Meme Estetiği (Göğüs Estetiği) Nedir, Nasıl Yapılır?


Kadınların doğurganlık sembolleri olan göğüsler kimi zaman özgüvenin diğer adı, kimi zaman ise psikolojik sorunların ana sebebi olurlar. Kısacası bu kadar önemli olmalarından ötürü, “ideallik algısını” karşılayamamaları durumunda kadınların estetik ameliyatlarına yönelmesinin sebebi haline gelirler. Kimi zaman sadece estetik amaçlı, kimi zaman hayat kalitesinin yükseltilmesi için, kimi zaman ise zorunluktan meme estetiği ameliyatlarına başvurulur. 

Göğüs Estetiği Nedir? 

Göğüs estetiği; kadınların ideal boyutta ve şekilde göğüslere sahip olması amacıyla gerçekleştirilen; göğüslerin büyültülmesini, dikleştirilmesini veya küçültülmesini sağlayan estetik operasyonlardır.

Her sene milyonlarca kadın göğüs estetiği yaptırmak için bıçak altına yatmaya devam ediyor. Bazı kadınlar küçük göğüslerinden şikâyetçi olup meme protezi taktırarak daha çekici bir görüntüye sahip olmayı arzularken, bazı kadınlar normalden büyük göğüslere sahip oldukları için kronik sırt ve bel ağrılarından kurtulmayı istiyor.

Bazı kadınlar ise daha diri göğüslere kavuşmak ümidiyle göğüs estetiği yaptıranlar arasına katılıyor. Kimse dört dörtlük olamaz ancak göğüs estetiği ameliyatları kadınların kendilerini daha dişi hissetmelerine vesile oluyor.

Göğüs estetiği ile ilgili merak edilen soruların yanıtlanması ve karar verme aşamasında olan kadınlara yol gösterilmesi için bu yazımızı hazırladık. 

Detaylara başlıyoruz. 

İlk olarak;

Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır? 

“Mammaplasti” diğer bir deyişle göğüs estetiği ameliyatları genel olarak 3 ayrı şekilde yapılır. 

 1. Breast Augmentation (Göğüs Büyütme)
 2. Reduction Mammaplasty ( Göğüs Küçültme)
 3. Mastopeksi (Göğüs Dikleştirme)

 Göğüs Büyütme Ameliyatları

 • Göğüsleri ideal ölçülerin altında olan,
 • Göğüsleri arasında boyut farklılıkları bulunan,
 • Aşırı kilo kaybı sebebiyle göğüsleri sarkan ya da küçülen,
 • Geçirdikleri hastalıklar sebebiyle göğüslerinden birini ya da ikisini aldırmak zorunda kalan

kadınlara göğüs büyütme ameliyatları yapılabilir. 

Bu ameliyatların yapılabilmesi için bayanların 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu yaştan önce göğüs gelişimleri tamamlanmadığı için bu ameliyat yapılamaz. 

Ameliyattan önce hastanın yaşına, kilosuna, vücut orantısına ve taleplerine bağlı olarak cerrah kullanılacak implantın büyüklüğünü belirler.

Göğüs büyütme ameliyatlarında salin ya da silikon meme protezleri kullanılmaktadır; ancak silikon implantlar daha çok tercih edilmektedir.

Silikon implantlar farklı tekniklerle göğüs içerisine yerleştirilir. Silikonun memeye hangi bölgeden yerleştirileceği, silikonun büyüklüğü, memenin yapısı ve hastanın tercihleri değerlendirilerek cerrah tarafından belirlenir. 

Göğüs estetiği silikon ameliyatı sırasında; aerola, koltuk altı ve göğüs altından kesik atılarak implant yetleştirilir. İmplantın submuscular bölgeye yani göğüs kaslarının altına yerleştirilmesi mamografinin daha rahat çekilebilmesi ve silikonun darbelerden etkilenmemesi için daha çok tercih edilmektedir. 

Göğüs büyütme ameliyatları en çok tercih edilen estetik ameliyatlarından biridir, ancak hala bu ameliyatlarla ilgili merak edilen ya da yanlış bilinen bir çok konu vardır. Aşağıda ilgili alt başlıkları görebilirsiniz.

