Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavisi


Prostatit Nedir? 

Prostat iltihaplanması ya da enfeksiyonu olarak da bilinen Prostatit, genel anlamda prostat bezinin dokusunda iltihap oluşması olarak tanımlanabilir. İyi huylu prostat büyümesinden ve prostat kanserinden farklı olarak tüm yaş gruplarındaki erkeklerde görülebilmektedir ve yine bu hastalıklardan farklı olarak Prostatit, kronik bir hastalıktır. 

Yapılan klinik çalışmalarda erkeklerin %50’sinin hayatları boyunca en az bir defa Prostatit hastalığına yakalandıklarını göstermektedir. Prostatit, prostat bezi iltihaplanmaları için kullanılan genel bir addır ve farklı çeşitleri vardır. Oluşum süreçleri ve hastalığın belirtilerinin görülme farklılıkları doğrultusunda prostatitin sınıflandırılması yapılmıştır. 

Prostatit (Prostat İltihaplanması) Çeşitleri

Akut Prostatit: Prostatitin en seyrek görülen şekli olmasına rağmen şiddetli semptomlarla ortaya çıkan Akut Prostatit, prostat bezinin dokusunda ani gelişen bakteriyel enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Akut Prostatiti olan kişiler aniden gelişen idrar yolu enfeksiyonu, idrar yapmada zorlanma, pelvik ve genital bölgede aşırı ağrı şikayetleriyle uzmanlara başvururlar. Prostatitin bu çeşidi tüm yaş gruplarında görülebilir, teşhis edilmesi oldukça kolaydır ve tedavi edildiği takdirde hasta şikayetlerinden tamamen kurtulur. 

Akut Prostatit Belirtileri

Akut prostatit belirtileri ani başlar ve çok şiddetli hissedilir. 

 • Yüksek ateş, üşüme, bulantı, titreme ve kusma
 • İdrar yapılırken şiddetli yanmalar ve şiddetli ağrılar
 • İdrar yaparken zorlanma, idrar yapamama,
 • İdrar renginin bulanıklaşması kimi zaman idrarda kan görülmesi
 • Makat bölgesinde ve testislerin alt kısmında şiddetli ağrı
 • Cinsel isteksizlik görülmesi
 • Eklemlerde ve kaslarda ağrı oluşumu
 • Çok sık idrar yapma ihtiyacının oluşması 

Kronik Prostatit: Genç ve orta yaşlı erkeklerde daha yaygın görülen bakterilerin sebep olduğu kronik prostatit, akut bakteriyel prostatit ile benzerlik taşımakla beraber belirtilerin şiddeti daha hafiftir. Tekrarlanan idrar yolu iltihaplarının prostat bezine girmesi sonucunda meydana gelir. Uzun süre devam eder, belli aralıklarla enflamasyon görülebilmektedir. Semptomları zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkar, hatta bazı erkeklerde belirtilerin şikayet oluşturması birkaç yıl alabilir. Hastalığın teşhisi ve tedavisi zaman alır. 

Kronik Bakteriyel Prostatit Belirtileri

Şikâyetler akut bakteriyel prostatitlerle benzerlik taşır ancak ortaya çıkması zaman alır ve belirtilerin sebep olduğu şikayetlerin şiddeti azdır.

 • Menide ve idrarda kan görülmesi
 • Sinirlilik ve gerginlik
 • Erken boşalma, boşalma sırasında ağrı
 • İktidarsızlık
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Çok fazla ateş, titreme, halsizlik gibi sorunlar görülmez
 • İdrar yaparken zorlanma ve hafif sancı
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • Sık sık idrar yapma ihtiyacı, geceleri idrar yapmak için sık sık uyanma ihtiyacı
 • Ani idrar yapma ihtiyacı 

Kronik Bakteriyel Olmayan Prostatit: İnflamatuar kronik pelvik ağrı sendromu olarak da bilinen bu hastalıkta prostat bezinde iltihaplanma vardır ancak iltihaba yol açan bakteriler bulunmamaktadır. Prostatit hastalığı olan kişilerin %90’ı kronik non bakteriyel prostatiti bulunmaktadır. Prostatın nasıl iltihaplandığı konusu açık değildir; bakteri haricindeki mikroorganizmaların hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir.  

Kronik Bakteriyel Olmayan Prostatit Belirtileri 

 • Sık sık ancak az miktarda idrar yapma
 • Boşalmadan önce ya da sonra testislerin alt kısmında başlayıp makata doğru ilerleyen ağrı ve yanma hissi
 • İdrar yaparken zorlanma, ağrı ve yanma
 • Boşalma sırasında ağrı hissi
 • Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık
 • İdrar akımında azalma
 • Ani idrar yapma ihtiyacı ve bu sebeple geceleri sık sık uyanma 

Noninflamatuar Kronik Pelvik Ağrı Sendromu: Ağrılı Prostat olarak da bilinen Noninflamatuar Kronik Pelvik Ağrı Sendromunda (Asemptomatik Enflamatuar Prostatit) prostat bezi dokusunda yapılan incelemeler sonucunda iltihap ya da enfeksiyon yoktur ancak prostatit belirtileri görülmektedir. Genellikle hastanın prostatit dışındaki sebeplerden incelenmesi sonucu ortaya çıkar. Prostat bezinde iltihap bulunmamasına rağmen menide ya da idrarda iltihap görülebilir. 

