Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı


Küçük göğüslü kadınlar “meme nasıl büyür?” sorusuna cevap bulmaya çalışırken, normalden daha büyük göğüslere sahip olan kadınlar meme küçültme yöntemlerini hayata geçirmeyi düşünürler. Görünüşlerini rahatsız edici bulmaları ve kozmetik kaygılarının yanı sıra, büyük göğüslerin sebep olduğu sağlık problemleri de bu kadınların göğüslerini küçültmeleri için haklı gerekçeler sunabilir. 

Normalden daha şişman ve kambur görünmek, sırt ve bel ağrılarıyla yaşamaya çalışmak, omuzlarda sütyen askılarının bıraktığı derin izler, özellikle yaz aylarında göğüs altında pişiklerle birlikte yaraların oluşması, uyurken zorlanma ve hatta uzuvlarda uyuşma görülür. 

Durum böyle olunca; göğüs küçültme ameliyatları ve ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleri ile ilgili araştırmalar ve arayışlar yoğunlaşır. Büyük göğüslü kadınların yaşadıkları sıkıntıları azaltmak için başlattıkları araştırmaları derinleştirmek ve “memeleri küçültmek için ne yapmak lazım?” sorusuna yanıt verebilmek için bu yazımızı hazırladık. 

İşte detaylar… 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Yöntemleri 

Nasıl ki göğüslerini büyütmek isteyen kadınlar meme büyütme ameliyatları sırasında  göğüslerine takılan meme protezleri sayesinde hızlı ve etkili sonuç alıyorlarsa, 

Göğüslerini küçültmek isteyen kişiler de göğüs küçültme ameliyatları ile  göğüs dokularında bulunan fazlalıklardan kurtulabiliyorlar. 

Göğüs küçültme yöntemlerinin en hızlısı ve en kesin çözüm sunanı ile detaylara başlıyoruz. 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

“Küçültme mammoplastisi” olarak da bilinen göğüs küçültme ameliyatları; 

  • Büyük göğüslerinden ötürü hayat kalitesi azalan,
  • Büyük göğüslerinden ötürü fiziksel aktiviteleri kısıtlanan,
  • Büyük göğüslerinden ötürü ağrıları olan;
  • Psikolojik olarak fiziksel görüntülerinden rahatsızlık duyan,
  • Büyük göğüslerinden ötürü cildinde yara ve enfeksiyon oluşan kadınlar için uygundur. 

Operasyonu yapacak cerrah; hastanın gelen sağlık durumunu, fiziksel yeterliliğini sorguladıktan ve gerekli tetkikleri yaptıktan sonra bu operasyonu yapmaya karar verir. 

Operasyondan önce göğüslerin mevcut durumunu fotoğraflarla kaydeder, olası riskler tespit edilir, anestezinin şekline karar verir; kısacası ameliyata hazırlık süreci cerrah tarafından detaylı bir şekilde planlanır. 

Göğüs küçültme ameliyatı sırasında göğüsteki fazla yağ, glandular doku ve deri; cerrahi yöntemlerle çıkarılır. 

Eğer göğüsün yapısında yağ dokusu çok fazlaysa liposakşın yöntemiyle fazla yağlar alınabilir. 

Ameliyat esnasında kullanılacak yöntemler; göğüsün yapısı, göğüslerin birbirlerine orantılı olup olmaması , kişinin sağlık durumu ve tercihleri doğrultusunda farklılaşabilir. 

Ancak; 

Genel olarak izlenecek adımlar tüm göğüs küçültme ameliyatlarında aynıdır. 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

  • Anestezi; Göğüs küçültme operasyonu sırasında hastanın acı duymaması için ilaç verilir. Doktor hastanın yaşına, kilosuna ve genel sağlık durumuna göre “intravenöz sedasyon” ya da genel anestezi uygulayabilir. 

Hastaya hangi anestezi yönteminin uygulanacağı, ameliyat öncesi hazırlık döneminde cerrah tarafından belirlenir. Bu süreçte hastanın; anestezi sırasında verilecek maddelere alerjisi olup olmadığı da araştırılır. 

