Obezite Ameliyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Fazla kiloları sebebiyle sağlık sorunları yaşayan ve hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak isteyen kişiler için obezite ameliyatları son ama umut verici bir seçenek olarak önemini koruyor. 

Kilo vermek için obezite cerrahisine başvuran kişilerin aldıkları sonuçların farklılaşması ve bu konuda çok fazla bilgi kirliliğinin olması, obezite ameliyatları ile ilgili soru işaretlerini de bir hayli arttırıyor. 

Obez Kime Dedir? 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterlere göre Vücut Kitle İndeksi değeri 30 ve üzerinde olan kişiler; obez olarak kabul edilir. 

Obezite aşırı şişmanlık durumudur ve insanların genel vücut sağlığını tehlikeye atıp riskli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği zaman kronikleşen obezite, ölümcül hastalıklar arasında yer alır. 

Obezite Hastalığı Olanlar İçin Neden Cerrahi Yöntemler Öneriliyor? 

Obezite ciddi sonuçlara yol açabilen kronik ve acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite hastalığı ile barışmak söz konusu değildir. Vücutta biriken fazla yağlar tüm metabolizmayı etkileyebilir; kalp krizi, felç, damar tıkanıkları, eklem problemleri, uyku apnesi ve hatta ölümlere yol açabilir. 

Kişinin vücudundaki yağ miktarı arttıkça hastalıklara yakalanma riski artar, üstelik psikolojik sorunlar yaşaması da kaçınılmaz hale gelir. Kilonun artmasına bağlı olarak fiziksel aktivitelerin azalması ve tehlikeli hale gelmesi, hastanın kilo verebilmesi için alternatif yöntemlerin denenmesine yol açmaktadır. 

Obezite cerrahisi operasyonları ile ilk önce hastanın kalori alımının kısıtlanması ve daha rahat kilo vermesi sağlanır. Sonrasında ise egzersizlere başlayarak, yeni hayat tarzına alışması beklenir. Obezite cerrahisi son seçenek olarak değerlendirilir ve kişinin fazla kiloları nedeniyle yaşadığı ciddi hastalıklarla ölüm riskinin ortadan kaldırılmasını amaçlar. 

Obezite Ameliyatları Ne Zaman Düşünülmelidir? 

Obezite cerrahisine başvurabilmek için öncelikle sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tüm yolların denenmiş olması gerekmektedir. Beslenmeye dikkat edilmiş, düzenli egzersiz yapılmış ve kişi kararlılığını koruduğu halde kilo verememişse; kilo veremedikçe sağlık problemlerindeki ciddiyet arttıysa ameliyat iyi bir seçenek olarak kabul edilebilir. 

Obezite hastası olan bazı kişilerde diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon ve eklem problemleri gibi ciddi hastalıklar oluşabilir; bazı kişilerde psikolojik travmalar meydana gelebilir. Sorun ne olursa olsun hastanın kilo vermesi hayatını devam ettirmek için bir zorunluluk haline geldiyse, obezite ameliyatlarına başvurulabilir. 

Operasyon kararı cerrahın değerlendirmelerine bağlıdır, cerrah hastanın ameliyat ve ameliyat sonrası değişim sürecine hazır olup olmadığını değerlendirir.

Obezite Ameliyatları için Uygun muyum? 

Obezite ameliyatları farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Uygulanan her bir bariatrik cerrahi operasyonunun yapılabilmesi için gereken kriterler farklılık gösterebilir. 

Hangi operasyonun tercih edileceği hastanın vücut kitle indeksi değerine, yaşına, genel sağlık durumuna ve ameliyata psikolojik olarak hazır olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir. Son karar detaylı tetkiklerin yapılması sonucu cerrahlar tarafından verilecektir. 

Hangi Obezite Ameliyat Yöntemi Tercih Edilmelidir? 

