Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


Kozmetik kaygıların bu denli arttığı günümüzde, saç dökülmesine kesin çözüm üretmesi ve saç ektirenler için mucizevi sayılabilecek sonuçları ortaya çıkarması ile saç ekimi her geçen gün daha çok tercih edilir hale geliyor. 

Erkeklerde ve kadınlarda saç ekimi prosedürleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklılaşıyor ve alınan sonuçların %100’e kadar etkili olduğu biliniyor. 

Saç ekimi yaptırmayı düşünenler arasındaysanız muhtemelen şimdiye kadar detaylı araştırmaları başlatmışsınızdır. “En iyi İstanbul saç ekim merkezi hangisi?”, “saç ekimi sonuçları nasıl?”, “en iyi saç ekimi yöntemi hangisidir?”, “saç ekimi fiyatı yüksek mi? gibi türlü soruların yanıtlarını bulabilmeniz için sizlere bu yazımızı hazırladık. 

Detaylara başlamadan önce kısaca saç ekimi operasyonundan bahsetmek istiyoruz. 

Saç Ekimi Kimlere Yaptırılır? 

Saç ekimi; başın saçlı kısımlarından canlı saç köklerinin alınıp; kelleşen bölgelere nakledilmesi olarak tanımlanan, tıbbi bir prosedürdür. 

En iyi saç ekimi operasyonları; saç ekimi alanında uzmanlaşan Plastik ve Rekonstruktif cerrahlar ve dermatologlar tarafından yapılmaktadır. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin bu işlemi yapan ruhsatlı sağlık kurumlarına başvurmalarının neticesinde, uzmanlar hastaların saç dökülme nedenlerini tespit eder ve sonraki süreçte saç ekilecek alanın genişliği ve hastanın talepleri göz önünde bulundurularak en uygun saç ekim yöntemini uygular. 

Saç ekimi yöntemleri ilk olarak 1940lı yıllarda kullanılmaya başlasa da günümüzde oldukça ileri düzeyde uygulanmaktadır. 

Saç Ekimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saç ekimi öncesinde hastanın muayenesi sırasında uzmanlar; hastanın genel sağlık durumunu, saçsız bölgenin genişliğini, ekim yaptıracak kişilerin tercihlerini, saç köklerinin naklinin yapılacağı alanın genişliğini, alınacak saç köklerinin dökülmeye müsait olup olmadığını değerlendirir. 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır? 

Saç ekimi öncesinde uzmanlar daha önce de belirttiğimiz gibi detaylı tetkikler yaparak, hastaların ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışırlar. 

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler bu konuda araştırma yaparlarken iki ayrı saç ekim yönteminin varlığını görürler. 

FUT ve FUE saç ekim tekniklerinin arasında seçim yapma hakkı her ne kadar saç ekimi yaptıranlara ait olsa da en doğru öneri yine uzmanlar tarafından verilecektir. 

Follicular Unit Transfer

 FUT tekniği olarak da bilinir. Genetik olarak dökülmeyecek olan saç kökleri; ki bu kökler genellikle ense ve kulak arkasında kalan bölümden alınır; ince şerit halinde toplanır ve saçların azaldığı, seyrek olduğu kısımlara ekilir. Saç şeritleri bir bütün olarak alınır daha sonra; 2-3 saç kökünün olduğu greftlere ayrıştırılır. Mikroskop altında in vitro koşullarda FU’lara ayrıştırma işlemi yapılan FUT saç ekimi tekniğinde yara izi kalması olağandır. 

Follicular Unit Extraction

FUE saç transplantasyonunda, 0,5 - 1 mm çapında mikro cerrahi punchlar kullanılarak az sayıda saç kökleri alınır. FUT tekniğindeki şeritlerin yerini FUE tekniğinde greftler almaktadır. FUE saç ekimi tekniğinde alınan greftler teker teker eklenir bu sebeple seanslar biraz daha uzun sürmektedir. 

Her iki yöntemle de başarı oranı yüksek olsa da FUE tekniği son dönemde daha çok tercih edilir hale gelmiştir. 

Saç ekimi yöntemi konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, bu iki tekniğin karşılaştırılması ile soru işaretleriniz bir nebze de olsa azalacaktır. 

