Postata Ne İyi Gelir, Prostata İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?


Erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan prostat 20 gram ağırlığına sahiptir. Erkeklerin kalp hastalıklarından sonra karşı karşıya kalmış oldukları hastalıklar listesinin 2. Sırasında prostata bağlı gelişen hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostatta rahatsızlıklarının önüne geçmek uzmanların tavsiyelerine uymak ve sağlıklı beslenme ile mümkün olabilmektedir. Prostatta en sık karşılaşılan hastalıklar şunlardır:

  • Prostatit
  • Prostat Büyümesi
  • Prostat Kanseri 

Karşılaşılan bu hastalıklardan korunmak için en önemli nokta sağlıklı beslenmedir. Prostata iyi gelen besinlerin, bitkilerin tüketilmesi ve prostatın sağlığına zarar verecek besinlerden kaçınılması belli başlı karşılaşılan bu hastalıklardan korunmak, meydana gelen hastalıklarında tedavi sürecini kısaltmak için alınacak ilk önlemler arasında yer almaktadır. 

Prostat kanseri ortalama olarak 50 yaş ve üzeri erkeklerde karşılaşılan bir hastalıktır. Prostatit ise her yaşta erkeklerde görülebileceği gibi genç erkeklerde de karşılaşılan bir hastalıktır. Prostat büyümesi hastalığı orta yaş ile birlikte başlamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte de büyümeye devam ederek hayat kalitesini düşürmektedir. Prostat hastalıkları erkeklerde daha çok yaşın ilerlemesi ile birlikte görülmeye başlamaktadır. Ancak genç yaştan itibaren prostat hastalıklarına karşı önlemler almak mümkündür. Ayrıca, karşılaşılan prostat hastalıklarının da tedavi edilmesi, tedavi sürelerinin kısaltılması ve tedaviyi destekleyici önlemler almak mümkündür. 

Yapılan araştırmalar doğada bulunan bitkiler ile sebzelerin prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta yardımcı olmakla birlikte hastalıkların tedavi edilmesinde de etkin rol üstlenmekte olduğunu göstermektedir. 

Prostat Tedavisi 

Erkeklerin en büyük sorunlarından birisi olan prostat hastalıklarında, hastalık türüne göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi prostatta görülen hastalıkların tedavisinde en önemli husus erken teşhistir. Erken teşhis edilen hastalıklar daha kısa süre içerisinde ve daha az hasar ile atlatılmaktadır. Diğer bir önemli husus hastalığa yakalanmadan önce gerekli tedbirlerin alınarak erkeklerin bu yönde sağlıklarını korumalarına özen göstermeleridir. 

Prostata İyi Gelen Bitkiler 

Isırgan Otu Kökü

Isırgan otu ve ısırgan otu kökü, prostat üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Prostat büyümesinde etkili olan ısırgan otu kökü, büyümeyi tamamen durduramasa da büyüme hücrelerine etki ederek büyümeyi yavaşlattığı gözlemlenmiştir.               

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği prostat kanserinin önlenmesinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Her gün düzenli olarak tüketilen bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketilmesi prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.               

Cüce Palmiye Çayı               

Amerika’da prostat büyümesinin önlenmesi ve yavaşlatılması amacı ile en çok tüketilen çaydır. Prostat büyümesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan erkeklerin şikâyetçi oldukları en önemli sorun çok sık tuvalete çıkıyor olmalarıdır. Cüce Palmiye Çayı prostat büyümesinin etkilerinden olan çok sık tuvalete çıkma sorunu başta olmak üzere diğer belli başlı yan etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

Prostata İyi Gelen Sebzeler ve Meyveler 

Brokoli, yeşilbiber ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler prostat hastalıklarının önlenmesinde, hastalığın oluşumundan sonra ise hastalığın tedavi sürecini destekleyici etkileri bulunmaktadır. 

Prostat kanserinin engellenmesinde ve kanserin tedavi sürecinde lifli, tam tahıllı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Lifli gıdalar prostata neden olan kötü huylu tümörün büyümesi ve yayılmasını engelleme özelliği ile bu dönemde en çok tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Havuç, patates, kabak, kabak çiçeği yine prostat sağlığı açısından sıklıkla tüketilmesi önerilen sebzelerdir. Antioksidan olarak bilinen en iyi meyveler olan avokado, karpuz, kiraz, çilek ve portakal prostata iyi gelen besin öğeleridir. 

Prostata iyi gelen besinler ve bitkiler hem prostat hastalıklarından korunmak hem de prostat hastalıkları meydana geldiğinde hastalığın iyileşme sürecini destekleyerek kısaltmada yardımcı olmaktadır. İlaç tedavilerinin yanında prostata faydalı besinlerin tüketilmesi hem prostata hem de diğer pek çok organa sağlık destekleyici rol oynamaktadır. 

Uzak Durulması Gereken Besinler          

Prostatın sağlığını destekleyen besinler olduğu kadar prostatın savunma mekanizmasını azaltan besinler ve beslenme şekilleri de bulunmaktadır. Bu tüketim ürünleri arasında tuz, kahve ve alkol yer almaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi ve bitkisel yağların tüketimine ağırlık verilmesi önemlidir. 

Prostat Hastaları için Öneriler 

Özellikle 40 yaş ve üzeri erkekler yılda en az 1 kez uzman doktorun kontrolünden geçmelidirler.

Tuvalet ihtiyaçlarını bekletmeden gidermeye özen göstermelidirler.

Egzersiz ve spor yapmalıdırlar.

Dengeli ve düzenli beslenmeli ve prostata zararlı besinlerden uzak durmalılar.

Meyve ve sebze ağırlıklı öğünler tüketmelidirler.

Uyumadan en az 2 saat evvel sıvı tüketmelidirler.

Prostat hastalığı hakkında sitemizde aşağıda linkleri bulunan diğer makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Prostatit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir, Tehlikeleri Nelerdir? 

Prostat Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Prostat Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Ameliyatı Sonrası


Puan:

Postata Ne İyi Gelir, Prostata İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Puan: 4.2 (67oy )