Obezite ameliyatlarının hangisinin tercih edileceği sadece hastanın verebileceği bir karar değildir. Cerrahlar hastanın sağlık durumunu detaylı olarak tetkik eder, cerrahi operasyonlara engel bir durum olup olmadığını inceler, hastanın kilosuna ve kilo verme aciliyetini hesaba katarak operasyon yöntemine karar verir. 

Elbette hastanın görüşleri de alınır ancak son karar cerrahların görüşlerine bağlıdır. Mide küçültme ameliyatları dikkatli tasarlanması gereken operasyonlardır. 

Hastanın yapması gereken; bu operasyonların detayları ve neden olacakları değişimler hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmaktır. Ameliyatın sonuçlarına hazırlıklı olmayan hastalar operasyon için uygun aday olarak kabul edilmeyebilir. 

Obezite Ameliyatları için En Az Kaç Kilo Olunmalıdır? 

Obezite operasyonlarına karar verilmesi için hastanın kilosu değil, vücut kitle indeksi değerleri ve obeziteye bağlı olarak yaşadığı sağlık problemleri dikkate alınır. 

Normal şartlarda radikal operasyonlar için hastanın vücut kitle indeksi değerinin 40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Fakat obeziteye bağlı olarak ciddi sağlık problemleri yaşayan ve hayati tehlikesi olan hastalar için bu rakam 30’a indirilebilir. 

Obezite Ameliyatları Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur? 

Obezite ameliyatları midenin hacmini küçültüp gıda alımını kısıtlayarak ya da hem midenin hacmini küçülterek gıda alımını kısıtlayıp, hem de gıda emilimini azaltarak kilo verilmesini sağlar. Farklı obezite ameliyatlarında az önce belirttiğimiz mekanizmalar devreye sokulur. 

Örneğin; mide balonu prosedürü, mide kelepçesi ve tüp mide ameliyatı midenin hacmini kısıtlar ve hastaların daha az yemek yemesine, daha az kalori almasına ve daha çabuk doyarak kilo vermesine yol açar. 

Diğer taraftan Gastrik Bypass ve Duodenal Switch ameliyatları hem daha az gıda alınmasına hem de alınan kalorilerin az bir kısmının vücut tarafından emilmesine neden olur. 

Hangi obezite ameliyatının uygulanacağına; hastanın özellikleri ve cerrahların tercihleri hesaba katılarak karar verilir. 

Obezite Ameliyatlarından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir? 

Ameliyattan sonra ne kadar kilo verileceği hangi obezite ameliyatının yapıldığına ve hastanın hayat tarzını ne kadar iyileştirdiğine göre değişebilir. Kilo vermek için günlük alınan kalori miktarının azaltılması ve aynı zamanda egzersiz yapılması gerekmektedir. 

Ameliyat olan kişiler bu gerçekleri görmezden gelip “nasılsa ameliyat oldum, çaba harcamasam da olur” diye düşünerek eski hareketsiz yaşamlarına ve sağlıksız yiyeceklere geri dönerlerse kilo vermeyi beklememelidir. 

Obezite ameliyatlarının temel amacı obeziteden kaynaklı sağlık sorunlarının çözülebilmesi için kilo verilmesini kolaylaştırmaktır. Ameliyatlar sonrası 12 aylık dönemde fazla kiloların en az %50’sinin verilmesi mümkündür. 

Obezite Ameliyatlarının En Büyük Riski Nedir? 

Obezite ameliyatlarının en büyük riski, tüm cerrahi operasyonların en büyük tehlikesi olan ölüm riskidir. Ölüm riski obezite cerrahisine özgü bir tehlike olmadığı unutulmamalıdır. Ancak obezite hastalığının doğası gereği, kişinin ameliyat olmadan obezite hastalığıyla yaşaması ölüm riskini kat be kat arttıracağı da göz ardı edilmemelidir. 

Obezite ameliyatlarının potansiyel riskleri arasında kanama, mide ve bağırsaklarda sızıntı, kan pıhtılaşması gibi istenmeyen komplikasyonlar bulunmaktadır. 

Obezite Ameliyatları Sonrası Kilo Verildiğinde Vücutta Sarkma Olur mu? 

