Reflü Ameliyatı Neden Gereklidir, Kesin Çözüm Mü?


Reflü ameliyatı bu hastalığın ciddi safhalara ulaştığı durumlarda ve hastanın ilaç ile tedavi olmak istemediği durumlarda gerçekleştirilmektedir. Genellikle ülkemizde yapılan Reflü ameliyatları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Reflü ameliyatına gerek duyulmadan önlem alınabilmesi için kişinin yaşam tarzında önemli değişikliklere gitmesi ve düzenli bir şekilde uzman hekiminin önerisi doğrultusunda ilaçlarını kullanması gerekmektedir.

Reflü Ameliyatı

Reflü ameliyatı uzman hekimler tarafından yapılması halinde kişinin tekrar eski sağlığına kavuşabilmesine %99 oranında olanak tanımaktadır. Yapılan reflü ameliyatları sonrasında kişi çok kısa bir sürede eski yaşantısına dönebilmektedir. Reflü ameliyatının açık veya kapalı olup olmaması hastanın eski yaşantısına dönüş süresini belirleyen en önemli etmenler arasındadır.

Kişileri reflü ameliyatına götüren nedenleri sıralamak gerekirse;

1- Hasta ilaç kullanmak istemeyebilir: Hastalar ilaç kullanmanın kendilerini olumsuz bir psikoloji içerisine sokacağını düşünebilir. Hekim bu doğrultuda hastasının kişisel isteğine bağlı olarak ameliyat sürecinin başlatılması yönünde çalışmalar yürütebilir.

2- Düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip ise: Kişi ciddi bir şekilde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmiyorsa reflü hastalığına yakalanma ihtimali ne yazık ki yüksek olmaktadır. Yağlı yiyecekler oldukça fazla bir şekilde tüketilmesi, abur cuburların fazlaca yenmesi reflüyü tetikleyen nedenler arasında görülmekte ve bu durum hastayı reflü ameliyatına doğru götürebilmektedir.

3- Hasta yaşam tarzında değişikliklere gidemiyorsa: Hasta doktorunun önerdiği bir şekilde bir türlü istenilen seviyelerde yaşam tarzını düzeltemiyorsa reflü ameliyatı kaçınılmaz olabilmektedir. Kişi düzenli spor yapmıyorsa, yatmadan hemen önce yemek tüketiyorsa ve kötü alışkanlıklara sahip ise bu ameliyat hasta için kaçınılmaz olabilmektedir.

4- İlaç tedavileri fayda vermiyorsa: Hasta düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsa ve buna rağmen gerekli ilerleme sağlanamıyorsa reflü ameliyatı olunması kaçınılmaz olmaktadır.

Tüm yukarıda sayılan durumlara benzer olarak yaşanan durumlar reflü ameliyatına götüren bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reflü ameliyatları laparaskopik yöntemlerle olunması daha doğru bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür tedavi yönteminde hasta kapalı bir şekilde kesiksiz ve çiziksiz bir şekilde ameliyat olmaktadır. Hasta açık ameliyat sonrasında normal yaşantısına dönmekte sıkıntılar çekebilmektedir. İşte bu amaçtan dolayı belirtmiş olduğumuz tedavi yönteminin tercih edilmesi hasta açısından daha sağlıklı olabilmektedir.

Reflü ameliyatlarının riski oldukça düşüktür. Başarı ihtimali nerdeyse %99 oranlarındadır.

Reflü Ameliyatı (Cerrahisi) Fiyatı

Reflü ameliyatı fiyatı genel itibariyle ameliyatın türüne ve kullanılan tekniklere göre değişiklikler göstermektedir. Ayrıca reflü ameliyatı fiyatı hekimin kalitesine ve uzmanlığına göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Reflü ameliyatı fiyatı hakkında en net cevabı alabilmek için ameliyatınızı gerçekleştirecek olan hekiminiz ile görüşmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

Reflü Ameliyatı Sonrası

Reflü ameliyatı sonrası, hastanın çok ciddi sağlık problemleri olmamaktadır. 1 veya 2 gün boyunca özellikle boyun ve sırt bölgelerinde ağrılar hissedilebilmektedir. Bu ağrılar doktor tarafından önerilen ağrı kesiciler doğrultusunda rahatlıkla giderilebilmektedir. Bu ameliyattan hastalar buruna takılı bir sonda ile çıkarlar bu sonda genellikle ertesi gün çıkartılmaktadır.

Reflü ameliyatı sonrası hastalar sıvı gıdalar tüketir. Yeterli düzeylerde sıvı gıdalar alınılması halinde hasta ertesi gün rahatlıkla taburcu olabilmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında yutma güçlüğü çekebilir bu durum tamamen doğaldır. Yani daha önce gevşemiş olan kasların gerilmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve geçicidir. Hasta bu nedenle 2 veya 3 hafta sıvı gıdalar tüketmeye özen göstermelidir. 3. Haftadan sonra normal gıdalara tüketilmesi ve katı gıdaların iyi bir şekilde çiğnenerek yutulması oldukça önemli bir hal almaktadır.

Ayrıca geğirememe, kusamama ve midede şişkinlik gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumları hastalar reflü ameliyatının doğal bir sonucu olarak görmeli ve buna bağlı olarak hiçbir şüpheye ve tedirginliğe düşmemeleri gerekmektedir.

Hasta reflü ameliyatı sonrası ciddi ağrılar çekiyorsa bunun en yakın zamanda doktoruna iletmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Reflü Ameliyatı Kesin Çözüm Mü?

Reflü ameliyatı kesin çözüm mü? Sorusu sık karşılaşılan bir sorudur. Şuana kadar yapılan bu tür ameliyatların başarıya ulaşma ihtimali %99 civarlarındadır. Yani, reflü ameliyatı sonucunda hasta ömür boyu bu hastalığı yaşamama şansına sahip olabilmektedir. Ayrıca bu ameliyat sonucunda hasta da reflü’ye bağlı olarak gerçekleşen sorunlar büyük oranlarda azaltılmış olarak görülebilecektir.

Reflü Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Reflü ameliyatı sonrası beslenme sıvı gıdalar ile olması gerekmektedir. Reflü ameliyatından çıkan bir kişi yaklaşık olarak 3 hafta boyunca katı gıdalar tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir. Bu 3. Haftadan sonra ise hasta katı gıdalara geçebilir fakat tüketmiş olduğu bu katı gıdaları iyice çiğnedikten sonra yutması hastanın sağlığı açısında oldukça önemli olmaktadır.

Kısaca yazımızı özetlemek gerekirse reflü ameliyatı bazı durumlarda hastanın sağlığının daha iyi ye gidebilmesi amacı ile oldukça gerekli görülmektedir. Reflü cerrahisi sonrasında hastanın eski sağlığına kavuşabilme ihtimali oldukça yüksek bir ihtimaldir.


Puan:

Reflü Ameliyatı Neden Gereklidir, Kesin Çözüm Mü?
Puan: 4.6 (7oy )