Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası


Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin saç ekimi öncesi ve sonrası süreçte dikkatli olmaları ve uzmanların kendilerine verdikleri direktifleri birebir uygulamaları gerekmektedir. 

Operasyonların daha başarılı geçmesi, operasyon sırasında herhangi bir komplikasyonun oluşmaması ve saç ekimi sonrası dönemin sorunsuz geçmesi için saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Saç ekimi operasyonlarının doğası gereği oldukça hassas oldukları gerçeği unutulmamalı ve hastalar yaşantılarını bu operasyonu göz önünde bulundurarak düzenlemelidir. 

Saç Ekimi Öncesi 

Saç Ekimi Öncesi 2 Haftalık Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saç ekimi operasyonundan önceki iki haftalık dönemde; kan sulandırıcı ilaçların bırakılması gerekmektedir. Bu ilaçların kullanımı bırakılmazsa hem operasyon sırasında gereğinden fazla kanama görülür hem de saç nakli yapıldığında saç köklerinin tutunma kapasiteleri azalır. 

Saç ekimi yaptırmadan iki hafta öncesinde günde üç defa 1000 mg C Vitamini alınmalıdır. Saç ekimi sonrasında iyileşme dönemini C vitamini hızlandıracaktır. 

FUT saç ekimi yapılacaksa cerrahi operasyondan önce ense tıraşı yapılmamalıdır. İzlerin bariz bir şekilde görülmesine neden olabilir. FUE saç ekiminde, operasyon öncesi saçlar kısaltılacaktır; yara izi oluşumu söz konusu değildir. 

Saç Ekimi Öncesi 1 Haftalık Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saç ekimi öncesinde alkol kullanımı; operasyon sırasında kan normalden daha sulu olacağı için  kanamayı arttırabilir. Bu yüzden alkol tüketimi bırakılmalıdır. Alkol tüketimi gibi kafein tüketimine de ara verilmelidir. 

Alkol tüketimi gibi nikotin tüketimi de saç ekimi öncesinde bırakılmalıdır. Nikotin içeren maddelerin kandaki oksijeni azaltması ve iyileşme sürecini uzatması mümkündür. 

Düzenli olarak vücut geliştirme sporu ya da kardiyo egzersizleri yapılıyorsa, ameliyattan en az bir hafta önce bırakılmalıdır. Aynı zamanda spor yaparken supplementler de kullanılıyorsa, bu takviyelerin alımı durdurulmalıdır. 

Bu önlemlerin dışında saç ekimi öncesinde saçların yıkanmış olması gerekmektedir. Operasyondan önce saçlara kesinlikle kimyasal kozmetik ürünleri sürülmemelidir. 

Saç ekimi sonrasında nadir de olsa donör bölgede kanama görülebilir. Kanamayı durdurmak için gazlı bezle bölgeye çok bastırmadan müdahale edilmelidir. Eğer kanama sürekli devam ederse acilen doktora gidilmelidir. 

Saç ekimi sonrasında donör bölgede ya da transplantasyonun yapıldığı kısımlarda hasta ağrı hissedebilir. Doktorlarının önerdiği ağrı kesicileri, 3 saatte bir kullanarak ağrıyı hafifletebilirler. 

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastalar lokal anesteziden ya da operasyon sırasında verilen sedatif ilaçların etkisinden kurtulamayabilirler; hemen araba kullanmaları önerilmez. 

Operasyon sonrası uyurken baş, yastığa tamamen konulmamalıdır. Yarı dik pozisyonda sırtı desteklemek için yastıklar kullanılmalıdır. En az 3 gün boyunca hasta bu şekilde uyumalıdır. Doktorlar hastalara kişisel olarak uyurken dikkat etmeleri gereken zaman dilimlerini söyleyecektir.

Operasyondan sonraki 1-2 haftalık süreçte egzersizler durdurulmalıdır. 

Saç ekimi sonrasında saç derisinde kaşınma, kabartı gibi yan etkilerin oluşması normaldir ancak hasta operasyon sonrası erken evrede kesinlikle saç diplerine temas etmemelidir. 

Hangi saç ekim tekniği uygulanırsa uygulansın, doğrudan güneş ışığına çıkılmamalıdır. Güneş ışığı ya da soğuktan korunmak; özellikle ilk üç hafta boyunca önem taşımaktadır. Hastalar dışarı çıkmak zorunda kalırsa, saçları bastırmayacak ya da deriye baskı yapmayacak şapkalar kullanabilirler. 

Saç ekimi sonrası ilk bir hafta alkol tüketilmemelidir. Mümkünse sigara gibi nikotin içeren maddelerden de uzak durulmalıdır. 

Saç ekimi sonrası ilk 14 gün, daha önceden yapılan bir tatil planı varsa ertelenmelidir. Özellikle bu tatil yüzmeyi ve güneşlenmeyi kapsıyorsa, hastalar doktorların direktiflerine bire bir uymalıdır. 