Fazla miktarda kilo verildiği zaman vücutta sarkmaların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Hastanın ne kadar kilo verdiği, bu dönemde egzersizlerini aksatıp aksatmadığı ve hastanın yaşı gibi faktörler meydana gelen sarkmaların miktarını etkileyecektir.

Genel olarak karın bölgesi, göğüs bölgesi, bacak içleri ve kollar cilt sarkmalarının en fazla görüldüğü yerlerdir. Hasta yeterince kilo verdiğinde ve artık stabil bir vücut ağırlığına ulaştığında plastik cerrahi ameliyatlarıyla sarkan derilerinden tamamen kurtulabilir. 

Obezite Ameliyatları Sonrası Saçlar Dökülür mü, Saç Dökülmesine Nasıl Önlem Alınır? 

Saç dökülmesinin temel sebeplerinden biri kişinin psikolojik ve fiziksel olarak stres altına girmesidir. Meydana gelen dramatik değişimler sonucunda saçların dökülmesi yaygın bir problemdir. Öncelikle, vücut alışkın olduğundan daha az beslenmeye başlar, zorlu bir operasyondan çıkmıştır ve aynı zamanda kişinin hayatı kökten değişmiştir. 

Obezite ameliyatları sonrası kişi hem fiziksel hem de psikoloji olarak stres altına girer. Bir süre saçlar dökülebilir; fakat kalıcı bir durum değildir. Doktorların önerdiği vitaminleri kullanarak ve bol sıvı tüketerek hastalar bu problemin şiddetini azaltabilirler. 

Obezite Ameliyatları Sonrası İşe Ne Zaman Dönülür? 

Bu sorunun cevabını hangi obezite ameliyatının geçirildiği ve kişinin nasıl bir işte çalıştığı doğrudan etkileyecektir. Genelleme yapılması gerekirse; midede kalıcı değişiklik yaratmayan mide bandı prosedüründe operasyondan 3 gün sonra, mide kelepçesi ameliyatında operasyondan yaklaşık 2 hasta sonra işe dönülebilir. 

Yapılan operasyonda mide ya da bağırsakların şekli kalıcı olarak değiştirilse bu süreç uzayabilir. Ancak en komplike obezite ameliyatları olan tüp mide, Gastrik Bypass ve Duodenal Switch operasyonlarından maksimum bir ay sonra kişinin işe dönmesine izin verilir. 

Ameliyattan Sonra Alkol Kullanımı Vücudu Nasıl Etkiler? 

Mide hacminde meydana gelen değişim nedeniyle hasta az miktarda alkol tüketse de vücudu hemen etkilenir. Ameliyattan sonra alkol kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. 

Alkol tüketimi vücuda zarar verir; üstelik alkol çok da kalorilidir. Tüm organları olumsuz olarak etkilemekle kalmaz hastanın tekrar kilo almasına dahi neden olabilir. 

Ameliyattan kısa süre sonra tüketilen alkol iyileşme sürecini de sekteye uğratacaktır; hastaların kilo vermek için obezite ameliyatlarından sonra yedikleri kadar içtiklerine de dikkat etmeleri gerekir. 

Obezite Ameliyatları Sonrası Kesin Kilo Verilir mi? 

Hastanın ihtiyaçlarına en uygun obezite cerrahi yöntemi uygulandığında hastanın kilo vermesinin önündeki tek engel; hastanın kendisidir. 

Bu ameliyatlar sonucunda hastaların hızla kilo vermesi beklenir. Ancak ameliyat sonrası uzmanların önerilerini dinlemeyen, eski beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyen, spor yapmayan hastalar kilo veremez. 

Obezite ameliyatları fazla kilo verilmesinin önündeki fiziksel engelleri kaldırarak hastalara bir yol açar, ancak asıl belirleyici olan hastaların ameliyat sonrası benimsedikleri hayat tarzının olduğu unutulmamalıdır.


Puan:

Obezite Ameliyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Puan: 5 (4oy )