Silikonlu Memede Kanser Riski

Silikonun patlayıp, göğüs kanserine neden olduğuna dair çok fazla görüş olsa da; 

İçiniz rahat edebilir, böyle bir risk olmadığı bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. 

Hem silikonların patlama riskinin olmaması hem de patlasa dahi silikon jelin sıvı gibi vücut içerisine yayılmaması bu savları güçlendirmektedir. 

Silikon ve göğüs kanseri arasında bir bağlantı kurulacaksa, silikondan ötürü mammografi de kanserli hücrelerin tespit edilememesi görüşü kullanılabilir. 

Ancak görüntülemeyi yapan teknisyenlere göğüs protezi olduğu söylenirse, görüntüleme teknikleri farklılaştırıldığı takdirde bu problem de sona erer ve gözden kaçan bir sorun olmaz. 

Kısacası, silikon göğüs kanseri yapmaz. 

Bir efsane daha tarihe karışmıştır. 

Bir diğer sorun; 

Silikon Taktırdıktan Sonra Emzirme

Hep merak edilir.

Silikon taktırdıktan sonra emzermeyle ilgili sorunlar yaşanır mı?

Yaşanmaz, elbette süt kanallarına ve süt bezlerine zarar verilmediği sürece. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi silikon implantlar farklı bölgelere yerleştirilebiliyor ve göğsün farklı kesimlerinden kesiler açılabiliyor. 

Süt kanalları ve süt bezleri bu operasyonlar sırasında zarar görmediği takdirde emzirme ile ilgili bir problem yaşanmıyor. 

Bu konuda bir hassasiyetiniz varsa cerrahlara bildirdiğiniz takdirde ekstra önlemler alınabiliyor. 

Diğer bir alternatif ise, yakın zamanda anne olmayı düşünen hastaların ameliyatları ertelenmesidir. 

Silikon göğüs büyütme ameliyat fiyatları da göğüs estetiği yaptırmak isteyen kadınların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. 

Estetik amaçlı bir operasyon yapılacaksa; ameliyatın yapılacağı hastanenin fiyat politikası, cerrahın deneyimi, operasyonun kapsamı göğüs büyütme ameliyatının fiyatı üzerinde etkilidir. 

Genellikle öncelikle hastalar cerrah ile görüşme yaparlar ve muayene sonrası fiyat belirlenir. 

Ancak; silikon taktırmak isteyen kişiler daha önce bir rahatsızlıktan ötürü göğüslerinden birini ya da her ikisini kaybetmişlerse; ödeyecekleri ücrette radikal bir değişiklik oluyor. 

Bu konuyu yazımızın sonunda detaylı olarak aktaracağız. 

Göğüs Küçültme Ameliyatları 

Küçük göğüsler genellikle kadınların estetik kaygı duymasına sebep olurken, normalden daha büyük göğüsler hem estetik kaygılarını arttırır hem de sağlık problemleri yaşamalarına neden olur. 

 • Kronik sırt ve bel ağrıları,
 • Sütyenlerin omuzlarında derin izler bırakması,
 • Göğüslerin altında yaraların, enfeksiyonların oluşması,
 • Fiziksel olarak hareketlerinin engellenmesi gibi nedenlerden ötürü kadınlar göğüs küçültme ameliyatlarına girerler. 

Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, talepleri, göğüslerinin büyüklüğü, kilosu, vücut orantısı gibi faktörler değerlendirilerek cerrah tarafından operasyon süreci detaylı bir şekilde planlanır. 

Cerrah memenin yapısını da değerlendirerek uygun tekniklerle kesi yapıp, göğüsün fazla dokusunu alır ve göğsü yeniden şekillendirerek diker. 

Kullanılan teknik doğrultusunda göğüs küçültme ameliyatları sonrası göğüste iz kalır fakat zamanla izler solar ve belirginlikleri azalır. 

Bu operasyon sonrasında kadınların vücut orantıları değişir, özgüvenleri artar ve kronik ağrıları büyük ölçüde sona erer. 

Hem göğüs büyütme hem de göğüs küçültme operasyonları sırasında göğsün ideal şekline kavuşturulması için göğüs dikleştirme diğer bir adıyla “mastopeksi” uygulanabilir.

