başarı oranına sahip olsa da; değişen ve gelişen teknolojik yöntemlerle artık tüm ten ve kıl tiplerine etki edebilen lazer epilasyon yöntemleri kullanılır hale gelmiştir. 

Lazer Epilasyon Çeşitleri 

Alexandrite Lazer Epilasyon: Açık tenli kişilerde koyu ve sert tüyler varsa; Alexandrite lazer epilasyon yöntemi bu kişiler için en doğru tercih olarak ön plana çıkmaktadır. 

Dalga boyu 755 nanometre olan Alexandrite lazerin ışınları koyu renkli biyolojik pigmentler yani melanin ve kıl folikülleri tarafından emilir. Kıl köklerine ulaşıp bu kökleri ısıtarak yapısal olarak değiştiren ışınlar, epilasyon yapılan bölgedeki kıl oluşumlarını %70 - %90 oranında azaltır. 

Epilasyon uygulanacak bölgenin genişliğine ve cildin hassasiyetine göre farklı boyutlarda başlık kullanılarak gerçekleştirilen Alexandrite lazer epilasyon yöntemi, kıl köklerini ısıtma özelliğine sahiptir ve doğrudan kıl köklerine etki ederek en hızlı sonuç veren lazer epilasyonu yöntemi olarak bilinmektedir. 

Alexandrite lazer epilasyon yöntemi uzun zamandır kullanılan ve sonuçlarının güvenli olduğu bilinen bir yöntemdir. 

Bu noktada bir uyarı yapmak istiyoruz, hiçbir yöntem kıl sorununu %100 ortadan çıkacak diye bir garanti verilemez. 

Alexandrite lazerin kılları çok yüksek oranda azalttığı, kimi kişilerde tamamen ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Ancak kişilerin cilt tiplerinin ve kıl foliküllerinin yapılarının farklı olması sebebiyle, lazer epilasyonlarının etkisini göstermesi için gidilmesi gereken seans sayıları değişebilir. 

Alexandrite lazer epilasyon seansı sonrasında, lazer atışları yapılan ciltte hiç kıl kalmaz. 

Diode Lazer Epilasyon: Koyu renk cilde sahip olan ve kalın tüylerden kurtulmak isteyen kişilerin en pozitif sonuçları alması için uygulanan lazer yöntemi olarak bilinmektedir. 

Işın boyu 800-810 nanometre arasında olan Diode lazer epilasyon yönteminin diğer bir adı “ütüleme epilasyon” dur. Bunun sebebi, lazer epilasyon seansı sırasında tek tek atışlar yapılmaz, Diode lazer başlığı cilt üzerinde gezdirilir. 

Kılların büyüme evresindeyken uygulanması halinde oldukça etkili olabilen Diode lazer yöntemi; vücudun bel, sırt, bacak gibi alan olarak geniş bölgelerinde rahatlıkla uygulanabilir. Tek seferde çok sayıda kıl folikülüne ulaşılan bu yöntem sonrası kıllar 1-2 hafta içerisinde dökülmeye başlar. 

Nd:Yag Lazer Epilasyon: Dalga boyu 1064 nanometre olan bu lazer; oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir.  Nd Yağ lazer epilasyonu kalın ya da ince tüm tüylerde etkili sonuç vermektedir. 

Ten rengi çok koyu olan kişilerde dahi güvenle kullanılabilir ve cilt tipine göre ışınlarının dala boyu 532 nanometreye kadar düşürülebilir. 

Alexandrite ve Diode lazerler kıl folikülleri ve melanini hedef alırken; Nd Yag lazer; kıl köklerini besleyen kılcal damarlara etki etmektedir. 

Bu açıdan ele alındığında; Nd Yag lazer epilasyon sonrası kılların yeniden çıkma olasılığı çok düşüktür; çünkü bu yöntemle ışınlar cildin en alt katmanına dahi rahatlıkla inebilmektedir. 

Lazer Epilasyonun Hangi Bölgelere Yapılabilir? 

Doğru lazer epilasyon yöntemi seçildiğinde ve konusunda uzman kişilerin kontrolü altında gerçekleştirildiğinde lazer epilasyon tüm vücuda uygulanabilir. 

