Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik


Kendi çabalarıyla diyet ya da spor yapıp kilo veremeyen ve obezite hastalığından kurtulmak için son çaresi obezite cerrahisi olan hastalar; cerrahi operasyon için gerekli niteliklere sahip oldukları takdirde ameliyat olurlar. 

Yaşları, genel sağlık durumları ve vermeleri gereken kilo miktarı doğrultusunda obezite hastaları mide kelepçesi, tüp mide, mide balonu, Duodenal Switch ve Gastrik Bypass gibi farklı operasyonlar geçirirler. Bu operasyonların özelliklerine göre kimi zaman gıda alımları kimi zaman ise hem gıda alımları hem de besin emilimleri kısıtlanır. Obezite cerrahisi sonrası dönemde düzenli spora başlamalarıyla da birlikte çok hızlı bir şekilde kilo verebilirler.  

Obezite cerrahisine başvuran hastalar operasyondan sonraki bir yıl içerisinde fazla kilolarının ortalama olarak %60’ını kaybedebilirler. Hızla verilen kilolar sonucunda, her ne kadar diyetlerini sporla destekleseler de vücutlarında sarkmalar meydana gelir. Özellikle bacak içlerinde, kollarının üst kısımlarında ve karın bölgesindeki sarkmalar görünümlerinden duydukları hoşnutsuzluğu arttırır. Cilt sarkması; çok kilosu olan ve hızla kilo veren her hastada görülen ve çözümü olan bir problemdir. 

Obezite cerrahisi sonrası uygulanan başlıca estetik operasyonları şunlardır 

Vücut Şekillendirme Operasyonları (Body Lift) 

Obezite cerrahisi sonrası dramatik şekilde kilo veren hastalara en çok uygulanan estetik operasyonlarının başında gelen “body lift”; vücudun yeniden şekillendirilmesini sağlar. Yaşlanmaya bağlı oluşan değişimler sırasında hasta yeniden kilo almadığı sürece operasyonun etkileri kalıcıdır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi vücut şekillendirme ameliyatlarının da kendilerine has riskleri bulunur.

Hastanın vücudunda yara izleri kalabilir ya da vücudundaki sarkıklar tamamen giderilemeyebilir. Obezite cerrahisi sonrası hastanın Body Lift operasyonuna alınabilmesi için vereceği maksimum kilo miktarının vermiş ve kilosunun dengeli hale gelmiş olması beklenir. Aynı zamanda hasta; vücudunun yeni görünümüyle ilgili gerçekçi beklentiler içerisinde olmalıdır. 

Karın Germe Estetik Operasyonu (Tummy Tuck) 

Vücut şekillendirme operasyonları arasında yer alan fakat yalnızca karın bölgesindeki sarkmalara odaklanılan Tummy Tuck operasyonu; içerisinde liposakşın işlemini de barındırabilen; diyet, egzersiz ve kilo vermeye bağlı olarak karın bölgesinde oluşan sarkmaların giderildiği bir operasyon yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu operasyon kapsamında karın kaslarını onarılır ve karın bölgesini düzleştirecek tüm işlemler gerçekleştirilir. 

Göğüs Estetiği 

Aşırı kilo verilmesi nedeniyle göğüslerde sarkmaların oluşması oldukça normaldir. Kilo vermeye bağlı olarak göğüsler sarkar, küçülür, şekilleri bozulur; göğüs estetiği operasyonları ile ideal şekillerini yeniden alırlar. 

Karın germe, göğüs estetiği ve vücut şekillendirme operasyonları obezite cerrahisi sonrası en çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında bulunur. Bu operasyonlar haricinde hastaların ihtiyaçları doğrultusunda boyun germe, yüz germe, kol germe, kalça germe ve bel bölgesindeki fazla derinin kaldırılması amacıyla farklı estetik ameliyatlar da yapılabilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman Estetik Yaptırılabilir? 

Obezite cerrahisi sonrası çok kilo verildiyse ve vücudun farklı kesimlerinde ya da genelinde deri sarkmaları meydana geldiyse hastalar estetik operasyonlarına başvurabilirler. Ancak operasyonların yapılabilmesi için belli şartların sağlanması gerekmektedir. 

  • Hastanın kilosu stabil hale geldiyse,
  • Ameliyat olmasına engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık problemi yaşamıyorsa,
  • Sigara veya alkol bağımlılığı yoksa,
  • Ameliyat sonuçları ile ilgili gerçekçi hedefleri varsa ve
  • Obezite cerrahisi sonrası yeni hayat tarzını benimsediyse; diğer bir deyişle sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya devam ediyorsa estetik operasyonları olmak için uygun aday olarak kabul edilir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Operasyonlarda Yara İzi Kalır mı? 

Aşırı deri sarkmalarının ortadan kaldırılması için yapılan estetik operasyonların sonrasında vücutta hiç yara izi kalmama ihtimali yoktur. Fazla derilerin alınması ve vücudun yapılandırılması sırasında cerrahlar çok özenli davransalar da yara izlerinin kalmasını engelleyemezler. Fakat bu yara izleri hastanın özgüvenini zedeleyecek denli bariz olmayabilir. 

Cerrahların deneyimi ve yeteneği operasyonların başarısını doğrudan etkileyecektir. Operasyon sonrası yaraların izlerinin azaltılması adına lazer tedavisi, steroid enjeksiyonu ve silikon jel uygulaması yapılabilir. 

Estetik operasyona girmeden önce hastaların bu zorlu sürece zihnen ve bedenen hazır olmaları gerekir. Vücutlarının yeni halini sabırsızlıkla beklerlerken beklentilerini gerçekçi tutmaları önerilmektedir. Operasyonlar sonrası vücutlarının yeni görünümüne adapte olmaları zaman alabilir. Gerektiği takdirde bu süreçte psikolojik destek almak faydalı olacaktır. 

Hastaların tamamı tek bir estetik operasyonla ideal bir görünüme ulaşmayı beklerler. Ancak bu beklenti de kimi zaman gerçeğe dönüşemez; hastaların birden fazla operasyon geçirmeleri gerekebilir. Operasyonlar sonrası hastaların motivasyonları yükselir ve estetik yaptıran hastalar yeni hayatlarında daha özgüvenli, daha sağlıklı ve daha sosyal kişilere dönüşürler.


Puan:

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik
Puan: 5 (4oy )