Prostat Ameliyatı Sonrası


Prostat, erkek üreme organının bir parçası olan ve meninin sıvı kısmının üretimini geçekleştiren küçük bir salgı bezidir. Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte prostat bezi yapısal değişiğime uğrayarak sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Prostat bezi; büyüyebilir, dokusunda kanser hücreleri gelişebilir ya da yaşa bağlı olmaksızın iltihaplanabilir. Prostatta meydana gelen bozulmalar için hastanın kimi zaman ameliyat olması gerekir. 

Prostat ameliyatlarında uygulanan farklı cerrahi yöntemler vardır, hastanın genel sağlık durumu, prostatta meydana gelen değişimlerin türü ve hastalığın ilerleme seyrine bağlı olarak kullanılan yöntemlerde farklılık gözlenebilir. Kapalı yani laparoskopik cerrahi teknolojisinin ilerlemesiyle ameliyat sonrası dönem eskiye nazaran çok daha kolay atlatılmaktadır. Hastanın hastanede kalacağı süre, iyileşme hızı, ameliyat sonrası dönemde sondanın takılı kalacağı süre cerrahi yöntemlerle yakından ilişkilidir. Hastanın Prostat ameliyatı sonrası dönemde yaşantısı ve yaptıkları da iyileşme süreci için önemlidir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Prostat ameliyatları başarı oranları yüksek ameliyatlardır. Ameliyat sonrası ağrılar azalır iyileşme süreci hızlı ilerler. Ancak hastaneden taburcu olduktan sonra hastaların en az bir hafta boyunca dinlenmeleri ve kendilerini fazla zorlamamaları gerekmektedir. Ağrı hissedilmese ve kişi kendini iyi hissetse dahi dinlenme süreci tam iyileşmenin gerçekleşmesi için önemlidir. 

 • Kişi dinlenme sürecindeyken fiziksel aktivitelerini kontrol altına almalı, ağırlık kaldırmaktan kaçınmalıdır.
 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde hastaların en az bir haftalık dönemde araç kullanmamaları ve ameliyat bölgesine baskı yapabilecek bisiklet sürmek, egzersiz yapmak, at binmek gibi faaliyetlerden 6 ay uzak durmaları gerekir. Tam iyileşme yaklaşık 6 hafta sürer ve bu süreçten sonra hasta dilediği aktiviteleri gerçekleştirebilir.
 • Gaz yapan gıdalardan uzak durulması gerekir.
 • Gün boyunca az ama sık yemek yenmesi önerilir, tek seferde fazla gıda tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Prostat ameliyatı sonrası kasık bölgesini rahatsız edecek derecede dar pantolonlar giyilmemelidir, mümkün olduğunca salaş ya da elastik kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Aşırı yağlı, baharatlı gıdalardan uzak durulmalı.
 • Prostat ameliyatı sonrası iyileşme döneminden alkol tüketimi ve kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 

Ameliyat sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler doktorlar tarafından hastalara iletilir. İlk etapta amaç ameliyat yerine zarar vermemek ve iyileşme sürecini aksatmamaktır. Hastalar doktorların önerilerine uyar ve direktiflerini doğru uygularlarsa, iyileşme süreci genellikle sorunsuz ilerler. 

 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde mesanenin yıkanması için bol su içilmesi gerekir.
 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde ıkınmak ameliyat bölgesine zarar verebilir bu sebeple kabız olunmaması gerekir. Lifli gıdalar, yumuşak gıdalar ameliyat sonrası dönemde tercih edilmelidir.
 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde hastaların sert zeminlere oturmamaları gerekmektedir. Otururken kalçanın yan kısmına ağırlık verilmeli ve makat bölgesi boşlukta bırakılmalıdır.
 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde doktorlar aksini belirtmediği sürece ayakta duş yapılmalıdır.
 • Prostat ameliyatı sonrası dönemde ameliyat bölgesi soğuğa maruz bırakılmamalıdır. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Problemler 

Prostat hastalıklarının iyileştirilmesi için uygulanan cerrahi operasyonlardan sonra, iyileşme süreci tamamlanana kadar bazı komplikasyonlar görülmeye devam edebilir. Prostat ameliyatı sonrası görülen bu problemler hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ameliyatın yan etkilerinin tamamı her hastada görülecek diye bir genelleme yapılamaz; ancak teknolojinin ilerlemesiyle bu yan etkilerin en aza indirildiği söylenebilir.

