Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?


Saç ekimi son dönemde hem erkeklerin hem de kadınların sıkça tercih ettiği operasyonlar arasında yer alır. Sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık, aşırı strese maruz kalınması ve yaşanan travmalar neticesinde saçları dökülen kişiler özgüvenlerini yerine getirmek amacıyla saç ekimi yöntemlerine başvururlar. 

Saç ekimi operasyonlarının gerçekleştirilmesi için kişilerin bu operasyonlar için uygun aday olarak kabul edilmesi gerekir. Saç dökülme sorunu nedeniyle rahatsızlık hisseden herkes saç ektirmek istese de operasyonların yapılabilmesi için aranan belli başlı kriterler vardır. 

Saç ekimi sonrası hastaların görünümleri ciddi şekilde değişir ve kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlarlar. Fakat operasyonlar için uygun olmayan kişilerde verimli sonuç elde edilme ihtimali oldukça düşüktür. Hem hastalara boşuna umut vermemek hem de operasyon sırasında sağlıklarını riske atmamak için uzmanlar saç ekimini gerçekleştirmeden önce detaylı tetkikler yaparlar. 

FUE ve FUT saç ekimi yöntemleri uygulanmadan önce hastaların kan testleri yapılmalıdır. Hastaların sağlık geçmişleri öğrenilmeden saç ekimi operasyonlarına karar verilmez. Kişilerin düzenli olarak kullandığı ilaçlar tedavi sürecine zarar verebilir ve hatta ekilen saçların yeniden çıkmamasına neden olabilir. Tüm bu koşullar göz önünde bulundurmalı ve dış görünümünü saç ektirerek iyileştirmek isteyen kişilerin verim alıp almayacağı araştırılmalıdır. 

Saç Ekimi Yöntemleri Kimlere Uygulanamaz? 

FUT saç ekimi ve FUE saç ekimi günümüzde saç dökülmesi olan kişilere en çok uygulanan saç ekim yöntemleri arasında yer alır. Her iki tekniğin de kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Saç ekiminin kimlere yapılamayacağı konusunda daha detaylı bilgi vereceğiz, ancak hazır yeri gelmişken FUR ve FUT özelinde bir açıklama yapmak istiyoruz. 

Saçları çok dökülmüş olan ve saç ekilecek alanı fazla geniş olan kişiler genellikle FUT saç ekim yöntemi tercih edilir. Greftlerin şerit halinde alınması ve seanslar sırasında daha fazla yol kat edilebilmesi saç ekilecek alanı geniş olan kişiler için FUT tekniğini daha avantajlı bir yöntem olarak ön plana çıkarır. 

FUE saç ekimi yönteminde, tekli greftler halinde ekim yapıldığı için FUT tekniğine göre daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarabilir. FUE saç ekim yönteminin en büyük avantajı kafa derisinde yaralar olan kişilerde de verimli sonuçlar sağlamasıdır. 

FUE ve FUT özelinden uzaklaşıp konuyu daha genel ele almaya başlıyoruz. Saç ekimi yaptırılabilmesi için aşağıda bahsedeceğimiz koşulların olmaması ya da ortadan kaldırılması gerekmektedir. 

  • Sağlıklı saç köklerinin alınacak olduğu donör bölgelerinde yeterli miktarda sağlıklı saçları bulunmayan kişilere saç ekimi yapılmaz. Saç ekimi yöntemlerinin her ikisinde de saçsız kısma donör bölgelerden saç kökleri ekilir. Kulak arkası, ense ve göğüs gibi genetik olarak kılların dökülmeye yatkın olmadığı bölgelerde yeterli derecede sağlıklı kök bulunmuyorsa; saç ekimi işlemlerinin başarılı olması çok da gerçekçi olmayacaktır. Bu nedenle kişi saç ektirmeye kararlıysa öncelikle mevcuttaki saçlarının güçlendirilmesi ve donör bölgelerdeki saç kalitesinin arttırılması gerekir. Bu konuda gerekli desteği ya da önerileri uzmanlar verecektir. 
  • Düzenli olarak tedavi gören hastalara saç ekimi yapılmaz. Örnek vermek gerekirse kemoterapi seanslarına katılan kişilerin saçları dökülmeye devam ettiği için tedavi sonuçlanıp yeni ve sağlıklı saçlar çıkmadığı sürece saç ekimi operasyonları uygulanmayacaktır. 
  • Saçları dökülmeye devam eden kişilere saç ekimi operasyonu yapılamaz. Tedavi görmelerinden bağımsız olarak hiçbir sağlık problemi yaşamasalar da bazı kişiler henüz saç dökülme süreçleri tamamlanmadan saç ekimi yaptırmak isteyebilirler. Fakat saç dökülme döngüsü tamamlanmadığı takdirde ekilen saçların kalıcı olacağı garantisi verilemez. Ekilen saçlar tutulsa ve çıkmaya başlasa bile yeniden dökülebilir. Bu nedenle saç dökülmesi sonlanınca işlem yeniden düşünülmelidir. 
  • Saçkıran, psödopelade ve liken planus gibi saç derisi hastalıkları olan kişilere saç ekimi yapılamaz. Saç derisinde hastalığı olan kişilerin saçlarının genelinde dökülme meydana gelebilir. Yeni saçlar ekildiği zaman da bu hastalıktan etkilenebilirler. Bu nedenle hastalıklar tam anlamıyla iyileşmeden saç ekimi yöntemlerine başvurulmaması gerekir. 
  • Saç dökülmeleri farklı nedenlerle meydana gelebilir. Kişilerin saçları dökülünce önlem almak için saç ekimi yöntemlerine başvurmak isterler. Saç dökülmesi geçici bir durumsa saç ekimi kesinlikle yapılmamalıdır. Saç dökülmesinin kalıcı olup olmadığı uzmanlar tarafından araştırılmalı, kan testleri yapılmalı ve sonrasında saç ekim sürecine geçilip geçilmeyeceğine karar verilmelidir. 
  • Saçlar zaman içerisinde incelebilir. Yaşanan stres, hava kirliliği ve travmalar saç tellerinin incelmesine neden olabilir. Saçların incelmesi, kişilere saçlarının dökülmeye başladığı yanılgısını yaşatabilir. Saçları incelen kişilere saç ekimi yapılamaz.  

Saç ekimi incelikle planlanması gereken bir operasyondur. Hastanın detaylı muayeneleri yapılmadan, son dönemde hayatında olan travmatik olaylar sorgulanmadan, kan değerleri incelenmeden saç ekimi işlemlerinin gerçekleştirilmemesi gerekir. Uzmanlarla saç ekimi hakkında görüşen kişilerin bilinçli olması ve verim alamayacakları operasyonlardan uzak durmaları önerilmektedir. 


Puan:

Saç Ekimi Kimlere Yapılmaz?
Puan: 5 (6oy )