Hem kadın hem de erkeklerin en çok tercih ettiği yöntem olan lazer epilasyon genellikle omuzlara, sırta, bacaklara, yüze, genital bölgeye, koltuk altlarına uygulanmaktadır. 

Lazer Epilasyon Yöntemleri Kimlere Uygulanır? 

İstenmeyen tüylerinden ötürü şikayet yaşayan kişilere lazer epilasyon tedavisinin uygulanabilmesi için kişilerin 14 yaşından büyük olması, kronik rahatsızlıklarının olmaması gerekir. 

Kadınlara lazer epilasyon uygulanacaksa hamile olup olmadıklarının bilinmesi gerekmektedir. 

Lazer epilasyon uzman dermatologlar tarafında uygulanan tıbbi bir yöntemdir.  Lazer epilasyon tedavisinin uygulanmaya başlanmasından önce hasta ilk olarak muayene edilmelidir. 

Bu muayene sırasında hastanın cilt tipi ve tüylerinin yapısı belirlenir. 

Kişide aşırı tüylenme problemi varsa; bu sorunun altında yatan gerçek neden bulunmalı ve gerekirse hormon tedavisiyle de süreç desteklenmelidir.

Doktorlar hastanın cilt tipini ve kıllarını inceleyerek doğru lazer epilasyon yöntemini belirledikten sonra; uygun gördükleri takdirde cilde deneme atışı yapabilirler. 

Lazer Epilasyon Kalıcı Çözüm Sunar mı? 

Lazer tedavi yöntemi 1960lı yıllardan günümüze farklı amaçlarla medikal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. En etkili olduğu alanların başında epilasyon gelmektedir. 

Hayat kalitesini düşüren ve insanların günlük yaşamlarını kısıtlayabilen istenmeyen tüylere yönelik geliştirilen bu yöntem; ağda ya da jilet gibi geçici çözümler sunmamaktadır. 

Lazer epilasyon yöntemi ile elde edilen sonuçların %100 oranında etkili ve kalıcı olacağı iddia edilemez ancak en az %70-%80 başarı elde edebileceği bilinmektedir. 

Lazer epilasyon yaptıran kişilerin yorumları da göz önünde bulundurulduğunda bu yöntemin istenmeyen tüy sorununu çok büyük ölçüde, kalıcı olarak çözdüğü görülebilmektedir. 

Lazer Epilasyonun Etkili Olabilmesi İçin Kaç Seans Gereklidir? 

İstenmeyen tüylerde gözle görülür bir azalma meydana gelebilmesi için yaklaşık 2-3 seans bu tedavinin uygulanması gerekmektedir. 

Kılların tamamen yok olması için gereken seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

Genellikle lazer epilasyonun etkilerinin net olarak gözlenebilmesi için kabul gören seans sayısı 6-8 arasında kabul edilmektedir. 

Belli bir zaman sonra kıllar iyice incelir ve birkaç seans sonrasında da tamamen ortadan kalkar. 

Lazer Epilasyon Tedavisi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Lazer epilasyon tedavisinin başarıyla gerçekleştirilmesi için seans öncesi kılların jiletle alınması önerilmektedir. Kıl boyu 1-2 mm olduğu takdirde seans başarıyla tamamlanır. 

Seans öncesi ciltte kozmetik ürünlerin bulunmaması önem taşımaktadır. Lazer ışınlarının daha iyi absorbe edilebilmesi için cilde jel sürülür ve bu esnada kimyasalların tepkimeye girmesi önlenmelidir. 

Lazer Epilasyon Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Lazer epilasyon tedavisi uygulandıktan sonra uzman dermatologlar kişilerin ciltlerine göre kullanmaları gereken kremler önerebilir, dermatologların önerileri harfiyen yerine getirilmelidir. 

Seans sonrası yaklaşık 1 hafta epilasyon bölgeleri doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Ancak kişiler güneşe çıkmaya mecbur kalırlarsa yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanmayı ihmal etmemelidirler. 

Seans sonrası duş alırken su sıcaklığının fazla yüksek olmaması, mümkünse soğuğa yakın ılık su ile yıkanılması gerekmektedir. En azında ilk 48 saat içerisinde bu kurallara uyulmalıdır.    

