Saç Ekimi


Saç dökülmeleri pek çok sebeplerden ötürü meydana gelir.  Bunlardan en dikkat çekenleri; genetik faktörler, hormonal değişimler, stresli yaşam, mevsim değişimleri ve hastalıklardır.

Saç bakımı için tercih edilen kozmetik ürünler ve kullanılan kimyasal ilaçlar sonucunda geçici ya da kalıcı olarak yaşanan saç dökülmelerinin tedavilerini dermatologlar yapar. 

Saç dökülmesi tedavisi uygulanmadan önde dermatologlar hastalığın sebebini detaylı olarak incelerler ve uygun tedavi yöntemini uygulayarak hastalarının saç dökülmesi probleminin önüne geçmeye çalışırlar. 

Kimi zaman; genellikle saç dökülmesinin sebebi genetik faktörler olduğunda saç dökülmeleri kalıcı olur; yeni saçların uzaması ve kelliği azaltması söz konusu olmaz. 

Bu gibi bir durumda en kesin çözüm saç ekimi yöntemleri ile elde edilmektedir. Kesin çözüm sunan ve yüksek başarı yüzdesine sahip bu operasyonlar kişiye özel planlanır ve uygulanacak prosedürler kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak şekillendirir.

Saç Ekimi Nedir? 

Geçmişi 1940lı yıllara dayanan saç ekimi; kısaca başın saçlı kısımlarından; saçların seyreldiği ya da yok olduğu bölümlerine saç köklerinin aktarılması olarak tanımlanabilir. 

Saç ekimi operasyonu sırasında genellikle başın yan ve arka taraflarındaki saçların yoğun bulunduğu bölgeden nakil yapılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan saç ekimi operasyonu “greft” adı verilen doku parçaları ile saç köklerinin nakledilmesiyle gerçekleştirilmektedir. 

Saç Ekimi Nerede Yaptırılır? 

Saç ekimi tıbbi bir prosedürdür bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ruhsat verilmiş sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir. Hem işlemler sırasında komplikasyon çıkmaması hem de operasyondan maksimum verim alınabilmesi için bu operasyonların gerçekleştirileceği merkezlerde uzman dermatologların ve Plastik Cerrahlarının bulunması gerekmektedir. 

Seçilen sağlık merkezlerinde kullanılan cihazların teknolojik olarak gelişmiş olması ve operasyonun gerçekleştirileceği yerin ameliyathane koşullarına sahip olması da operasyonun başarıyla tamamlanması için olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır. 

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir? 

Saç dökülmesinin ne zaman yapılacağını belirleyen temel faktör saç dökülmesinin hangi evresinde olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. 

Saç dökülmesi devam ediyorsa ve bu esnada operasyon gerçekleştirilmişse, ileriki dönemde istenilen sonuç elde edilemeye bilir. Bu nedenle; saç ekiminden maksimum verim alınabilmesi için saç dökülmesinin tamamlanmış olması gerekmektedir.  Saç dökülmesi tamamlanmışsa 18 yaşından itibaren saç ekimi operasyonu güvenli bir şekilde yaptırılabilir. 

Saç Ekimi Riskleri Nelerdir? 

Konusunda uzman cerrahlar ve dermatologlar tarafından gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları sonucunda ciddi komplikasyonlar görülmemektedir. 

Ancak nadir de olsa; 

  • Kanama, enfeksiyon, kaşınma, doğal olmayan bir görüntü vb. problemler yaşanabilir. Bu yan etkiler içerisinde en çok korkulan enfeksiyon görülmesidir, ancak enfeksiyon oluşumuyla nadiren karşılaşılmaktadır. 

Az önce de belirttiğimiz gibi; hijyenik koşullar altında, güvenilir merkezlerde ve uzmanlar tarafından yapılan saç ekimi işlemlerinde büyük komplikasyonlar görülme ihtimali yoktur. 

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde herhangi bir yara izi oluşumu olmaz ve ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz. 

Ekimi Yapılan Saçlar Dökülür mü? 