Saç ekiminden yaklaşık bir ay sonra, saç ektirenler denize, havuza girebilir; güneşe yüksek faktörlü güneş kremi kullanarak çıkabilirler.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saç Ekimi Sonrası 1. Gün 

Operasyondan sonraki gün, kişiler duş yapabilir ancak saçları ıslanmamalıdır. İlk üç gün boyunca saçların yıkanması nakledilen saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu süreçte doktorların verdikleri ilaçlar önerilen dozlarda alınmalıdır. 

Saç Ekimi Sonrası 2-6. Gün 

İyileşmenin başladığı bu dönemde kaşınma en çok görülen yan etkilerden biridir. Hastaların sabırlı olması ve kesinlikle saç transplantasyon yapılan bölgelere temas etmemeleri gerekir. 

Doktorların önerdiği anti bakteriyel şampuanlarla bu günler arasında hastalar saçlarını yıkayabilirler. Ancak şampuan saç derisini doğrudan sıkılmamalıdır. Şampuan elde köpürtülmeli ve sonrasında saçlara uygulanmalıdır. Saçlar yıkanırken, saç diplerine çok narin bir şekilde dokunulmalıdır. 

Saçların kurulanma sırasında temiz havlı kullanılmalıdır ve kesinlikle saçlar hırpalanmamalıdır. Kurutma işlemi bu aşamada sadece saçtaki fazla suyun havluyla dokunularak alınması olarak gerçekleştirilmelidir. 

Saç Ekimi Sonrası 7. Gün 

Saç ekimi sonrasındaki 7. gün yaraların iyileşmeye başlamış olması beklenir. Bu süreçte doktorların önerileri doğrultusunda ilaç kullanımı bırakılabilir. Kişi saçlarını  anti bakteriyel şampuanlarla dilediği gibi yıkayabilir ancak sıcak ya da soğuktan korunmaya devam etmelidir. 

Saçların tam anlamıyla eskisi gibi yıkanabilmesi ve kurutulabilmesi için operasyondan sonra iki hafta beklenmesi gerekmektedir. Ancak bu süreç zarfında doktorlarla irtibat kesilmemelidir. 

Beklenmeyen bir durumla karşılaşılırsa, yaralar iyileşmezse, nakil yapılan bölgelerde hassasiyet artarak devam ederse ya da enfeksiyon görülürse mutlaka doktora gidilmesi gerekir. 

Saç ekimi yapılan saç ekim merkezi hastalar tarafından detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmayan, steril operasyon koşulları sağlamayan, bünyesinde plastik ve rekonstrüktif cerrahların veya dermatologların bulunmadığı merkezler kesinlikle tercih edilmemelidir. 

Saç Ekimi Sonrası Saçların Gelişimi 

Saç ekimi operasyonlarından sonra hastalar, yeni saçlarına kavuşacakları zamanları iple çekmeye başlar. 

Başarılı bir operasyondan yaklaşık 2-3 hafta sonra; ekilen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu dönemde hastalar tedirginlik yaşarlar ancak endişelenecek bir durum yoktur. Ekilen saçların dökülmeye başlaması iyileşme sürecinin başarısını gösterir ve alttan yeni saçların geldiğine dair büyük bir işarettir. Saç uzama döngüsü doğal sürecinde ilerlemektedir. 

Saç ekimi operasyonlarından 1-2 ay sonra; saç folikülleri dinlenme evresine girer. Saçlar tekrar uzamaya hazırlanırken, dinlenme evresinin uzunluğu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Dinlenme evresinde hastanın saçlarının görüntüsü, ameliyat önceki görüntüsü ile neredeyse aynıdır. 

Saç ekimi operasyonlarından 2-4 ay sonra; beklenen zaman gelmiştir, hastaların yeni saçları zayıf olsa da belirgin bir şekilde çıkmaya başlamıştır. 

Saç ekimi operasyonlarından 5-9 ay sonra; hastalar saçlarının artık ciddi anlamda çoğaldığını açıkça fark etmeye başlarlar. Bu dönemde saçlar hala incedir ancak bu dönemin sonunda saçlar kalınlaşacaktır. 

1 yıl sonra; hastalara ekilen saçların %80’i gelişimini tamamlamış olacaktır. Saç ekiminden maksimum verim alınabilmesi ve bu operasyonun sonuçlarının net olarak görülmesi için yaklaşık 2 sene beklemek gerekir. Bu süre kişiden kişiye değişir, ancak sonuç neredeyse herkes için tatmin edici olur. Saç olmayan bölgelerde saçlar çıkar, saç telleri kalınlaşır, varsa ameliyat izleri görünmez hale gelir.


Puan:

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası
Puan: 4.9 (22oy )