Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Bilinmesi Gerekenler


Pürüzsüz bir cilde kavuşmak ve istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyenler için lazer epilasyon en uygun tedavi yönetimidir. Kalıcı sonuçları ve sağladığı rahatlık bakımından geleneksel epilasyon yöntemlerine göre birçok avantaj barındıran lazer epilasyon yöntemleri; uzmanlar tarafından uygulandığında güvenlikleri ile de soru işaretlerini azaltır. 

Yaygın olarak kullanılan üç farklı lazer epilasyon yöntemi bulunur. Beyaz tenli ve koyu renkte kıllara sahip olan için Alexandrite lazer epilasyon; koyu tenli kişiler için Diode lazer epilasyon ve çok koyu ten rengine sahip olan kişiler için NdYag lazer epilasyon yöntemi tercih edilir. 

Kullanılan lazer cihazının çeşidinden bağımsız olarak lazer epilasyon öncesi ve sonrası bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu yazımızda lazer epilasyon öncesi ve sonrası bilinmesi gerekenler üzerine yoğunlaşacağız. 

Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler 

 • Lazer epilasyon tedavisi uygulanmadan önce hastanın kan değerleri kontrol edilmeli ve hormon seviyeleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Fazla tüy çıkmasına sebep olan metabolik bir rahatsızlık varsa lazer seanslarına başlanmadan önce hasta tedavi edilmelidir. 
 • Lazer epilasyon yöntemleri yalnızca konusunda uzman olan sağlık personelleri tarafından uygulanmalıdır. Kişiye özel lazer yönteminin belirlenmesinde ve uygulanmasında güvenlik sorunlarının çıkmaması için lazer epilasyon merkezlerinin özenle seçilmesi gerekir. En iyi lazer epilasyon merkezi seçilirken kurum bünyesinde çalışan uzmanların ve kullanılan lazer cihazı markalarının derinlemesine araştırılması gerekir. 
 • Lazer epilasyon yaptırmadan önce uzmanlarla ön görüşmenin yapılması gerekir. Ön görüşmeler esnasında epilasyon yaptırmak isteyen kişinin yen rengi, kıl yapısı incelenmeli ve sonrasında hastaya en uygun lazer epilasyon yöntemi belirlenmelidir. Aksi takdirde lazer tedavisi sırasında cilde zarar gelebilir. 
 • Lazer tedavisinin sonlanması için gerekli lazer epilasyon seansları kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kıl köklerinin sağlamlığı, kıl yapısı ve ten rengi gibi lazer epilasyon yöntemini farklılaştıran etmenler seans sayısı üzerinde de etkilidir. 
 • Lazer epilasyon seansları arasında geçmesi gereken süreyi uzmanlar belirler. Genellikle 4-8 hafta beklenmesi kılların uzama döngüsünü yakalamak adına önemlidir. Lazer epilasyon seans araları uygulanan lazer epilasyon yöntemine göre de değişiklik gösterebilir. 
 • Lazer epilasyon yaptırmadan önce; epilasyon yapılacak vücut bölgelerindeki kıllar kısaltılmalıdır. Kılların köklerinden alınmaması gerekir. Bunun temel sebebi lazer epilasyon sırasında kılların ve kıl köklerinin hedef alınması ve yapısal değişime uğratılacak olmasıdır. Kıllar seans öncesinde kökünden alınırsa tedavi başarıya ulaşmayabilir. 
 • Lazer epilasyon seanslarından önce cilt üzerindeki kozmetik ürünler tamamen temizlenmelidir. Krem, parfüm, vücut losyonu, makyaj malzemeleri ve fondöten gibi ürünler seanslardan önce tenden mutlaka arındırılmalıdır. 
 • Lazer epilasyon seanslarına başlayan kişiler ilk seansta istenmeyen tüylerinden tamamen kurtulmayı beklerler. Bu yersiz bir beklentidir, kıl kökleri tek bir seansta tahrip edilemez. Bu nedenle boş umutlara kapılmamak ve sabırlı davranmak gerekir. 
 • Lazer epilasyon uygulanırken hem uygulayıcı uzmanlar hem de hastalar koruyucu gözlükler takmalıdır. Gözlere temas eden lazer ışınları zararlı olabilir. 
 • Lazer epilasyon yaptırmadan önce güneşlenmemesi önerilmektedir. Her ne kadar yeni lazer teknolojileri (Diode ve NdYag) koyu renkli tenlere güvenle uygulansa da güneş yanıkları lazer tedavileri sırasında ciltte yanık oluşma ihtimalini arttırabilir. 

Lazer Epilasyon Sonrası Bilinmesi Gerekenler 

 • Lazer epilasyon uygulamaları sonrası ciltte kızarıklık, kaşıntı, yanma ve hassasiyet yaşanabilir. Bu yan etkiler en geç 1-2 gün içerisinde geçmelidir. Yan etkilerin şiddetli şekilde arttığı durumlarda tıbbi destek alınmalıdır. 
 • Lazer epilasyon seansları sonrası güneşten uzak durulmalıdır. Güneşlenmemeli ve güneşe her çıkıldığında açıkta kalan epilasyon bölgelerine yüksek koruma faktörlü güneş kremleri sürülmelidir. 
 • Lazer epilasyon seansları sonrası ılık-soğuk su ile duş yapılabilir. Böylece vücut rahatlayacaktır ancak çok sıcak su cildi tahriş edebilir. 
 • Lazer epilasyon seansları arasında kıllar uzayabilir. Bu süreçte diğer seanstan önce kılların tıraş edilmesi gerekecektir. Ancak yine tıpkı ilk seansta olduğu gibi kılların kökünden alındığı epilasyon yöntemlerine başvurulmamalıdır. 
 • Lazer epilasyon seans aralıklarına uyulmalı ve uzmanların belirledikleri zamanlarda seanslar tekrarlanmalıdır. Lazer epilasyon seansları kıl döngüsü doğrultusunda belirlendiği için başarılı sonuçların alınması için uzmanların belirlediği zamanlarda yapılması gerekir. 
 • Lazer epilasyon yöntemleri uygulandıktan sonraki 48 saat içerisinde cilde parfüm ve deodorant benzeri kozmetik ürünler sürülmemelidir. 
 • Seanslar sonrası cildinde rahatsız eden hastalara doktorlar krem sürmelerini önerebilirler. Doktorların önerdikleri kremler doğru dozda uygulanmalıdır. 
 • Lazer epilasyon seansları sonrası ciltte geçici olarak renk açılmaları ya da koyulaşmaları yaşanabilir. Genellikle bu değişimler kısa sürede sonlanır. Lazer epilasyon yöntemleri güvenli olarak nitelendirilse de uzman olmayan kişiler tarafından uygulandığında cilt yanıklarının oluşmasına neden olabilir. Lazer tedavisi yaptıracak olanlar uzman seçmeden önce detaylı araştırma yapmalıdır. 
 • Lazer ışınlarının batık kılları tedavi etme özelliği bulunduğu için batık kıl problemi olan kişiler lazer seanslarından sonra batık kıllarının azaldığını gözlemleyebilirler.

Puan:

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Bilinmesi Gerekenler
Puan: 4.9 (26oy )