Prostatit (Prostat İltihabı) Tedavisi 

Prostatitin tedavi edilebilmesi için öncelikle prostatitin hangi tipinin hastada görüldüğünün teşhis edilmesi gerekmektedir. Hastada akut prostat iltihaplanması görülüyorsa; ileri derecede şikayetler olduğu takdirde hasta hastaneye yatırılmalıdır ve uzun süreli antibiyotik tedavisi görmesi gerekir. Tedavi edilmediği takdirde iltihabın kana karışıp ciddi komplikasyonlar oluşturduğu hatta ölüme sebebiyet vermesi bilinmektedir.   

Hastanın kronik bakteriyel prostatiti varsa yine uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisine ek olarak farklı tedavi protokolleri de sürece eklenmelidir. Kronik nonbakteriyel prostatit varsa yine benzer tedaviler uygulanır ancak vitamin, kas gevşetici ilaçlar da tedavi sürecine eklenir.

Prostatitin tedavisi sadece tek bir yöntemle  gerçekleştirilmez. Tedavi yöntemleri kişiden kişiye, şikayetin boyutuna ve iltihaplanmanın yayılma oranına göre farklılıklar gösterebilir. Prostatit tedavisi aşama aşama yapılmalıdır; iltihabın tedavisi, idrar yaparken zorlanmaların giderilmesi, spazm oluşumunun engellenmesi ve son olarak stresin giderilmesi gerekmektedir. 

Prostatit Tedavisinde Kullanılan Başlıca Tedavi Yöntemleri

Antibiyotik Tedavisi: iltihabın giderilmesi için 4-6 haftalık süreçte hastanın antibiyotik tedavisi görmesi gerekir. İlaç kullanımı yarıda kesilmemelidir; iltihap tekrar edebilir ve hastanın ağrı şikayetleri tekrar başlayabilir. 

Alfa Reseptör Blokerleri: Antibiyotik tedavisi sırasında uygun görüldüğü takdirde uygulanan bir tedavidir. Amacı idrar yapma zorluğunu azaltmaktır. Alfa Reseptör Blokerleri prostat bezi dokusunda yer alan düz kas hücrelerine etki eder. Kısa sürede etki eder ve hastalığın sebep olduğu şikayetleri azaltır. Hastanın bu ilaçları 3-6 ay kullanması önerilir. 

Konservatif (Geleneksel) Tedavi: Sıcak oturma banyosunun yapılması, stresten uzak durulmalı. Hasta beslenmesine dikkat etmeli, baharatlı gıdalardan, asitli ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerekir. Kabız olunmamaya dikkat edilmelidir bu sebeple bol su tüketilmesi ve lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. 

Kas Gevşeticiler: Özellikle pelvik ağrıların giderilmesinde ve kişinin hayat kalitesini arttırmak için kas gevşeticiler de prostatit tedavisinde kullanılabilir. 

Antiiflamatuar Ajanlar: Prostat bezi içindeki iltihap oranını düşürmek ve semptomların düzeltilmesi için nonsteroidal antiinflamatuar ajanlar, steroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar yani immünsüpresifler kullanılabilir. 

Prostat Masajı: En eski tedavi yöntemlerinden biridir. Prostat masajının kan dolaşımını düzeltici, antibiyotiklerin prostat bezine ulaşmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. 

Prostatit Nasıl Teşhis Edilir? 

Prostatit belirtileri, şikayetlerin ortaya çıkışı ve şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir bu sebeple prostat iltihabı teşhisi oldukça karmaşıktır. Hastanın şikayetleri dinlenir, şikayetlerin ne sıklıkla görüldüğü, şiddetinin ne kadar olduğu ile ilgili bilgiler doktor tarafından öğrenilir. Hastanın semptomları doktor için yol gösterici niteliktedir. 

“Prostat iltihabı nasıl anlaşılır?” sorusunun tek bir cevabı yoktur. Hastaya idrar tahlili yapılır, prostat muayenesi yapılarak prostatın kıvamına bakılır. Bütün bu testler kronik prostatitin teşhis edilmesi için yeterli olmayabilir. En doğru teşhis için “Meares-Stamey dört bardak testi” uygulanır. 

 • Meares-Stamey Dört Bardak Testi: İlk önce ilk kısım idrar alınır; uretral idrar olarak sınıflandırılır. Daha sonra orta idrar (mesane idrarı) alınır. Bu süreçten sonra prostat masajı yapılır ve akıntı alınmaya çalışılır. Son aşamada ise masajdan sonra yapılan idrardan numune alınır. Dört ayrı örnek de mikroskobik olarak incelenir ve değerlendirilir.

Prostat hakkında yazılmış aşağıdaki makalelerimiz de ilginizi çekebilir.

Prostat Nedir? Prostat Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Evreleri ve Tedavisi

Prostat Ameliyatı Sonrası


Puan:

Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavisi
Puan: 4.6 (113oy )