Saç Mezoterapisi


Saç dökülmelerini engellemek ve bunu kısa sürede saç derisini canlandırarak yapmanın en etkili yolu “saç mezoterapisi” olarak kabul edilmektedir. 

Son dönemde en çok tercih edilen kozmetik prosedürlerden biri olan saç mezoterapisi ile merak edilen tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Öncelikle; 

Saç Mezoterapisi Nedir? 

Saç mezoterapisi; saç derisinin epidermal tabakasının hemen altına; mezoderm katmanına mikroenjeksiyonlar yardımıyla saç hücrelerinin canlanması, beslenmesi için gerekli mineral ve vitaminlerin seanslar şeklinde uygulandığı kozmetik bir tedavi yöntemidir. 

Yunanca “orta” anlamına gelen “mesos” ve tedavi anlamına gelen “therapia” kelimelerinin birleşiminden oluşan “mezoterapi” kelimesinin anlamı “derinin orta katmanının tedavisi” olarak bilinmektedir. 

Saç mezoterapisi cerrahi ya da invaziv bir yöntem değildir; bu nedenle uygulanan kişide herhangi bir ağrıya ya da sızıya neden olmaz. 

Mezoterapi tedavisinin başlangıç noktası, saç dökülmelerinin temel sebeplerinin; saç köklerinin yeterince beslenememesi, kan dolaşımının azalması, saç derisinde hormonal dengesizlerin oluşumu ve DHT androjen üretiminin artması olduğu gerçeğine dayandırılmaktadır. 

Saç Mezoterapisi Kimler İçin Uygundur? 

Mezoterapi tedavisinin sonuçları incelendiği zaman bu tedavinin kimler için uygun olduğu sonucu da çıkarılabilir. 

Mezoterapi tedavisinden sonra;

 • Saç dökülmeleri durur,
 • Mevcut saç telleri kalınlaşır, daha sağlıklı hale gelir,
 • Saçların kalitesi artar. 

Mezoterapi; saç dökülmesi olan, saç derisi yeterince beslenemediği için saçları incelen ve zayıflayan, saç kalitesi gün geçtikçe azalan, saçları kırılmaya başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. 

Tam bu noktada; mezoterapi tedavisinin olumlu sonuç verdiği saç dökülme nedenlerini de detaylandırmanın faydalı olacağına inanıyoruz. 

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimi gibi, saçlar farklı nedenlerden ötürü dökülebilir. 

Mevsim değişimleri, fiziksel ya da duygusal stres ve beslenme bozuklukları sebebiyle saç dökülmeleri için mezoterapi tedavisinin çok etkili olduğu bilinmektedir. 

Genetik nedenlere bağlı olan saç dökülmelerinde de saç mezoterapisi uygulanabilir ancak tek başına yeterli gelmez. Bu nedenle genetik olmayan sebeplerden ötürü saç dökülmelerinde başlı başına bir tedavi sunarken, genetik saç dökülmelerinde yardımcı tedavi olarak kullanılması faydasını arttıracaktır. 

Özetlemek gerekirse; 

 • Saç ekimi operasyonundan önce ya da sonra; saçlarının beslenmesini ve canlılığını korumasını isteyen,
 • Farklı sebeplerle saçları dökülen,
 • Aşırı kilo kaybı neticesinde saç kalitesini arttırmak ve saç dökülmesini engellemeyi amaçlayan,
 • Hamilelik sonrası saç dökülme sorunu olan,
 • Saçları eski canlılığını ve sağlığını kaybeden,
 • Saçları sağlıksızlaştığı için geç uzamaya başlayan,
 • Maruz kalınan fiziksel ya da duygusal stres sebebiyle saçları azalan kişiler bu tedaviye başvurabilirler. 

Saç Mezoterapisi Tedavisinin Faydaları Nelerdir? 

Saç mezoterapisi; önleyici, canlandırıcı ve aynı zamanda koruyucu bir tedavi olarak bilinmektedir. 

Her yaştan kişiye uygulanabilen bu tedavi yöntemi kısa sürede olumlu sonuçlara sebep olur. 

 • Mezoterapi tedavisi cerrahi bir operasyon değildir; bu nedenle operasyon sonrası tedavi gören kişilerde ağrı ya da sızı yaşanmaz.
 • Tedaviden sonra kişilerin günlük hayatlarına ara vermelerine gerek kalmaz.
 • Diğer cerrahi yöntemlere nazaran saç mezoterapisi fiyatları oldukça düşüktür.
 • Saç dökülmesi problemi olan kısımlara bölgesel olarak uygulanabilir.
 • Saç dökülmesi durur.
 • Mevcut saçlar zaman içerisinde kalınlaşır ve parlamaya başlar.
 • Saç derisi beslendiği için saçlar sonraki dönemde sağlıklı olarak büyümeye devam eder. 

