Meme Estetiği (Göğüs Estetiği)


Dünyada en yaygın olarak yapılan estetik ameliyatlarından biri meme estetiği (göğüs estetiği) ameliyatlarıdır. Göğüs büyütme, göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme ameliyatları tüm yaş grubundaki kadınlar tarafından her geçen gün daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Meme estetiği yaptıranların yorumları, yoğunlaşan bilimsel araştırmalar ve sektörün giderek gelişmesi de bu ameliyatların öneminin arttığını vurgular niteliktedir.

Kadınlar İçin Meme Estetiği

Aslına bakarsanız göğüsler; meme lobları, süt kanalları, sinüs, meme ucu, meme başı, yağ dokusu ve Cooper bağlarından oluşan erojen yani uyarılabilen bir organdır. Yapısal olarak incelendiğinde tüm gizemini göstermese de  aslında bundan çok daha fazlasıdır. 

Bu yazımızda kadınların en dikkat çekici ve cinsel kimliklerini en çok vurgulayan organ olan göğüslerin önemi ve göğüs estetiği ameliyatlarının gereksinimi üzerinde duracağız. 

İlk olarak; 

Göğüs; beslenme, sevgi, besleme, kadın ve cinsellik sembolüdür; dünya genelinde bu sembollerin geçerliliği kabul edilmektedir. Milattan önceki dönemler incelendiğinde mağara duvarlarındaki çizimlerde dahi göğüs figürlerinin varlığına rastlanır. 

Tarih öncesinde olduğu gibi günümüzde de toplumlar tarafından ideal standartları belirlenen ve cinsel çekicilikle doğrudan ilgili olan göğüslerin, kadınların psikolojik dünyası için de düşünüldüğünden çok daha etkisi olduğu bilinmektedir.

Nasıl mı? 

Öncelikle kadınlar için görsellik; hem kendileri için hem de toplumsal dayatmalar nedeniyle var oluşlarının önemli bir parçasıdır. 

Her kadın güzel olmak ve çekici hissetmek ister. 

Dolgun ve diri göğüslere sahip olan kadınların maruz kaldıkları beğeni ve “daha güzel” sayılmaları, diğer kadınlar için çıkış noktası olmaktadır. 

Seçilen kıyafetler, kadınların dış görünümü ve en önemlisi özgüvenleri üzerinde bu denli önemli olan göğüsler, cinsel hayat ile de yakından ilgilidir. 

Daha büyük göğüsler doğurganlık ile bağdaştırılır. Yapılan bir araştırma sonucunda büyük göğüslerin daha çok tercih edilmesinin altındaki sebebin, annelik olduğu tespit edilmiştir. 

Süt veren kadınların göğüsleri normale göre daha dolgun olur ve göğüslerin büyüklüğü ve dolgunluğu doğurganlıkla birebir bağlantılıdır. 

Eş seçiminin altında yatan saklı neden soyun devam ettirilmesi olduğu bilinmektedir.

Büyük göğüslere olan ilgilinin temeli; erkeklerin büyük göğüslü kadınların doğurganlığının daha fazla olduğunu düşünmeleriyle açıklanmaktadır. 

Elbette bu yazımızda göğüslerin tarihine daha detaylı girmeyeceğiz, ancak vurgulamak istediğimiz bir nokta var. 

Kadınları erkeklerden ayıran, karşı cinsin ilgisini çekip, kadınların kendilerini daha dişi hissettiren en önemli organ memelerdir. 

Bu sebeple ideal göğüslere sahip olmak için türlü yöntemler denenmektedir. 

Bu yöntemler içerisinde kesin sonuç veren, etkisini yıllarca kaybetmeyen ve kadın vücudunun büyüsünü en kısa zamanda gösteren tek yöntem “göğüs estetiği” ameliyatlarıdır. 

Göğüs estetiği yaptıran kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda; 

  • Depresyona giren kadınların bilinçaltında; memnun olmadıkları göğüsleri sebebiyle kendilerini toplumdan soyutlamalarının yattığı;
  • Vücutlarını beğenmeme sebeplerinin altında yatan gerçek sebebin göğüs ölçülerinden ve göğüslerinin şeklinden memnun olmamaları;
  • İnsanlara karşı anlayışlı, titiz, paylaşımcı ve neşeli kişilerin tavırlarının kaynağında özgüven eksikliklerini kapatma ihtiyaçları olduğu belirlenmiştir. 