Ameliyat sonrası dönemde idrarı tutamama, hafif kanamalar, cinsel performansta farklılaşma olabilir ancak zamanla normale dönecektir. Uzun süren ve kişiyi rahatsız eden yan etkiler olması haline doktora gidilmesi gerekmektedir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Kanama 

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi prostat ameliyatlarından sonra da kanama görülebilir. Ancak laparoskopik yöntem ve ameliyatlarda kullanılan lazer teknolojisiyle birlikte kanama problemi minimum seviyeye indirilmiştir. Greenlight lazer ile yapılan ameliyatlar dışında kanama görülmesi oldukça normaldir, çünkü prostat bezinin dokusunda kan damarları vardır.

Prostat ameliyatı sonrası kanamalar maksimum bir iki hafta içerisinde aralıklarla görülebilir ancak yoğunluğu oldukça azdır. İdrarda görülen damla şeklinde kanlar su tüketiminin arttırılması ve dinlenmeyle azalma göstermektedir. Kanama daha yoğun olursa hasta mutlaka doktor kontrolüne gitmelidir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası İdrar Kaçırma 

Prostat ameliyatlarından sonra sonda çıkarıldığında hastada idrar kaçırma problemi görülebilir. Öksürürken, ağırlık kaldırırken idrar kaçırılacağı gibi tuvalete giderken de idrar sızabilir. Bu oldukça normal bir süreçtir çünkü operasyon sırasında “üretral sfinkter” yani idrar tutmayı sağlayan yapı zarar görebilir, kaslar zayıflayabilir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur, iyileşme süreci hastaya göre değişiklik gösterse de bu problem zamanla düzelecektir. 

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam 

Prostat ameliyatlarından sonra ilk 6 haftalık iyileşme döneminde cinsel birlikteliğin yaşanmaması doktorlar tarafından önerilmektedir. Ameliyat bölgesinin tamamen iyileşmesi, fonksiyonların yerine gelmesi açısından oldukça önemlidir. 

Prostat ameliyatı sonrası cinsel yaşamda farklılıkların olup olmayacağı konusu oldukça merak edilmektedir. Prostat bezinin aşırı büyümesi ve bu sebeple küçültülmesi sebebiyle erkeklerin cinsel yaşamı büyük çoğunlukla etkilenmez. Ancak, prostat ameliyatı öncesi de cinsel problemler yaşayan erkeklerin durumları daha detaylı incelenmeli ve sorunların altındaki sebepler araştırmalıdır. Erkeklerin cinsel sağlıklarını etkileyen birden fazla faktör vardır; ilerleyen yaş, kalp damar hastalıkları, diyabet, sigara ve alkol tüketimi, obezite ve hareketsiz yaşam tarzı cinsel performansı etkileyen faktörler arasında yer alır.   

Prostat ameliyatından bir süre sonra erkekler bazı cinsel problemler yaşayabilirler ancak bu problemler tedavi edilebilir ve çoğunlukla kalıcı değildir. Her ameliyat sonrası cinsel fonksiyonlarda değişimin olması kesin değildir; operasyonun başarısını, sinirlerde hasar oluşup oluşmamasına ve elbette hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Prostat ameliyatı sonrası kişinin cinsel hayatının tamamen biteceği yönünde yaygın fakat yanlış bir düşünce vardır. Başarılı geçen operasyonlardan sonra tedavi edilebilen bazı problemler görülse de, cinsel hayatın tamamen sona ereceği bilgisi doğru değildir. 

Sertleşme Bozukluğu: Prostat ameliyatı sırasında, prostat bezinin yakınlarındaki sinirlerin zarar görmesine bağlı olarak bazı hastalarda sertleşme problemi görülebilir ancak tedavisi mümkündür. Gelişen teknolojinin cerrahi operasyonlarda kullanımıyla birlikte bu problemin görülme sıklığı azalmıştır. 

Geri Boşalma: Bu durumda erkek cinsel ilişki sırasında boşaldığında meni dışarı atılmaz, mesaneye geri gider ve idrar yoluyla mesaneden atılır. Prostat ameliyatı sonrası sperm kalitesi azalmaz ancak geri boşalma durumu devam ederse, çocuk yapmak isteyen çiftler tüp bebek yöntemine başvurabilirler. Retrograd Ejakülasyon ya da bilinen adıyla kuru boşalma olarak da bilinen bu durum, prostat ameliyatı sonrası yaşanan problemlerden biridir. Kişinin orgazm olması engellenmemektedir.  

Prostat hakkında yazılmış aşağıdaki makaleleri de okumanızı tavsiye ederiz.


Puan:

Prostat Ameliyatı Sonrası
Puan: 4.7 (107oy )