Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Saç ekimi operasyonları kalıcı saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin öz güvenlerini yerine getiren ve kozmetik kaygılarını azaltarak hayat kalitelerini arttıran operasyonlardır. Detaylı tetkikler ve hastaya özel planlamalar sonucunda gerçekleştirilen saç ekimi operasyonlarının başarı oranları oldukça yüksektir. 

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin sağlık durumu, saçlarının ne kadar döküldüğü ve beklentileri değerlendirilerek kendilerine en uygun saç ekim yöntemi belirlenir. Yaygın olarak kullanılan 2 saç ekim yöntemi vardır; 

 1. FUT Saç Ekimi
 2. FUE Saç Ekimi 

FUT saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin şeritler halinde saçsız bölgeye ekilmesi prosedürüne dayanırken; FUE saç ekimi yönteminde sağlıklı saç köklerinin yer aldığı greftler saç derisine teker teker ekilir.

Hangi yöntemle saç ekimi yapılmış olursa olsun hastaların operasyon sonrası süreçte iyileşme tamamlanana kadar dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler üzerine yoğunlaşacağız. 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Saç ekimi operasyonları sonrasında iyileşme sürecinin kısaltılması ve yapılan işlemlerin etkisinin korunması için uzmanlar hastaların yapmaları ve yapmaktan kaçınmaları gerekenleri detaylı bir şekilde bildirirler. Tam iyileşme gerçekleşene kadar hastaların günlük hayatlarında dikkatli olmaları önerilir. Doktorların direktiflerine tam anlamıyla uyulduğu takdirde hastalar yeni saçları çıkana kadar olan süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirler. Saç kaybı, kanama, enfeksiyon gibi problemlerin yaşanmaması için operasyon sonrası yakın süreçte hastaların özenli davranması gerekir. 

Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gerekenler 

 • Saç ekimi operasyonu yapıldıktan sonra; yöntem fark etmeksizin güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Saç ekimi operasyonu sırasında saç derisi zarar görebilir, hassaslaşabilir ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınırsa saç derisindeki sorunlar artabilir. Eğer gün içerisinde dışarı çıkılması gerekiyorsa hastalar başlarını koruyacak fakat ekim yapılan kısımlara baskı yapmayacak bir şapka takabilirler. Bu tedbirler operasyon sonrasındaki 15 günlük süre için geçerliliğini korur. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonra başa mümkün olduğunca dokunulmamalıdır. Yerleştirilen greftlerin kayma veya doğru şekilde tutunamama ihtimalleri göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyonlar sonrası saç derisinde kaşıntı ve hassasiyet oluşabilir; tedbirli olunmalıdır. 
 • Operasyondan sonra hastalar ilk 5 gün içerisinde alkol tüketmemeye özen göstermelidir. Özellikle FUT saç ekimi yönteminden sonra alkol tüketilirse kan sulandırıcı özelliği olduğu için kanama oluşabilir. Üstelik kullanılması gereken ilaçlarla alkolün etkileşime geçebileceği de unutulmamalıdır. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonraki bir ay boyunca sigara içmemeye özen gösterilmelidir. 
 • Spor yapan kişiler saç ekimi operasyonları sonrasındaki hafta antrenmanlarına ara vermelidir. 1 hafta sonra hafif egzersizler yapılabilir; fakat başa darbe gelme olasılığı olan antrenmanlara başlamak için yaklaşık 2 ay beklenmelidir. 
 • Saç ekimi sonrasında aşırı terlemeye neden olabilecek faaliyetlerden uzak durulması gerekir. Ter; enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle sauna ve buhar banyosu gibi aktivitelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. 
 • Saç ekimi operasyonları sonrasında kafanın ani bir şekilde öne eğilmemesi ve ani hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. 
 • Saç ekimi operasyonundan sonraki 15 gün içerisinde saçların kısaltılmaması gerekir. Operasyondan 45 gün sonra saç ektiren kadın veya erkekler tüm işlemleri yaptırabilirler. Saç derisinin kimyasallara maruz bırakılmaması gerektiği göz ardı edilmemelidir. 
 • Saç ekimi operasyonlarından sonra saçlar yıkanmaya başlandığında, kurutma işlemi için saç kurutma makinesi kullanılması önerilmemektedir. Saç derisine yüksek miktarda ısının temas etmesi greftlere ve henüz iyileşemeyen saç derisine zarar verebilir. 

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler 

 • Operasyon sırasında hastaya anestezi verildiği için işlem bittikten sonra hastanın araba kullanmaması gerekir. Bu nedenle yatıştırıcının etkisi tamamen geçene kadar hasta beklemeli ya da yakınları tarafından eve götürülmelidir. 
 • Operasyon sonrası yakın dönemde kafa derisi mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Yaraların sorunsuz bir şekilde iyileşmesi için saç derisi ıslatılmamalıdır. 
 • Saç ekimi sonrasında saç derisine sadece doktorların önerdiği antibiyotik içeren kremler sürülebilir ya da özel hazırlanan losyonlar sıkılabilir. Krem sürerken fazla baskı yapılmaması gerekmektedir. 
 • Operasyon sonrası ağrısı olan kişiler, doktorlarına danışarak ağrı kesici içebilirler. Dozu ve hangi ağrı kesicilerin kullanılacağını doktorlar belirleyecektir. 
 • Saç ekimi sonrası uyurken başın saç ekilen kısımları yastığa konulmamalıdır. Ekstra baskıya neden olabilen bu davranış yerleştirilen greftleri kaydırabilir. Yarı uzanır şekilde uyumak sorun olsa da hastalar en az 2 gece bu şekilde uyumaya özen göstermelidir. 
 • Saç ekimi operasyonundan iki gün sonra doktorlar talep etmişse kontrol muayenesine gidilmesi gerekir. Saç derisinin iyileşme seyri kontrol edilmeli, bandajlar varsa çıkarılmalıdır. Doktor kontrolündeyken kullanılması gereken şampuanın özellikleri öğrenilmeli ve tam iyileşme sağlanana kadar doktorların önerdiği şampuanlar kullanılmalıdır. 
 • Doktorların da uygun görmesiyle operasyondan 2-3 gün sonra saçlar yıkanabilir. Saçlar şampuanlanırken nazik olunmalı ve saç derisine çok fazla baskı yapılmamalıdır. 
 • Saç ekimi yapıldıktan sonra stresten uzak durulmalıdır. Saç dökülmesinin temel sebepleri arasında yer alan stres saç dökülmesini tetikleyebilir. 

Saç ekimi operasyonları sonrasında hastaların hayatlarının her anında dikkat etmeleri gerekir. Tüm bu tedbirler belli zaman dilimleri için geçerlidir. Hasta doktorların önerilerine uyarsa saç ekimi yapılan bölgelerde hiçbir olumsuzluk yaşanmaz. Üstelik saç greftleri yerleşir ve sağlıklı saçların çıkmasının önündeki tüm engeller kaldırılır.


Puan:

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Puan: 4.5 (8oy )