Göğüs estetiği ameliyatlarının bir çeşidi olan mastopeksi, diğer operasyonlara dahil olabileceği gibi; göğüslerinin boyutundan memnun olup sarkma problemi yaşayan kadınlara da yapılabilir. 

Ayrıntılara başlıyoruz. 

Göğüs Dikleştirme Ameliyatları 

Göğsünüzün altına bir kalem koyun, yere düşmezse mastopeksi operasyonunu düşünmeye başlayabilirsiniz. 

Genellikle büyük memeler zaman içerisinde sarkma eğilimi gösterirler. 

Kilo alıp verme, emzirme, genetik faktörler, yatış pozisyon alışkanlıklar gibi sebeplerle zaman içerisinde göğüslerin sarktığı ve elastikiyetlerini kaybettikleri görülür. 

Göğüslerinin boyutundan memnun olan ya da olmayan ancak şekilleriyle ilgili sorun yaşayan kadınlar için mastopeksi özgüvenlerinin yerine gelmesi için de oldukça önemlidir. 

Meme sarkmaları yaşandığı ve meme şekli deforme olduğu zaman genellikle bu soruna meme başının çevresindeki kısmın yani aerolanın da büyümesi eşlik eder. 

Göğüs dikleştirme operasyonları sırasında memenin şekil bozuklukları giderilir, küçük memelerde sarkma olursa aynı zamanda protez takılır; büyük meme sorunu olanlar ise meme dikleştirmeden önce göğüslerinin fazla kısımlarını aldırır. 

Bu açıdan yaklaşıldığında meme dikleştirme ameliyatları genellikle tamamlayıcı nitelik taşıdığı sonucu çıkarılabilir. 

Bu operasyon sırasında hastaya genel anestezi verilir. Göğüs dikleştirme ameliyatı memenin durumuna, yapısına göre ve yapılacak işlemlerin çeşitlerine göre 2-4 saat arasında sürebilir. 

Göğüslerde sarkmaya neden olan deri fazlalıkları çıkarılır, meme ucu yukarıya taşınır, gerekirse dikleştirmenin sağlanması için protez takılır ve göğüs yeniden şekillendirildikten sonra operasyon tamamlanır. 

Özetlemek gerekirse; 

Göğüs estetiği ameliyatları; göğüslerin büyütülmesi, küçültülmesi ve dikleştirilmesi ile gerçekleştirilir. 

Bu operasyonlardan önce hastalar ve cerrahlar detaylı görüşmeler yaparak uygulanacak teknikleri ve göğüslerin son şekillerini belirlerler. 

Göğüs estetiği yaptırmak isteyen kişiler için ne kadarlık bir süreç içerisinde iyileşecekleri de oldukça önemli bir konudur. 

Göğüs Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir? 

Göğüs küçültme, göğüs büyütme ya da göğüs dikleştirme ameliyatları, ciltte kesi açılan ve fiziksel travmaya yol açan operasyonlardır.

Normal şartlarda göğüs estetiği yapıldıktan sonraki ilk hafta hastanın dinlenmesi ve kesinlikle yüz üstü yatmaması gerekir.

Yaraların en geç iki hafta içerisinde kapanması beklense de kişinin yaşı, genel sağlık durumu ve meme dokusunda yapılan işlemler neticesinde bu süreç uzayabilir.

İlk 1-2 ay hastanın mümkün olduğunca fiziksel hareketlerini kısıtlaması, ağırlık kaldırmaması ve kendisine aşırı yüklenmemesi gerekmektedir.

Tüm operasyonlardan sonra memede şişlik, morluk, ağrı gibi rahatsızlıklar hissedilebilir, ameliyat sonrası normal bir süreçtir. 

Göğüs büyütme ameliyatları başlığında, göğüs estetiği ve emzirme ile ilgili bir giriş yapmıştık ancak diğer göğüs estetiği operasyonları için de bu konu önem taşımaktadır. 

Meme Estetiği ve Emzirme 

Göğüs dikleştirme operasyonlarında süt kanallarına ve süt bezlerine dokunulmaz. Bu sebeple hastalar emzirme ile ilgili bir problem yaşamaz. 

Ancak göğüs büyütme ameliyatlarında olduğu gibi; hastaların anne olma gibi bir düşüncesi varsa; bu düşüncelerini cerrahlarıyla paylaşmaları gerekir. 

