Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mide Küçültme Riskleri Var mı?


Hareketsizlik, aşırı stres ve yanlış beslenme sonucu alınan kilolar; önlem alınmadığı taktirde sağlığı olumsuz etkileyecek oranda fazlalaşırlar. Günlük kargaşa içerisinde aldıkları kiloların farkında olmayan ya da farkında olsa dahi bu durumu tersine çevirmek için çaba harcamayan kişiler zamanla aşırı kilo problemi ile cebelleşmeye başlarlar.

Özgüvenleri azalır, hayat kaliteleri düşer ve obeziteye bağlı hastalıklara yakalanma riskleri artar. Kilo vermek isterler ancak egzersiz yapabilecek fiziksel şartları sağlayamadıkları için bu yöntem işe yaramaz. Diyet yapmak isterler, ancak yeterince kararlı olamazlarsa yine kilo veremezler. 

Tam da bu noktada mide küçültme ameliyatları yardımlarına koşar. Her ne kadar mide küçültme ameliyatı dendiği zaman akla sadece tüp mide ameliyatı gelse de, mide küçültme ameliyatları midenin boyutunu geçici ya da kalıcı şekilde küçülten Bariatrik Cerrahi operasyonların genel adıdır; tek bir yöntemi değil birden fazla cerrahi operasyonu ifade etmek için kullanılır. 

Obezite cerrahisinin; diğer bir deyişle bariatrik cerrahinin temel amacı; kilo verilmesini sağlamak için gıda alımını, besin emilimini ya da her ikisini birden kısıtlamaktır. Bu amaçla uygulanan birden fazla mide küçültme ameliyatı yöntemleri bulunmaktadır; 

 • Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)
 • Mide Kelepçesi Ameliyatı
 • Gastrik Bypass 

Sleeve Gastrektomi Nasıl Yapılır? 

Midenin yaklaşık %80’lik bir kısmının kalıcı olarak kesilip çıkarılması ve kalan parçanın bağırsaklara bağlanması yoluyla gerçekleştirilen tüp mide ameliyatının geri dönüşü yoktur. Laparoskopik yani kapalı yöntemlerle yapılan bu cerrahi operasyon sonrası hastanın günlük hayatına dönme süresi oldukça kısadır.

1,3 cm genişliğinde kesiler açılması ve sonrasında ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerle bu kesilerden müdahale edilmesiyle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatında, midede açlık hissiyatı verilen “ghrelin” hormonu üreten bölüm tamamen alınır.

Bu operasyon sonrası hastanın hem açlık hissiyatı azalır, hem de midesi küçüldüğü için çok az miktarlarda gıda alsa dahi hemen doyar. 

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Silikon Gastrikbant olarak da bilinen bu yöntemde yemek borusu ile midenin birleştiği kısmın 3-4 cm aşağısına silikon bant takılır ve mide iki ayrı bölüme ayrılır. Midenin üst bölümdeki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiği zaman bu cep hemen dolduğu için tokluk hissi çabuk hissedilir.

Tüp mide ameliyatından farklı olmak üzere, mide kelepçesi ameliyatı geri dönüşsüz değildir. Hasta istediği kiloya düştüğü zaman arzu ederse gastrik bandı çıkartabilir. Mide kelepçesi ameliyatı yöntemi ile gıda alımı kısıtlanarak kilo verdirilmesi amaçlanır. 

Gastrik Bypass Nasıl Yapılır? 

Gıda alımını ve aynı zamanda gıda emilimini kısıtlayan gastrik bypass ameliyatı en eski bariatrik cerrahi yöntemi olarak bilinmektedir. Fazla karbonhidrat tüketen ve sürekli yeme ihtiyacı duyan hastalar için, en iyi sonuç veren mide küçültme ameliyatı yöntemi olarak kabul edilen gastrik bypass laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilmektedir.

Bu operasyon sırasında midenin küçük bir bölümü ayrılarak doğrudan ince bağırsağa bağlanır. Tüp mide ameliyatından farklı olarak midenin tamamı çıkarılmaz, sadece kullanım dışı bırakılır. 

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mıdır? 

Mide küçültme ameliyatları cerrahi operasyonlardır ve her cerrahi operasyon gibi riskleri bulunmaktadır. Mide küçültme ameliyatlarının kısa ve uzun vadede neden olduğu riskler şu şekilde özetlenebilir 

Mide küçültme ameliyatlarının kısa dönemli riskleri; 

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Anesteziye reaksiyonlar,
 • Kan pıhtılaşması,
 • Akciğer veya solunum yolu sorunları,
 • Gastrointestinal sızıntılar,
 • Çok nadir de olsa ölüm. 

Mide küçültme ameliyatların uzun dönemli riskleri; 

 • Bağırsak tıkanıklığı,
 • Mide bulantısı veya kusmaya neden olan Damping Sendromu,
 • Safra taşı oluşumları,
 • Fıtıklar,
 • Düşük kan şekeri,
 • Ülser,
 • Ölüm. 

Mide küçültme ameliyatlarının risk oluşumu, kişiden kişiye ve ameliyatın yöntemine göre değişmektedir. Yukarıda yazdığımız riskler nadir görülür, ancak ihtimal dahilindedir. 

Obezite cerrahisinin başarısını etkileyen temel faktör cerrahların bu konudaki deneyimi ve hastanın sağlık durumunun doğru tespit edilmesidir. Hastaya ve ihtiyaçlarına uygun belirlenen cerrahi operasyon yöntemi ile kısa zamanda hasta hayatındaki farklılığı hissetmeye başlayacaktır. 

Mide küçültme ameliyatları sonrası süreç de en az ameliyat süreci kadar önemlidir. Hastaların kendilerine dikkat etmesi ve uzmanların önerilerine harfiyen uymaları gerekmektedir. Doğru beslenme programları ve düzenli egzersizlerin yapılması ameliyat sonrası kısa ve uzun vadede, hastaların sağlık durumlarının iyileşmesine sebep olacaktır. 


Puan:

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mide Küçültme Riskleri Var mı?
Puan: 3.6 (21oy )