Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?


Alopesi, bilinen adıyla saç dökülmesi; kadınları, erkekleri ve hatta çocukları etkileyen bir cilt sorunudur. 

Genellikle saç dökülmesi günlük rutinin bir parçası haline gelir ve her gün yaklaşık bir avuç saçın döküldüğüne herkes şahit olur. 

Saç dökülmesi sinsi ilerleyen bir problem olarak görülür; çünkü bunun bir sorun olduğunun fark edilip dermatologlara gidilmesi zaman alabilir. 

Saç dökülmesinin sebepleri hala araştırılmaktadır ve herkeste farklı sebeplerle saç dökülmesi problemi görülebilir. Bu sebeple saç dökülmesinden şikayetçi olan kişilerin dermatologlara gitmesi ve detaylı tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. 

Bu yazımızda “saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?”, “saç dökülmesi neden olur?”, “erkek tipi saç dökülmesi nedir?”, kadın tipi saç dökülmesi nasıl olur?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. 

Öncelikle, 

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi farklı sebeplerle meydana gelen; erkekler kadar kadınlarda da görülebilen, saçların ciddi miktarda ve düzenli dökülmesi sonucu kafa derisinin tamamında ya da bir kısmında saçların seyrelmesi problemi olarak tanımlanabilir. 

Büyük çoğunluk için saç dökülmesi sadece kozmetik kaygılar yaratsa da aslında ciddi rahatsızlıkların habercisi ya da bazı hastalıkların neticesi olarak da görülebilmektedir. Diğer bir deyişle saç dökülmeleri ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. 

Saç dökülmesi problemi ile dermatologlara giden kişilerin uygun tedavi görmesi için öncelikle saç dökülmesin nedenlerinin doğru tespit dilmesi gerekmektedir. 

Saç Dökülmesinin Sebepleri 

“Saç dökülmesi neden olur?” sorusu belli başlı nedenler altında toplanmaktadır;

 • Genetik Faktörler
 • Hastalıklar
 • Hormonlar ve Stres
 • Diyet ve Beslenme Bozuklukları
 • İlaçlar
 • Hastalıklar
 • Saç Bakım Ürünleri
 • Saç Bakımı ile İlgili Yapılan Yanlışlıklar 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Genetik Faktörler 

Kadınlarda ve erkeklerde en çok görülen saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörler bulunmaktadır. Genetik saç dökülmesine neden olan hormonlar kişilere annelerinden ve babalarından kalıtsal olarak geçer ve potansiyel olarak herkes bu genlere sahiptir. 

Ancak genetik nedenlerle saç dökülmesinin başlayabilmesi için, kişilerde saç dökülmesine neden olan genlerin tetiklenmesi gerekir. Bazı insanlarda yaş, stresli yaşam, hastalıklar gibi nedenlerde daha çabuk tetiklenen bu genler, kimilerinde hiçbir zaman tetiklenmez. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Hormonlar ve Stres 

Hormonların değişmesi ve aşırı strese maruz kalınması kadınların ve erkeklerin saç dökülmesi problemi ile karşılaşmasına neden olabilmektedir.

 Stresten kastımız sadece psikolojik değil aynı zamanda fiziksel strestir. 

Örneğin hamilelik dönemini ele alalım; 

Doğumdan sonra bazı kadınlarda fark edilir ölçüde saç dökülmesi yaşanabilir. Östrojen seviyesinin düşmesi sonucu geçici olarak saç dökülmesi görülebilir. Hem hormonal değişim hem de psikolojik ve fiziksel stresin neden olduğu bu saç dökülmelerinde dermatologlara başvurulması önerilmektedir. 

Menopoz sırasında da kadınların saçlarında dökülmeler görülebilir. Kadınlar 40 yaş ve üzerindeyse bu dökülme saç derisinin yaşlanmasıyla birlikte kalıcı hale gelebilir. 

Duygusal stres yaşandığında da hormonal dengenin bozulması sonucu kişilerde saç dökülmesi yaşanabilir. 

Görüldüğü gibi saç dökülmesi oldukça komplike bir süreçtir ve birçok tetikleyiciden etkilenebilir. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin kiminde tek bir neden saç dökülmesine neden olurken, bazılarında birçok sebep bir arada görülebilir. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Diyet ve Beslenme Bozuklukları 

 • Ani kilo verilmesi; 3-6 aylık süreç içerisinde saç dökülmesini fark edilir hale getirebilir. 
 • Çok fazla A vitamini tüketilmesi; supplementler ve ilaçlar aracılığıyla ihtiyaçtan fazla A vitamininin bünyeye girmesi saç dökülmesine neden olabilir. 
 • Kişi beslenme programına yeterince protein dahil etmezse, vücut proteini sağlamak için farklı yollar arar. Bu yollardan biri de saçların beslenmesi için ayrılan proteinlerin kullanılmasıdır. 
 • Demir eksikliği ve beslenme bozukluğu olan kişilerde de saç dökülmesine sık rastlanmaktadır. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri İlaçlar 

Hastalıklara bağlı kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir;

 • Kan incelticiler,
 • Yüksek dozda A vitamini içeren ilaçlar,
 • Kalp problemleri, gut hastalığı, depresyon, yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Kas yapımını hızlandıran ve atletik performansı arttıran anabolik steroidler; saç dökülmesine neden olabilir. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Hastalıklar 

Alopesi Areata Uzmanların bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıklar arasında sınıflandırdığı bu hastalıklarda saç derisinde yamalı bir görüntü oluşur. 