Sadece emzirme fonksiyonları da değil, memelerinin estetik görünümü için de hamilelik süreci sorun teşkil edebilir. 

Göğüsler büyüyebilir, sarkabilir ya da sönebilir. Bu sebeple göğüs estetiği yaptırmayı düşünen kadınlar kısa süre sonra hamile kalma planları yapıyorlarsa, estetik ameliyatlarını ertelemeleri önerilir. 

Emzirme problemini genellikle en çok göğüs küçülten kadınlar yaşar. Göğüslerinden fazlalıklar alındığı için süt kanalları ve süt bezleri zarar görebilir. 

Bu durumda yine cerrahlarla görüşülmesi ve uygun teknikle operasyonun yapılması sağlanabilir. 

Göğüs estetiği hastanın taleplerine uygun tekniklerle yapılırsa; emzirme ile ilgili hiçbir sorun yaşanmaz. 

Göğüs Estetiği Fiyatları 

“Göğüs estetiği ne kadar?” sorusuna verilebilecek spesifik bir yanıt yoktur. Her ameliyat kişiye özgüdür. Ameliyat esnasında kullanılacak teknikler, kişiye özel uygulamalar, operasyonun yapılacağı hastanenin fiyat politikaları bu göğüs estetiği ameliyat fiyatlarını değiştirebilir. 

Göğüs estetiği olmayı düşünen kişiler uzmanlarla görüşerek muayene olduktan sonra kendilerine özel ameliyat ücretini öğrenebilirler. Göğüs estetiği fiyatlarını öğrenmenin en sağlıklı yolu budur. 

Operasyonun incelikleri, kullanılacak malzemeler vb. faktörler bu ameliyatların sabit fiyatlı olmasının önüne geçmektedir. 

SSK göğüs büyütme ameliyatlarını karşılamaz, bu ameliyatlar estetik ameliyatı sınıfına girer ve kişinin sağlığı ile ilgili doğrudan bir bağlantısı yoktur. 

Göğüs büyütme ameliyatlarının tek istisnası, göğüslerini hastalıktan ötürü kaybeden kadınlar içindir. 

Eğer kadınlar, göğüslerindeki tümör sebebiyle göğüslerinin birini ya da ikisini kaybetmişlerse, silikon ya da diğer meme protezi masrafları devlet tarafından karşılanır. 

Göğüs küçültme ameliyatlarında; eğer hastaların tek memesinin ağırlığı 800 gramın üzerindeyse, yaşadıkları sağlık sorunları heyet raporuyla kanıtlanmışsa, göğüs küçültme ameliyatları yine SSK tarafından karşılanabilir. 

Göğüs ameliyatlarının neden yapıldığı, zorunluluk sonucu mu yoksa tercih sebebi mi olduğu devletin bu ameliyatların masraflarını karşılayıp karşılamama tutumunu doğrudan etkilemektedir. 

Kişinin göğüsleri sağlığına zarar veriyorsa, küçültme ameliyatları lüks olmaktan çıkar ve bu ameliyatlar estetik ameliyatları olarak değerlendirilmez. 

Sonuç olarak? 

Kadınların istediklerini giyebilmeleri, giydiklerini üzerlerine yakıştırabilmelerini ve doğrudan özgüvenlerinin yerine getirilmesi için göğüs estetikleri en çok tercih edilen estetik ameliyatlarıdır. 

Göğüs estetik ameliyatları güvenlidir; sağlık için zararı yoktur. 

Üstelik tek bir ameliyatla kadınların tüm hayatını değiştirebilirler. 

“Tüm hayatını nasıl değiştirir ki?” diye düşünebilirsiniz. 

Ancak bu noktada özgüven ve cinsel kimlik kavramlarını tekrar düşünmenizi rica ediyoruz. 

Göğüslerini normalden küçük ya da büyük bulan, göğüslerinin sarkık olduğunu düşünen kadınların; özgüven problemleri yaşadığı, psikolojik olarak kendilerini yetersiz gördükleri araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. 

Tek bir ameliyatla daha mutlu olabilir; kendinizi daha kadınsı ve çok daha güzel hissedebilirsiniz. 


Puan:

Meme Estetiği (Göğüs Estetiği) Nedir, Nasıl Yapılır?
Puan: 4.9 (14oy )