Lazer Epilasyon Tedavi Süreci ve Sonuçları


Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiyseniz aklınızda çeşitli sorular oluşmuştur. Kaç seansta tüylerinizden kurtulacaksınız, acı yaşayacak mısınız, seans sırasında cildinizin lazer ışınlarına maruz kalan bölümleri zarar görecek mi, tedaviyi gerçekleştiren uzman konusunda ne kadar deneyimli vb. soruların yanıtlarını ister istemez düşüneceksiniz. 

Lazer epilasyon tedavisi sırasında karşılaşacaklarınız hangi epilasyon yönteminin uygulandığına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Alexandrite lazer epilasyon seanslarından sonra cildinizde hiç tüy kalmazken, Diode lazer epilasyon seansına girerseniz seans sonrası tüyleriniz kalır ancak zaman içerisinde dökülmeye başlar.

Lazer epilasyon süreci ile ilgili farklılıkların oluşması kullanılan lazer cihazlarının niteliklerine, dalga boylarına ve etki mekanizmalarına göre farklılaşabilir. 

Lazer Epilasyon Aşamaları

Lazer tedavisine başlamadan önce uzman dermatologlar hangi yöntemin kullanılacağını belirlemek için epilasyon yaptırmak isteyen kişinin ten rengini, kıl yapısını inceler ve deneme atışları yaparak ciltlerinin belirlenen lazer ışınına vereceği tepkiyi gözlerler.

Lazer epilasyon uygulanan bölgenin genişliğine uygun başlık seçilir ve bölgenin hassasiyetin göre verilecek lazer ışınının dalga boyu ayarlanır. 

Uygulanan lazer ışınının cilt ile uyumluluğu tespit edildikten sonra önceden jilet ile tıraş edilmiş ya da makasla kısaltılmış tüylerin bulunduğu bölgeye lazer ışınları verilir. Bu esnada hem tedaviyi uygulayan hem de tedavi gören kişiler lazer ışınının etkilerinden korunmak amacıyla özel gözlükler takarlar. 

İşlem lazer epilasyon yapılan bölgenin genişliğine göre yaklaşık 10- 60 dakika arası sürebilir. Seanslardan sonra ciltte hafif bir hassasiyet, kızarıklık hatta biraz da şişme oluşabilir. 

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon yapıldığı gün sıcak duş yapılmamalı ve seans sonrası hassaslaşan cilde uzmanlar tarafından önerilen kremler sürülmelidir. 1 hafta boyunca cilde kimyasal maddeler sürülmemeli ve peeling gibi tahriş etme potansiyeli barındıran bakım kürleri uygulanmamalıdır. 

Lazer epilasyon sonrası güneşe çıkılmamalı, mecbur kalınırsa yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması ihmal edilmemelidir. 

Lazer epilasyon seansları sonrasında doktorların belirlediği kontrol seanslarına gidilmelidir. Cildin durumu, kılların uzama evresi ve bir sonraki seansın ne zaman yapılması gerektiği hakkında bilgilerin edinildiği kontrol seansları tedavi sürecinin önemli parçalarıdır. 

Seans aralarında tüyler çıkmaya başlarsa kesinlikle kökten alınmamalıdır. Diğer bir deyişle sir, ağda, cımbız ve ip kullanılarak kıllara müdahale edilmemelidir. 

Lazer Epilasyon Sonuçları Kişiden Kişiye Göre Değişebilir 

Lazer epilasyon seanslarının başarısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimilerinde 4 seans tüm tüylerden kurtulmak için yeterli olsa da bazıları için bu seans sayısı 8-10 arasını bulabilir. Epilasyon yaptıran kişinin kıl yapısı, kıl sıklığı, hormonları gibi değişkenleri tedavi süresine etki etmektedir. 

Lazer epilasyon tedavisi düşünüldüğü kadar acılı değildir. Katlanılabilir bir acı ya da sızlama durumu söz konusudur ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte en çok ağrı verdiği bilinen NdYag lazer epilasyon yönteminin bile verdiği acı azaltılmıştır. 

Lazer epilasyon yöntemlerinin tamamı istenmeyen tüy problemi olan kişilerin sorununa kalıcı çözüm sunar. Hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen bu tedavi yöntemi hayat konforunu arttırması ve geleneksel epilasyon yöntemlerine nazaran zahmetsiz olması ile son dönemlerde popülaritesini arttırmıştır. 

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünenlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu ise şüphesiz lazer epilasyon merkezi seçimleridir. Seçilen merkezlerde uzmanların olması kadar bu merkezlerde kullanılan lazer epilasyon cihazlarının teknolojisi ve kalitesi de önceden araştırılmalıdır. 


Puan:

Lazer Epilasyon Tedavi Süreci ve Sonuçları
Puan: 4.6 (14oy )