Mantar İlaçla tedavisi gereken bu hastalık, saç derisinde şişlik ve kızarıklık olarak görülebilir ve yayılma potansiyeli yüksektir. 

Tiroit hastalıkları Tiroit bezlerinin fazla ya da gereğinden az çalışması sonucu saç dökülmeleri görülebilmektedir. 

Ateşli hastalıklar Vücudu fiziksel strese sokan ateşli hastalıklar sonucunda tedavi edilebilir saç dökülmeleri yaşanabilir. 

Saç Dökülmesinin Nedenleri Saç Bakım Ürünleri 

Düzenli ve sürekli olarak saç kremleri, jöle ve sprey kullanımı saçlara zarar veren faktörler arasında bulunmaktadır. 

Kimyasal kozmetik ürünlerin kullanımının kısıtlanması saçların yıpranmasını azaltır ve bu sebeple dermatologlar tarafından önerilmemektedir. 

Kimyasal saç ürünlerinin kullanımının yanı sıra, saçların şekillendirilmesi sırasında ısıya maruz kalmaları, organik olmayan saç boyalarının kullanımının da saç dökülmesi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.  

Saç Dökülmesinin Nedenleri Saç Bakımı ile İlgili Yapılan Yanlışlıklar 

 • Fazla şampuan kullanılması, kullanılan şampuanların içerisinde kimyasalların bulunması,
 • Saçların zorlanarak taranması, havluyla kurutulması,
 • Islak saçın taranması vb. sebeplerden ötürü da saçlar yıpranabilir. 

Bu yanlış uygulamaların devam etmesi sonucunda da saç dökülmeleri yaygın olarak görülür. 

Görüldüğü gibi “saç neden dökülür?” sorusuna verilecek birçok yanıt vardır. Saçların dökülme sebepleri kadar “saç dökülmesi tipleri” de merak edilen konular arasında yer alır. 

Saç Dökülme Tipleri Nelerdir? 

Bunları erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmesi olarak 2 gruba ayırabiliriz. 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi 

Erkeklerde saç dökülmesi oldukça sık görülmektedir. Erkek tipi saç dökülmesinin en temel sebebi genetik faktörler olarak görülse de; genetik faktörlere eşlik eden başka faktörler de mevcuttur. 

Erkeklerde saç dökülmesi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda erkek tipi saç dökülmesine “androjen” adı verilen erkeklik hormonunun da etkisi olduğu tespit edilmiştir. 

Uzmanlara göre erkeklerin kıl foliküllerini etkileyen DHT hormonu salgısı arttığı zaman, saç tellerinin uzama döngüsü değişmektedir. 

Her saç telinin kendine özgü büyüme döngüsü vardır. Erkek tipi kellikte saç tellerinin büyüme döngüsü yavaşlar, kıl folikülleri küçülür ve saç telleri incelerek kısalır. Zaman içerisinde bu döngü tamamen sona erer ve saçlar hiç uzamamaya başlar. 

Genetik erkek tipi saç dökülmesi ergenlik döneminde başlayabilir ancak daha çok yaşın ilerlemesiyle birlikte erişkin erkeklerde görülmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinin bu denli belirgin olmasının sebebi saç dökülmelerinin bölgesel olması ve dikkat çekmesidir. Kafatasının ortasında, alın bölgesinin hemen üzerinde bölgesel kelliklerin görülme sıklığı oldukça fazladır. 

Kadın Tipi Saç Dökülmesi 

Kadınlarda saç dökülmesi düşünüldüğünden çok daha ciddi bir sorundur. Ancak erkek tipi saç dökülmelerinden farklı olarak kadınlarda saç dökülmesinin saç derisinin genelinde görülmesi bu şikayetin barizliğini azaltmaktadır. 

Harvard Women’s Health Watch dergisinde yayımlanan bir araştırma sonucunda kadınların yaklaşık üçte birinin kadın tipi saç dökülmesi problemi yaşadığı ortaya konmuştur. Kadınların sosyal hayatını ve öz güvenlerini etkileyen bu problemin temel sebebi yine genetik faktörler ve hormonal değişimlerdir. 

Her yaşta kadında görülebilen bu saç dökülmeleri genellikle menopoz döneminde ortaya çıkmaktadır. Saç telleri giderek zayıflar ve saç dökülmeleri başlar. Böylece zaman içerisinde saçlarda genel bir seyrelme görülür.  


Puan:

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?
Puan: 4.9 (25oy )