Hastaların en çok endişelendiği konuların başında ektirilen saçların yeniden dökülüp dökülmeyeceği gelir. 

Ancak bu konuda içleri rahat olabilir; çünkü ekilen saçların tutmama ihtimali yoktur. Genetik olarak saç dökülmesinin mümkün olmadığı bölgelerden nakledildikleri için tekrar dökülmezler. 

Saç Ekiminin Başarılı Olması İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 

Saç ekiminin başarılı sayılması için en önemli kriterlerden biri, saç ekimi sonrasında doğal bir görünümün sağlanmasıdır. Hastanın saç dökülmesinin başının hangi kısımlarında olduğu, yüz şekli, ekim açıları gibi önemli faktörler değerlendirilmelidir. 

Saç ekimi yapılacak alanın geniş olması, operasyonu gerçekleştirecek kişilerin uzmanlığı, saç köklerinin alınacağı bölgedeki saçların sağlıklı ve canlı olması gibi önemli unsurlar saç ekim operasyonunun başarısını doğrudan etkileyecektir. 

Saç Ekim İşlemi Ne kadar Sürer? 

Saç ekim süresinin ne kadar olacağı; saç ekilecek alanın genişliğine, ne kadar saç hücresinin nakledileceğine, saç ekiminin kaç seansta tamamlanacağına göre farklılık gösterebilir. 

Saç hücrelerinin nakledileceği bölge genişse, bu işlemin tek seansta yapılması uygun değildir. Birden fazla seans halinde yapılacak saç ekim operasyonlarının arasında hastanın iyileşme hızına bağlı olarak dönemsel aralar verilmesi gerekebilir. 

Seanslar arasındaki muayeneler sırasında, ne kadar ara verileceği uzmanlar tarafından kararlaştırılacaktır. 

Saç Ekimini Kadınlar Yaptırabilir mi? 

Kalıcı saç dökülmesi sanıldığı gibi erkeklere özgü bir problem değildir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin bu denli fazla olduğunun düşünülmesinin sebebi, erkeklerdeki saç dökülmesinin bölgesel olmasıdır. 

Kadınlarda da en az erkekler kadar saç dökülmesi yaşanır ancak kadınlarda görülen saç dökülmesi saçların seyrelmesi şeklinde meydana geldiği için, erkeklerdekine oranla daha az dikkat çekmektedir. 

Son dönemde kadınlar da saç ekimini daha çok tercih etmeye başlamışlardır. Dermatologlar saç ekimi talebiyle gelen kadın hastalarının saç dökülmelerinin devam edip etmediğini, hormonal dengelerini ve tiroit bezlerinin fonksiyonlarını araştırarak operasyonu uygun görmeleri halinde saç ekimini yaparlar. 

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir? 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte saç ekimi yöntemleri de eskiye oranla oldukça gelişmiştir. Daha az acılı, daha hızlı çözüm veren ve günlük hayatı daha az kısıtlayan bu yöntemler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. 

FUT Tekniği

Tam açılımı “Follicular Unit Transfer” olan bu yöntemde kısa süre içerisinde çok sayıda saç hücresinin nakli yapılabilmektedir. 

Diğer saç köklerinin zarar görmediği ve nakledilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde gelişebileceği bu yöntem “klasik şerit yöntemi” olarak da bilinmektedir. 

Ensenin üzerinden ve kulak arkasından 10x3 ebatlı mikrogreftlerin alınarak, şeritler halinde saçsız bölgelere ekildiği bu yöntem sırasında tek seansta yaklaşık 5000 saç telinin ekimi yapılmaktadır. 

Her bir FUT seansı ekim yapılacak alanın genişliğine göre 3 saat civarında sürmektedir. Bu teknikle yapılan ekimler doğal görüntüsüyle saç dökülme problemi olan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. 

FUE Tekniği

Tam açılımı Follicular Unit Extraction olan bu yöntemde saç kökleri,  Fut tekniğinde saç köklerinin alındığı bölgelerden alınmaktadır. 