  • Kesi; Cerrah areola çevresine yuvarlak bir kesi atar. Bu atılan kesinin izi yüksek ihtimalle ameliyattan sonraki dönemde de kalır. 

Diğer bir kesi türünde; anahtar deliği ya da raket şeklinde bir kesi yapılır. 

Bir başka kesi türünde ters T ya da çapa biçiminde kesi yapılır. 

Yapılacak kesinin türüne yine operasyonu yöneten cerrah tarafından karar verilir. Hastanın göğsünün yapısı, göğüs dolgunluğunun hangi bölümde olduğu gibi faktörler uygulanacak teknik üzerinde belirleyici rol oynar. 

  • Fazla Dokunun Alınması; Göğüs küçültme ameliyatlarında fazla dokunun alınması ve göğüsün yeniden şekillendirilmesi birlikte yapılır. 

Kesi yapıldıktan sonra meme başının sinirleri ve süt kanallarına zarar vermeden meme ucu yeniden konumlandırılır ve memenin şeklinin korunması sağlanır. 

Fazla doku çıkarıldığı için göğüs başı mevcut pozisyonundan daha yukarıya konumlandırılır. 

  • Kesilerin Kapatılması; Fazla dokuların alındıktan sonraki aşamada, artık daha küçük boyutlara sahip olan göğüsler şekillendirilerek dikilirler. 

Bu dikişler göğüs dokusunun derinine atılır ve yeni oluşturulan göğsün desteklenmesi sağlanır. Cildin üst dokusu cerrahın tercihine göre; yapıştırıcılarla, dikişle ya da bantlarla kapatılır. 

Medikal gelişmelerle birlikte, geçmiş dönemde yapılan meme küçültme ameliyatlarında kullanılan dikiş teknikleri ve yara kapatma yöntemleri de ilerlemiştir. 

  • Sonuçlar; Daha önce de belirttiğimiz gibi göğüs küçültme ameliyatlarının sonuçları çok kısa süre içerisinde görülür ve büyük memelerinden şikayetçi olan kadınlar kesin ve hızlı bir sonuca kavuşabilir. 

Operasyon tamamlandı, artık kadınlar eskiye oranla daha küçük göğüslere sahip oldular. 

Peki iyileşme dönemi nasıl olacak ve dikkat edilmesi gerekenler nedir? 

Kısaca inceleyelim… 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı İyileşme Süreci 

Göğüs küçültme ameliyatı ortalama 2 saat ile 5 saat arasında bir zaman diliminde yapılır. Daha kısa süren operasyonlar olduğu gibi; alınacak dokunun miktarı, kişinin genel sağlık durumu ve yaşı gibi faktörlere bağlı olarak operasyonun süresi de uzayabilir. 

Her ameliyatın hastalara göre şekillenen dinamikleri vardır; bu sebeple operasyon süresi net olarak belli olmaz. 

Ameliyat sonrası genellikle bir gece hastanede kalınır. Ameliyatı gerçekleştiren doktor, hastanın durumunu inceleyerek kararını bildirir. 

Göğüs küçültme ameliyatlarından sonraki ilk hafta, hastalar günlük yaşantılarını kısıtlamak durumunda kalırlar. Genellikle en geç 2 hafta sonra işlerine, okullarına dönebilirler. 

İyileşme süreci hastadan hastaya farklılaşabilir. 

İlk bir ay fiziksel aktivitelerin durdurulması gerekmektedir. 

Doktorların direktiflerine uyulduğu takdirde hastalar ameliyat sonrası hızlı bir iyileşme sürecine girerler. Hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da iyileşme sürecini etkileyebilir. 

Genç hastaların doku iyileşmesi orta yaştaki kadınlara göre daha hızlı olacaktır. 

Göğüs küçültme ameliyatı yorumları incelendiğinde; göğüslerini küçülten kadınların fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini çok daha iyi hissettikleri ve öz güvenlerinin yerine geldiği görülmektedir. 

