Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Kilo Alımı ve Estetik


Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite cerrahisi ile obez hastaları sağlıklarına kavuşma ve günlük hayatlarına dönme fırsatı yakalarlar; kilo verirler, obezite hastalığından kaynaklı sağlık problemlerinde düzelme olur ve hayat kaliteleri artar. Obezite cerrahisi ile hasta kilo verme serüvenine büyük ve önemli bir başlangıç yapar ancak ameliyattan sonra da obezite ile mücadeleye devam etmelidir. 

Obezite cerrahisi tek başına bu hastalığı bitirmez, obezite hastalığından hayat boyu korunmak için hayat tarzının tamamen değiştirilmesi gerekir. Hastaların, obezite ameliyatından sonraki dönemde hem iyileşmeleri hem de daha sağlıklı olmaları adına beslenmelerine dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve doktorların verdikleri direktiflere uymaları gerekmektedir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 

Ameliyattan sonraki haftalarda, doktorlar tarafından hastalara beslenme ve fiziksel aktivitelerle ilgili takip etmeleri gereken planlar verilir. Bu planlarda sıvı besinler, yumuşak gıdalar, katı gıdaların alınması gereken zamanlar ve tüketilmeleri gereken miktarlar hakkında bilgiler bulunur. Verilen diyetlere tam olarak uyulması hastanın iyileşme süreci için oldukça önemlidir. 

Obezite ameliyatı sonrası ilk 2-3 hafta sıvı ya da püre besinler tüketilmeli ve yavaş yavaş besinlerin katılığı arttırılmalıdır. İlk 6 hafta tam katı gıdaların alınması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Başlangıçta hastaların doyma eşiği çok düşük olur, yaklaşık bir servis kaşığı dolusu yiyecekle mideleri tamamen dolar.

Katı gıdalara geçildiğinde her lokma 20-30 kere çiğnenmelidir; yeterince çiğnenmeyen ve bütün halde yutulan lokmalar daralan mide girişini kapatabilir ve kusmaya ya da göğüs kemiği ağrısına sebep olabilir. 

Gün içinde 3 ana öğün yerine 6 kez küçük porsiyonlar şeklinde yemek yenmelidir ve her bir öğün en az 30 dakikada tüketilmelidir; öğünler arasında atıştırma yapılmamalıdır. 

  • İyileşme sürecinin ilk aylarında dehidrasyonu, kabızlığı ve böbrek taşlarının oluşumu önlemek adına uzmanlar günlük 2 lt sıvı tüketilmesini önerirler. Vücudun susuz kalmaması ve aynı zamanda depolanmış yağların yakılması için su içilmesi gerekir. Yeterli derecede su içildiğinde idrarın rengi açık olur ve kişi susuz kalıp kalmadığını kolaylıkla tespit edebilir. Özellikle ameliyat sonrası dönemde idrarın rengi koyuysa bu yeterli derecede sıvı tüketilmediği anlamına gelir ve doktora başvurulması gerekmektedir. Sıvı tüketilirken de kesinlikle şekerli ve gaz yapıcı özellikte olanlar tercih edilmemelidir.
  • Obezite ameliyatı sonrası hayat boyu kullanılması gereken takviyeler arasında multivitaminler, D Vitamini, B12 Vitamini, kalsiyum ve demir bulunmaktadır. Bu takviyelere, yapılan operasyonun besin emilimi oranına dayanarak A vitamini de eklenebilir. Metabolizmayı desteklemek için kullanılan bu takviyeler özellikle obezite ameliyatı sonrası ilk günlerde, başlangıç olarak çiğnenebilen formlarda tercih edilmelidir.
  • Sağlıklı yaşam için doğru tercihler yapıldığı zaman obezite cerrahisi sonrası hayat kalitesi ciddi anlamda artmaktadır. Cerrahi operasyondan sonra protein bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir; hastalar geçirdikleri operasyonun niteliği, aktivite seviyeleri ve tıbbi durumları doğrultusunda günde 60 ile 100 gr arasında protein almalıdır. Obezite ameliyatı sonrası dönemde kilo kaybı çok hızlı olduğundan vücudun kas kitlesini koruması için daha fazla proteine gereksinimi vardır. Yeterli protein alınmadığı takdirde vücut ihtiyacı olan miktarı kaslardan karşılar ve bu nedenle dayanıksız hale gelebilir.
  • Obezite cerrahi sonrası dönemde hastaların ekmek, makarna, kraker, işlenmiş tahıl gibi yüksek karbonhidrat ve şeker içeren gıdaları tüketmemeleri önerilmektedir. Uzmanlar ameliyat sonrası dönemde günlük karbonhidrat tüketimini 50 gr ile sınırlandırarak hem açlık sorununun çözüleceğini hem de tekrar kilo alınmasının engelleneceğini vurgulamaktadırlar.
  • Obezite ameliyatı sonrası yaklaşık 1 aylık dönemde mide hassas olduğu için kafein içeren içeceklerin tüketilmesi önerilmemektedir. İyileşme sürecinden sonraki dönemde doktorlara danışarak kafein içeren içecekler tüketilebilir. Alkol ise tamamen bırakılmalıdır. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı 

Başarılı bir obezite cerrahisi sonrası 1 yıllık dönemde hasta fazla kilolarının en az %50’sinden kurtulmuş olur. Bu dönemden sonra spor yapmaya devam etmesi, beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Obezite cerrahisi kişinin daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar; mucize yaratmaz. Hasta ameliyat olduktan sonra aldığı kalorilere dikkat etmez, yeterli ölçüde egzersiz yapmaz ise tekrar kilo alması kaçınılmaz olur. 