Lazer Epilasyonun Faydaları

  • Lazer epilasyon hızlı ve etkili bir yöntemdir. Seans süreleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça kısalmıştır ve sonuçları da uygulanan lazer epilasyon yöntemine bağlı olarak çok kısa zamanda alınabilir. 
  • Lazer epilasyon sonrasında kişilerin tüy problemi azalır, ciltleri pürüzsüzleşir, özgüvenleri artar ve kendilerini çok daha rahat hissederler. 
  • Lazer epilasyon uzun dönemde istenmeyen tüylerin giderilmesi için harcamanız gereken paranın cebinizde kalmasını sağlar. Kişiden kişiye göre seans sayıları farklılık gösterse ve lazer epilasyon fiyatları farklılaşsa da kıl sorununa kesine yakın çözüm sunduğu için, uzun dönemde epilasyon masraflarınızı azaltacaktır. 
  • Lazer epilasyonu dönemsel olarak kişisel bakımınıza ayırmanız gereken zamanı azaltır. Bu yöntem uzmanlar tarafından uygulandıktan sonra çok uzun süreler boyunca tekrar güzellik merkezlerine giderek, istenmeyen tüylerinizden kurtulmak için vakit ayırmak zorunda kalmazsınız. 
  • Lazer epilasyon uzman hekimler tarafından, onaylı cihazlarla gerçekleştirildiği takdirde cilt hastalıklarına sebep olmaz. Oldukça güvenli bir yöntem olan lazer epilasyon her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır. 

Lazer Epilasyonun Zararları

Daha önce de vurguladığımız gibi; 

Cilt ve kıl tipi göz önünde bulundurularak uygulanan lazer epilasyon yöntemleri oldukça güvenlidir ve kişinin sağlığına zarar vermez. 

Ancak istisnai olarak, tüm tıbbi prosedürlerde olduğu gibi bazı yan etkilerinin görülebilmesi mümkündür. 

  • Özellikle çok koyu ciltlerde zaman zaman; lazer ışınlarının fazla emilmesinden ötürü cilt yanıkları oluşabilir. Bu yanıkların büyük bir yüzdesi ciddi sonuçlara neden olmaz ve kısa sürelidir. Ancak profesyonel olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen lazer seanslarının daha ciddi cilt yanıklarına neden olduğu unutulmamalıdır. 
  • Lazer epilasyonları sırasında bazı durumlarda melanin üretimi tetiklenebilir ve bunun sonucunda ciltte renk koyulaşmaları yani hiperpigmentasyon görülebilir. 
  • Hiperpigmentasyon görüldüğü gibi bazı ciltlerde hipopigmentasyon denen, renk açılmaları yaşanabilir. Ciltteki melanin üretiminin inhibite edilmesi sonucu, epilasyon uygulanan bölgelerde küçük çaplı renk solmaları yaşanabilir. 
  • Lazer epilasyon seansları sonrasında, lazer ışınlarına maruz kalan cilt bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, şişmeler görülebilir. Bu yan etkiler çok yaygındır ve kısa süre içerisinde düzelir. Yan etkiler devam ederse doktor kontrolüne gitmekte fayda vardır. 

Lazer epilasyonun zararlarının minimize edilmesi için tedavi uygulayacak hekimlerin uzmanlıkları ve lazer epilasyon cihazının FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) tarafından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. 

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin, lazer epilasyon yaptırmaya karar vermeden önce lazer epilasyon merkezleri hakkında araştırma yapmaları gerekir. Güvenilir lazer epilasyon merkezleri bulunduktan sonra tedaviye başlamak için müracaat edilmelidir. 

Lazer Epilasyon Fiyatları 

Lazer epilasyon fiyatları; uygulanacak lazer epilasyon yöntemine, lazer epilasyon merkezi fiyat politikasına ve kaç seanslık bir tedavi görüleceğine göre farklılık gösterebilir. 

Sadece ucuz olduğu için güvenirliğinden emin olunmayan bir güzellik merkezi tercih edilmemelidir. 

Lazer epilasyonu uygulayacak uzman ve tedavi sırasında kullanılacak olan lazer epilasyon cihazı ile ilgili tüm araştırmalar yapılmalıdır.


Puan:

Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyonun Zararları ve Faydaları
Puan: 4.6 (49oy )