Fakat bu yöntemde saçların alınma şekli biraz daha farklıdır. Bu işlem esnasında çapı 1 mm olan “punch aleti” kullanılarak 1 mm’lik dokuların nakli yapılır. FUT tekniğinde tek seansta yaklaşık 5000 saç teli alınabilirken, FUE tekniğinde bir seans boyunca yaklaşık 1500 saç telinin nakli yapılabilir. 

FUE tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi fiyatları FUT tekniğine göre daha yüksektir ve seanslarının süresi daha uzun sürer. 

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir? 

Saç ekimi operasyonlarından önce uzman doktorların tüm önerilerine uyulmalıdır. 

Kişi alkol tüketiyorsa, ameliyattan önceki hafta alkol tüketimini kesmelidir. 

Operasyondan önce kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa, doktora bu durum bildirilmeli ve gerektiği takdirde bu ilaçların alınması durdurulmalıdır. 

Uygulanacak saç ekim tekniğine göre farklı önlemlerin alınması gerekebilir, muayene sırasında doktor detaylı olarak bilgi verecektir. 

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Hangi teknik uygulanırsa uygulansın, saç ekimi operasyonu geçiren kişilerin doktorların direktiflerine harfiyen uymaları gerekmektedir. 

Saçlar operasyondan sonra hemen yıkanmamalıdır; hasta bu yıkama işlemini kendisi yapacaksa 3. günden itibaren saçlarını yıkayabilir ancak kesinlikle saçlarına sert bir şekilde dokunmamalı ve yeni ekilen saç köklerine zarar vermemelidir. 

Saç derisinde saç ekiminden sonra kabuklanmalar oluşabilir, bu kabuklara operasyon sonrasında en az 10 gün boyunca dokunulmaması gerekmektedir. 

Yine, saç ekimi operasyonlardan sonra havuz ve denize girilmemelidir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır. 

Saç Ekimi Operasyonlarından Sonra Ekilen Saçlar Ne Zaman Gözle Görülür Hale Gelir? 

Saç ekimi sonrasında hastalar heyecanla ekilen saçlarının ne zaman uzayacağını beklerler. Ekilen saçların bariz bir şekilde görülmesi için yaklaşık 3 aylık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. 

Saç ekimi yapılan kişinin yaşı, saç ekimi yapılan bölgeye, ekilen saç köklerinin canlılığına göre görülecek sonuçlar değişse de hastaların istedikleri sonucu almaları için biraz beklemeleri gerekmektedir. Ancak bu sürecin sonucunda hastalar sabırlarının karşılığını alacaklardır. Saç ekimi operasyonlarının başarı oranı oldukça yüksektir ve gelişen teknoloji ile birlikte bu oran %100 seviyelerine yükselmektedir. 

Yapılan ekim işlemi sonucunda maksimum verim alınabilmesi için ortalama bir senenin geçmesi gerekmektedir. 

Saç Ekimi İşleminden Sonra Saç Tıraşı Olunabilir mi? 

Saç ekimi operasyonundan sonra saç ekimi yapılan kısımlara hiçbir şekilde baskı yapılmamalıdır. 

Kafaya herhangi bir baskı uygulanırsa, ekimi yapılan saç köklerinin zarar görme ihtimali vardır. Tıraş makinesi, ustura gibi saç derisine baskı yapabilecek yöntemler ilk altı ay boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Saçların kısaltılması gerekiyorsa, makasla tıraş olunmalıdır. 

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadardır? 

Saç ekimi fiyatları ile ilgili standart bir teklif almak isteyenlerin, bu operasyonun kişiye özel olacağını bilmeleri gerekmektedir. Saç ekimi fiyatları saç ekimi sırasında kullanılacak yöntemin çeşidine, operasyonun yapılacağı merkezin fiyat politikasına, işlemi yapacak doktorların uzmanlığına  göre değişecektir. 

Saç ekilecek alanın genişliği, ne kadar saç kökünün ekileceği, bu işlemin kaç seansta tamamlanacağı, seansların süreleri gibi unsurlar saç ekimi fiyatları üzerinde etkilidir.


Puan:

Saç Ekimi
Puan: 5 (12oy )