Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?


Çağımızın en büyük sorunu haline gelen obezite ile mücadele eden kişilerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Genetik faktörler, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam ve  çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi sonucu oluşan aşırı şişmanlık durumu sonucu kişilerin hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlıklarında artış gözleniyor. 

Mide küçültme ameliyatı olanların kilo vermesi ve büyük bir çoğunun bu ameliyat sonrasında verdikleri kiloları geri almaması, bu cerrahi operasyonların tercih edilmesinin en büyük sebepleri olarak gösteriliyor. Ancak bu ameliyatı kimler yaptırabilir konusu maalesef henüz tüm detayları ile bilinmiyor. 

Kimi zaman en pratik yol olması nedeniyle ameliyat kriterlerini karşılamayan hastalardan dahi talepler geldiği için bu yazımızda “mide küçültme ameliyatı kimlere yapılabilir” sorusunu yanıtlayacağız. 

Mide Küçültme Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mı? 

Mide küçültme ameliyatlarının uygulanabileceği yaş aralığı oldukça geniştir. 18-65 yaş arasında vücut kitle indeks değerleri ameliyat için uygun olan herkes bu ameliyatları geçirebilir. 

Obezitenin çocuklarda da görülmeye başlaması ve bu problemin insan hayatını kısaltıcı etkilerinin bulunmasının çok elzem durumlarda cerrahların karar mekanizmaları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Ancak unutulmaması gereken temel konu, bu mide küçültme ameliyatından önce kişilerin kilo vermek için yeterli çabayı göstermiş olmalarıdır.

Aynı zamanda da sağlıklı beslenme ve spor yapmalarına karşın kilo vermeyi başaramamış olmaları dikkate alınması gereken diğer bir konudur. Mide küçültme ameliyatının ilk değil son çare olduğu unutulmamalıdır. 

Mide Küçültme Ameliyatında Vücut Kitle İndeks Değerlerinin Etkisi Nedir?

Yaz ayları hızla yaklaşırken, 10-15 kilo fazlası olan kişilerin mide küçültme ameliyatı yaptırmak istemeleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Fazla kilo problemi olan kişiler randevu alırlar ve kilo vermek için en hızlı yöntem olan mide küçültme ameliyatları için başvuruda bulunurlar. Ancak bu kişilerin talepleri geri çevrilmektedir. Mide küçültme ameliyatı olmak için 10-15 kilo fazla olması yeterli bir neden olarak kabul edilmemektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan kriterler doğrultusunda vücut kitle indeksi 40 üzerinde olan hastalara mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. 

Vücut kitle indeksi 40 olmayan; 35-40 arasında seyreden hastaların da mide küçültme ameliyatına alındığı bilinmektedir. Ancak ameliyat kararının çıkması için bu kişilerde fazla kiloya bağlı şeker hastalığı, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları, psikolojik sorunlar gibi yaşam kalitesini düşürücü ek faktörlerin bulunması gerekmektedir. 

Son dönemde mide küçültme ameliyatlarının uygulanabilmesi için gerekli vücut kitle indeksi değerinin 30’a düşürüldüğü bilinmektedir. Ancak bu değerlere sahip olan hastaların ameliyat olabilmeleri için son 5 yıldır kilo veremiyor olmaları şartı aranmaktadır. 

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olamaz? 

  • Vücut kitle indeksi ameliyat için gereken kriterlerden düşük olan kişiler,
  • Hormonal sebeplerle fazla kilo problemi olan kişiler,
  • 65 yaşın üzerinde olan kişiler,
  • Ciddi psikolojik rahatsızlıkları olanlar,
  • Cerrahi operasyona girmek için ayırt edici engelleri bulunanlar için mide küçültme ameliyatları uygun değildir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı? 

Mide küçültme ameliyatı için uygun olan adaylar operasyonlardan sonra kilo verme sürecine girerler. Bu süreçte tüm beslenme alışkanlıklarını ve hatta yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekir. Ameliyat sonrası uyulması gereken beslenme programları uzmanlar tarafından kendilerine belirtilir ve takip etmeleri gereken egzersiz rutinleri kendilerine bildirilir.

Uzman önerileri doğrultusunda yaşamlarını düzenleyen hastaların kilo alma ihtimalleri yoktur; ancak zaman içerisinde sağlıksız beslenmesine geri dönen kişilerin kilo aldıkları bilinmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Maliyeti 

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyen kişiler bu ameliyatın maliyetini merak ederler. Ancak bu ameliyat sırasında kullanılacak tekniğin, mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler tarafından sunulan fiyat politikasının, ameliyata katılacak olan uzmanların deneyiminin, ameliyatın özel mi kamu hastanesinde gerçekleşeceğinin mide küçültme ameliyatı fiyatları üzerinde etkili olacağı unutulmamalıdır.


Puan:

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
Puan: 5 (7oy )