FUT ve FUE Teknikleri Arasındaki Farklar 

FUT tekniğinde saç ekimi sonrası dönemde; nakil yapılan alanın genişliğine bağlı olarak 15-20 cm genişliğinde bir yara izi oluşabilir. Söz konusu FUE tekniği olduğu zaman herhangi bir yara izi kalmaz. 

FUT tekniğinde saç ekimi şerit halinde yapıldığı için alınan şeritlerdeki saç köklerinin canlılığı ya da kalitesi detaylı olarak incelenemez. FUE tekniğinde greftler seçilir ve sadece kaliteli kılların ekimi yapılır. 

FUT tekniğinde cilt dokusu alındığı için FUE tekniğine göre daha çok kanama meydana gelebilir. Doku alındığı için, donör bölgede yaklaşık 3 ay süresinde gerginlik hissi yaşanırken, FUE tekniğinde sadece kıl kökleri alındığı için herhangi bir duyu kaybı ya da hissizlik oluşmaz. 

FUT tekniğinde saç dipleri çukur bir görünümde olurken, FUE tekniğinde nakledilecek bölgeye kesi atılmadığı için saç diplerinin anatomik yapısında hiçbir değişim yaşanmaz. 

FUT tekniğinde toplu ekim yapılır bu nedenle saçlar cilde 90 derece açıyla ekilmek zorundadır. FUE tekniğinde greftler daha doğal bir görünüm oluşturur ve cilde 45-60 derecelik açılarla ekilir. Açısal farklılık saçlar uzadığında belirgin bir farklılık yaratabilir. FUE tekniği ile saç ektiren kişilerin saçları daha doğal bir görünüm kazanır ve istenilen şekle rahatlıkla girer. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler FUT tekniği ile sadece saç dökülen alanlara ekim yaptırabilirler. Ancak saç kaybının tek nedeni saç dökülmesi değildir. Bazı durumlarda kişilerin geçirdiği kazalar sonucu da lokal saç kayıpları yaşanabilir. FUE tekniği ile saçlar yaralanma sebebiyle saç kaybı yaşanan bölgelere de ekilebilir. 

FUT saç ekimi seans aralıkları oldukça uzundur, yapılan işleme göre doktorlar 4-6 ay arası ara verilebilir. FUE saç ekimi seansları arası maksimum bir haftadır. 

Sonuç olarak;

karşılaştırmalar esnasında da görüldüğü gibi; FUE tekniği FUT tekniğine göre daha çok gelişmiştir. FUT tekniği gibi ameliyat kesileri oluşmaz; bu sebeple saç ekimi sonrası dönemde iyileşme süresi oldukça kısadır. Saç köklerinin alındığı yerlerde his kaybı oluşmaz ve ekim açılarının farklılaşması ile daha doğal bir görünüm elde edilebilir. 

FUE ve FUT tekniklerinde saç köklerinin alınışları farklıdır ancak alınan saç köklerinin ekim teknikleri aynıdır. Diğer bir deyişle, bu yöntemler arasındaki farklılık sadece ekilecek saç köklerinin alınması ile kısıtlıdır. 

Ekim yapılacak saç kökleri manuel delgiler ya da kablosuz veya kablolu kalem motorlar ile yapılabilmektedir. Ekimin hangi aletlerle yapılacağı teknikler üzerinde etkili değildir; işlemi gerçekleştiren cerrahların ya da dermatologların tercihini yansıtır. 

Her iki saç ekim tekniğinde de operasyon öncesinde lokal anestezi yapılır; uygun görüldüğü takdirde ek sakinleştiriciler yani sedatif ilaçlar verilebilir. 

Saç Ekimi Fiyatları 

Saç dökülme problemi olan ve bu sorunlarına kalıcı önlem almak isteyen kişiler; en iyi saç ekim merkezi araştırmasını yaparlar ve bu esnada da saç ekimi fiyatları ile ilgili bilgi edinmeye çalışırlar. 

Saç ekimi fiyatları ile ilgili en net bilgi, uzmanlarla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilir. Saç ekimi fiyat standartları olan operasyonlar arasında yer almaz. 

Her kişiye özel saç ekimi yapılır, her kişinin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretilir. Bu yüzden kişilere sunulan saç ekimi fiyatları değişebilir. 

Saç ekimi yöntemi, işlemi yapacak olan uzmanların tanınırlığı, saç ekim merkezlerinin belirlediği fiyatlar; talep edilen ücret üzerinde etkili olacaktır. 


Puan:

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?
Puan: 5 (18oy )