Saç Mezoterapisi Tedavisi Nasıl Uygulanır? 

Saç mezoterapi tedavisi belli başlı 5 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların sırasına göre ve doğru şekilde uygulanması tedavinin sonuçlarının başarılı olması üzerinde doğrudan etkilidir. 

 1. Termoterapi Tek başına saç derisi beslenmesi için uygulanabilen bir yöntem olan termoterapi, saç mezoterapisi öncesinde uygulanan ilk tedavi aşaması olarak da bilinmektedir. Termoterapi sırasında ozonlanmış özel bir sıvı buhar formunda saç derisine uygulanır. Bu uygulama sonucunda saç derisi yumuşar ve rahatlar. Amaç mezoterapi sorasında saç derisine enjekte edilecek vitamin, mineral ve amino asitlerin saç derisi tarafından tam emilebilmesini sağlamaktır. 
 1. NPG Yaklaşık 3 dakika süren bu işlem sonucunda saç mezoterapisi tabancasına 4 mm uzunluğunda özel iğneler takılır ve saç derisine ilaç verilmeden önce deride yaklaşık 250-300 civarında iğne yapılarak saç derisi kanatılır. Diğer bir deyişle saç derisi enjekte edilecek sıvıları özümsemeye hazırlanır. 
 1. MIC Saç mezoterapisi tedavisi için özel bileşenlerden oluşan sıvının saç derisine enjekte edildiği aşamadır. Bu aşamada, NPG aşamasında kullanılan 4 mm uzunluğundaki özel iğneden farklı bir iğne kullanılır, iğnenin uzunluğu 6 mm’yi bulur. Bu iğne bilgisayara bağlı olduğu için enjekte edilen sıvının miktarı otomatik olarak ayarlanabilir. 
 1. Yıkama Yaklaşık 3 dakika süren MIC aşamasından sonra; saç derisi özel bir losyonla yıkanır ve kurutma işlemi gerçekleştirilir. 
 1. A.S Kürü Anestezik özelliği olan bu kür, saç derisi henüz yumuşakken uygulanır. Hem mezoterapi sonrası derinin iyileşme sürecini kısaltır hem de saç derisini dış etmenlere karşı korur. 

Saç Mezoterapi Tedavisinde Kullanılan İlaçlar 

Saç mezoterapisi tedavisinde saç derisine ilaçlar enjekte edilerek saç köklerinin beslenmesi ve saç derisinin sağlığının iyileştirilmesi amaçlanır. Böylelikle saçlar güçlenir, saç derisi beslendiği için saç dökülmeleri sona erer ve tedavi sonrasında uygulama yapan kişiler kısa zamanda pozitif değişimleri gözlemleyebilirler. 

Saç mezoterapisi sırasında; 

 • Saç derisini yapılan işlem sırasında uyuşturmak için prokain ve ksilokain gibi lokal anestezikler,
 • Saç derisinin ve saç köklerinin beslenmesi için kişilerin ihtiyaç duyduğu vitaminler,
 • Damarların genişlemesi ve verilen karışımın absorbe edilebilmesi için melitat-rutin, pentoksifilin, minoksidil paridil,
 • Genetik saç dökülmesinin önlenmesi adın finasteride, dutasterid, bitkisel ekstreler gibi antiandojen etkili içerikler ve
 • Saç köklerini besleyen hücrelerin canlandırılması için ADN, amino asitler, bitki özleri gibi ilaçlar enjekte edilir. 

Sonuç olarak; 

Saç dökülmesinin önlenmesi ya da durdurulması, mevcut saçların canlandırılması, saç köklerinin kalınlaşması ve saçların daha sağlıklı bir hâl alması için uygulanan saç mezoterapisi oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. 

Tek başına ya da uygulanan tedavilere destek niteliğinde olan bu uygulama; profesyonel kişiler tarafından yapıldığında %90-%92 oranında saç problemi olan kişilerin yüzünü güldürür. 

İşlemin yapılacağı merkeze, kişinin saç probleminin kapsamına ve uygulama yapacak uzmanların deneyimine göre saç mezoterapisi fiyatları değişiklik gösterebilir.


Puan:

Saç Mezoterapisi
Puan: 4.7 (15oy )