Obezite cerrahisi sonrası verilen kiloların tekrar geri alınmaması veya cerrahi sonrası dönemde kilo verme hızını yavaşlatmamak için alınan kalori miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağ, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır, en az katı gıdalar kadar kalori içerebilen kremalı, şekerli ve alkollü içecekleri tüketimi bırakılmalıdır. 

Obezite ameliyatı olanların %20’si ile %30‘u tekrar kilo almaktadır. Kilo alma sebepleri incelendiğinde farklı bulgular elde edilmiştir.  Hastaların tekrar kilo almasının başlıca sebebi, kendilerini obez yapan eski hayat tarzlarına ve yeme alışkanlıklarına geri dönmeleridir. Verilen kiloların etkisiyle doktor direktiflerinden uzaklaşan kişiler eski hayatlarına hızla dönüş yaparlar ve zaman içerisinde tekrar kilo alırlar. 

Obezite ameliyatı sonrası kilo alınmasının diğer bir sebebi ise küçültülen midenin genişlemesidir; bu durum tüm bariatrik cerrahi operasyonlarında görülebilir. Midenin tekrar genişlemesi söz konusu olduğunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli, beslenme uzmanları ve psikologlarla görüşülmelidir. Mide genişlemesi durumunda tekrar cerrahi müdahale yapılması gerekebilir; mide “gastrik plikasyon (mide katlama)” yöntemi ile küçültülebilir, StomaphyX yani endolüminal endoskopik gastropeksi yöntemi ile de kesi yapılmadan midede geniş dokular katlanarak gıda alımı kısıtlanabilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik 

Hastalarda obezite ameliyatı sonrası kısa zaman içerisinde ciddi oranda kilo kaybı yaşanır. Vücudun şekli değişir; bu değişiklikler deri sarkması ve kas kütlesinin azalması olarak görülür. Kilo vermeye devam edildikçe vücuttaki sarkmalar da artıp ciddi deformasyonlara sebep olabilir.

Göğüslerde yassılaşmalar, sarkmalar, büyümeler veya küçülmeler görülebilir. Kasık bölgesinde, üst bacaklarda, dizlerin iç taraflarında deri yığılmaları; karın ve bel bölgesinde sarkmalar ve katlanmalar görülebilir. Bedende oluşan bu sarkmalar psikolojik olarak hastayı etkileyebilir ve motivasyonun düşmesine neden olabilir. Vücut deformasyonlarına çare olarak “Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi” devreye girer. 

Kol Germe Estetiği: Brachioplasti olarak da bilinen kol germe operasyonunda, kol altında meydana gelen sarkmalar giderilir. Ameliyat izleri koltuk altlarında ve kolun iç kısımlarında olur ve hasta ortalama 2 hafta içinde iyileşir. 

Vücut Şekillendirme: Body Contouring olarak da bilinen vücut şekillendirme operasyonlarında karın sıkılaştırma (Tummy Tuck), kalça kaldırma gibi yöntemler kullanılarak vücudun alt kısmı yeniden şekillendirilir. Bu operasyonlarla fazla yağ ve selülitlerle birlikte sarkan deriler de alınır. 

Göğüs şekillendirme: Mamoplasti olarak da bilinen bu operasyonların temel amacı göğüslerde meydana gelen sarkıkları gidermek ve ideal görüntüye kavuşmalarını sağlamaktır. Ameliyatın nasıl yapıldığına bağlı olarak hasta en geç bir ay içerisinde tamamen iyileşmiş olur. 

Yüz ve Boyun Estetiği: Yüzde ve boyunda meydana gelen sarkmaların giderilmesi için uygulanan bu operasyonda yara izleri kulak arkalarında kalmaktadır. 

Yağ aldırma: Liposuction olarak da bilinen yağ aldırma yönteminde fazla yağlar vakumla çekilir. Ameliyat geçiren hastalarda dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. 

Jinekomasti: Obezite cerrahisi sonrası çok kilo kaybeden erkeklerde göğüs büyümesi görülebilir. Jinekomasti yöntemi ile göğüslerden hem yağ hem de fazla deri alınır. Hastanın iyileşme süresi yaklaşık bir haftadır. 

Abdominoplasti: Tummy Tuck olarak da bilinen karın germe operasyonlarında fazla yağ ve sarkan deriler alınmaktadır. Bu operasyona giren hastalar bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilirler ve en geç 1 ay içerisinde iyileşmiş olurlar. Hastaların obezite ameliyatı sonrası dönemde yoğun fiziksel aktivite ve ağırlık kaldırmaktan uzak durmaları gerekir.


Puan:

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Kilo Alımı ve Estetik
Puan: 5 (2oy )