Kozmetik ve psikolojik olarak göğüslerinden ötürü problem yaşayan kadınların bu operasyonu olmadan önce akıllarına takılan en önemli konulardan biri de ameliyatların fiyatlarıdır. 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Fiyatları 

Göğüs küçültme fiyatları genellikle ameliyat öncesi yapılan muayenelerden sonra belli olur. Bu ameliyatın fiyatı yapılacak hastanenin fiyat politikasına, cerrahın deneyimine ve hastanın hastanede yatıp yatmayacağına göre değişebilir. 

Fiyat konusunda en çok merak edilen soruların başında ise “göğüs küçültme ameliyatını devlet karşılıyor mu?” sorusu gelir. 

İyi haber şudur ki; SGK bu ameliyatların ücretini karşılar

Büyük göğüsler sebebiyle sağlık problemleri yaşayan kadınların bu talepleri, göğüs küçültme operasyonlarını fonksiyonel operasyon sınıfına sokar. 

Göğüslerden her biri 800 gramın üzerinde olan hastalar, heyet raporu aldıkları takdirde bu ameliyatları ücretsiz olabilirler. 

Göğüs küçültme ameliyatının yanı sıra; tümör sebebiyle göğsü alınan hastaların meme protezlerinin bedelleri de devlet tarafından karşılanabilmektedir. 

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı Riskleri 

Göğüs küçültme operasyonları diğer tüm ameliyatlar gibi farklı riskleri barındırır. 

Neticede ciltte bir kesi açılır, fazla dokular çıkarılır. 

Morluklar, enfeksiyon, ameliyat sonrası göğüslerde ağrı, meme dokusunda hematom, meme çevresinde uzun süreli yağ nekrozu oluşabilir. 

Bunlar haricinde iki meme arasında boyut, hacim ve şekil farklılıkları oluşabilir. Bu gibi bir durumda operasyonun tekrarlanması gerekebilir. 

Yara izleri, bu ameliyatların kaçınılmaz sonu olarak düşünülebilir. Elbette zaman içerisinde yara izleri solar ve göze rahatsız edici gelmez. Ancak yapılan işlemin içeriği gereği bu yara izinin oluşma riski hesaba katılmalıdır. 

Göğüs küçültme ameliyatlarının sebep olabileceği diğer bir olumsuzluk ise meme başı çevresinde ve meme başında hissizliğin oluşmasıdır. Genellikle bu bölgede bulunan sinirlerin hasar görmemesi için kontrollü kesiler yapılır ancak bazı durumlarda yaklaşık 1 yıl boyunca his kaybı görülebilir. 

Diğer bir risk özellikle sigara kullanan ve kan dolaşımının düzgün olmadığı hastalarda görülür. “Meme ucu çürümesi” genellikle çok büyük göğüslerin küçültülmesi sonucu oluşur.

Ameliyatsız Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) 

Ameliyat olmak istemeyen kadınların diğer bir alternatifi de ameliyatsız göğüs küçültme yöntemleridir. 

Peki, ameliyatsız meme mümkün müdür? 

Ameliyatsız göğüs küçültme yöntemlerinin en etkilisi lazerle göğüs küçültme yöntemidir. Bunun haricindeki yöntemler uzun zaman alabilir ve etkinlikleri de hala sorgulanmaktadır. Öncelikle lazerle göğüs küçültme yöntemini inceleyelim. 

Lazerle Göğüs Küçültme; Meme dokusundaki büyüklüğün sebebi sadece fazla yağ dokusundan kaynaklanmaktaysa, göğüsün yağları lazer yardımıyla eritilir ciltte kesi yapılmadan çıkarılır. 

Cerrahi olarak göğüs dokusuna kesi yapılmadığı için hastanın iyileşme süreci de oldukça hızlıdır. 

Lokal anestezi altında yapılan bu işlemde meme altından 1-2 mm’lik delik açılır ve doku içerisindeki yağlar eritilerek çıkarılır. 

İşlem sonucunda meme dokusu toparlanır ve memede sarkma oluşumu engellenir. 

Hastalar gün içerisinde işlemden 3-4 saat sonra günlük hayatlarına geri dönebilirler. 

İşlem sonrası yara izi oluşmaz ve göğüs dokusunda hasar meydana gelmez.  


Puan:

Meme Küçültme (Göğüs Küçültme) Ameliyatı
Puan: 4.8 (27oy )