Saç Ekimi Hakkında Şehir Efsaneleri ve Gerçekler


Güzelliğin ve yakışıklılığın en temel unsurları arasında sağlıklı saçlaryer alır. Genetik faktörler, yaşanan travmalar ve stres, hava kirliliği, yanlış beslenme ve aşırı kilo kaybı gibi nedenlerle saçlar döküldüğünde kişilerin özgüvenleri bu nedenle azalır.

Saçlarının seyrelmesine çözüm üretmek isteyenler için saç ekimi teknikleri en kalıcı yöntem olarak ön plana çıkar. Fakat bu sürece hazırlanmak çok da kolay değildir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar saç ekimi yöntemleri hakkında araştırma yaparlar. Bilgi sahibi oldukça da kafaları karışır çünkü gerçekler kadar efsaneler de edindikleri bilgilerde yer almaktadır. Bu yazımızda saç ekimi hakkında yanlış bilinenleri ve doğrularını bulabilirsiniz. 

· Sadece erkekler saç ektirir 

Saç ekimi ile ilgili en büyük efsanelerden biri sadece erkeklerin saç ektirdiği ve ektirebileceğidir. Bu söylemin aslı yoktur. Saç dökülmesi sorunu erkekler kadar kadınları da etkiler. Kadınlarda saç dökülmesi kafanın genelinde olduğu için tek bir bölgede kellik oluşmaz.

Erkek tipi saç dökülmesinde başın belli kısımlarında bariz kelleşmeler olduğu için erkeklerin daha çok saç ektirdiği doğrudur. Ancak kadınlar da seyrelen saçlarını gürleştirmek ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saç ektirmektedir. Saç ekimi yöntemlerinin gelişmesi ve tekniklerin çoğalmasıyla saç ektiren kadınların sayısı da artmaktadır.

· Saç ekimi acılı ve ağrılıdır 

Saç ekimi geçmiş dönemde acılı ve ağrılı bir süreç olabilir fakat günümüzde değildir. Saç ekim tekniklerinin gelişmesiyle birlikte operasyon sırasında çok ince iğneler kullanılarak saç ekimi yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanmaktadır.

Bu nedenle operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Aynı süreç operasyon sonrasında da uygulanır ve operasyon sonrası ağrı oluşumu minimize edilir. 

· Saç ekimi sonrası doğal bir görüntü elde edilemez

Saç ekimi yaptırmayı düşünenleri en çok endişelendiren söylenti doğal bir görünümün oluşmayacağıdır. Ancak bu yargının da aslı yoktur. Özellikle FUE saç ekimi yöntemi sırasında uygulanan teknikler saçların doğal bir şekilde uzamasına yol açar.

Saç derisinde açılan eğimli ve açılı oluklar ekilen saçların doğal görünmesini sağlar. Aynı zamanda saç ekim süreçleri her hastanın ihtiyacına göre planlanır. Bu nedenle doğallık yakalanabilir. 

·  Saç ekimi sonrası enfeksiyon oluşur ve hatta beyin zarar görebilir

Saç ekimi prosedürleri steril ortamlarda gerçekleştirilmektir. Saç ekimi yapılırken kafa derisinde kanama oluşabilir ancak saç ekimi sonrasında uzmanların önerilerine uyulması halinde enfeksiyon oluşma riski oldukça düşüktür.

Beyine zarar gelme ihtimali de söz konusu dahi değildir. Beyin zar tarafından korunur ve kafa tası kemiği ile çevrilidir. Saç ekimi operasyonlarında cildin en derin katmanına müdahale edilmez ve dolayısıyla beyni etkileyecek hiçbir işlem gerçekleştirilmez. 

·  FUE tekniği FUT tekniğine göre daha iyidir 

Saç ekim yöntemleri arasında iyilik ve etkililik bazında bir karşılaştırma yapılamaz. Her iki teknik farklı ihtiyaçlara yönelik çözümler sunar. Hastaların ihtiyaçları saç ekimi sırasında hangi tekniğin kullanılacağını belirlemektedir.

Eğer hastanın çok miktarda saç ekimine ihtiyacı varsa FUT saç ekimi tekniği ön plana çıkacaktır. Eğer hastanın saçlarında seyrelme söz konusuyla FUE tekniği ile daha başarılı sonuçlar alınacaktır. 

·  Saç ekimi sonrası saçlar hemen gürleşir

Saç ekimi sonrasında saçların gürleşmesi, uzaması ve tam olarak sağlamlaşması zaman ister. Saç ekiminden sonra bir anda kişi kendisindeki değişimi fark edemez. Geçirilen operasyonun etkilerinin tam olarak hissedilmesi için yaklaşık 1 yıl beklenmesi gerekmektedir. 

·  İsteyen herkes saç ekimi yaptırabilir

Saç ekimi yöntemlerinin uygulanıp uygulanmayacağını ya da hangi saç ekimi yönteminin tercih edilmesi gerektiğini uzmanlar belirleyecektir. Saç ekimi öncesinde hastanın saç yoğunluğu, donör bölgedeki saç köklerinin kalitesi gibi farklı unsurlar değerlendirilir. Saç dökülme sürecinin tamamlanıp tamamlanmadığı da belirlendikten sonra tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.


Puan:

Saç Ekimi Hakkında Şehir Efsaneleri ve Gerçekler
Puan: 4.4 (7oy )