Araştırma sonuçlarına bakıldığı zaman, göğüslerin önemi açıkça görülüyor. 

Sadece organ olarak görülmeyen ve kadın kimliğinin bir parçası olarak kabul edilen göğüsler ideal ölçülerinde olduğunda ise kadınların tüm davranışları yeniden şekilleniyor. 

Göğüs Estetiğinin Önemi 

Kadınların göğüsleri genetik sebeplerden ötürü küçük ya da büyük olabilir. 

Göğüsleri normalden küçük olan kadınlar, diğerlerine göre “daha az güzel, daha az çekici” olarak nitelendirilirler.

Yaşadıkları deneyimler ve gözlemleri sonucu bu yargıların doğruluğunu benimseyip kimliklerinin bir parçası haline getirirler. 

Her kişinin bu tanımlamalara verdiği tepkiler farklı olabilir ancak genel çoğunluk bu yargıları özgüvensizliğe, yetersizliğe ve toplumdan soyutlanma isteğine çevirir. 

Aynı durum farklı süreçlerden geçerek, normalden büyük göğüslü kadınları da etkisi altına alır. 

Her zaman çok dikkat çektiğini düşünen, ön planda göğüslerinin olmasından şikayetçi olan üstelik göğüs büyüklüğünün etkilerini sağlık problemleri düzeyinde yaşayan kadınlar zaman içerisinde psikolojik olarak bunalımlar yaşayabilirler. 

Onlar da giydiklerini kendilerine yakıştıramazlar, rahat hareket edemezler, göğüsleri hareketleri esnasında fazla sallanacağı korkusuyla koşamayan kişiler dahi vardır. 

Kronik sırt ve bel ağrıları, göğüs altı pişikleri, kamburlaşma, omuzlarda derin sütyen askısı izleri ve normalden şişman görünme sorunlarını da cabası. 

Göğüslerin boyutu kadar, şekli ve diriliği de ideallik kriterlerini belirler. 

Sarkık göğüslerin maalesef kadınların çekicilikleri üzerinde doğrudan ilgisi vardır. 

İdeal ölçülere sahip olsalar dahi, zaman içerisinde; ilerleyen yaşa, anneliğe, kilo alıp vermeye, yatış pozisyonuna vb. sebeplerden göğüsler sarkabilir. 

Göğüs sarkıklığı da kadınların kendilerine olan güveni üzerinde etki eder. 

Tüm bu sorunlar bir araya geldiğinse ise kadınlar için hayat daha zor hale gelir. 

İdeal göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar; bakım kürleri uygulamaya, göğüs maskeleri yapmaya, masaj tekniklerini öğrenmeye başlarlar. 

Göğüs büyütücü ya da göğüs küçültücü kremlere, serumlara başvuranların ve maalesef sonucunu alamayınca hayal kırıklığına uğrayanların sayısının oldukça fazla olduğu bilinmektedir. 

Boşa giden zaman, hedefe ulaşamamanın yarattığı sıkıntılar ve harcanan paralar da kadınların mutsuzluğunu çoğaltır. 

Göğüsleri istedikleri boyutta ve şekilde olsun isteyen kadınların tek şansı göğüs estetiğidir. 

Bu yadsınamaz gerçeklerden biridir.

Ameliyat olmaktan korkan ve yapılan işlemlerin ya da kullanılan meme protezlerinin sağlıksız olduğunu düşünen kadınlar bu fikre sıcak bakmasalar da, ameliyattan sonra “iyi ki” dedikleri bilinmektedir. 

Göğüs estetiği ameliyatı;

  • Sağlığa zarar vermez,
  • Silikonlar ya da kullanılan diğer meme protezleri kanser yapmaz.
  • Ameliyatlar esnasında uygun tekniklerle emzirmeye engel olabilecek riskli işlemler yapılmaz.
  • Ameliyattan bir hafta sonra kadınlar günlük yaşantılarına geri dönebilirler.
  • Ameliyat sonrası sancılar fazla olmaz, hafif ağrı kesicilerle geçiştirilebilir.
  • Ameliyattan sonra kadınların vücut görünümleri tamamen değişir; daha çekici, daha güzel bir hale gelirler. 

Bu saydıklarımız arasında belki de en önemlisi, göğüs estetiği sonrası kadınların kendilerine güvenleri artar, kendilerini daha güzel hissederler. Cinsel hayatları ve sosyal hayatları da yola girer.


Puan:

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği)
Puan: 4.9 (20oy )