Şaşılık nedir, Şaşılık Ameliyatı Kimler İçin Gereklidir?


Özellikle çocuklarda sık bir şekilde görülebilen hastalıklardan biri olan şaşılık, tedavisi mümkün olan bir hastalık çeşididir. Ancak bu tedavi yönteminin olumlu sonuçlar verebilmesi için erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis konulamayan bu tür hastalıklarda maalesef tedavilerden olumlu sonuç alınabilme ihtimali azalmaktadır.

Yetişkinlerde de görülebilecek bir hastalık çeşidi olan şaşılık önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Türlü nedenlerden dolayı şaşılık kişilerde görülebilmektedir. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza şaşılık nedir? Şaşılık ameliyatı kimler için gereklidir? sorularına cevapları detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Şaşılık Nedir?

Şaşılık kısa ve net bir biçimde tanımlanırsa, gözlerdeki paralelliğin bozulması durumu olarak ifade edilebilmektedir. Gözlerimizde 6 adet kas bulunmaktadır. Bu kasları sıralamak gerekirse; iç rektus, dış rektus, üst rektus, alt rektus, alt oblikler ve üst obliklerdir.

Yukarıda saydığımız 6 kas çeşidinden sadece birindeki arızalanmalar şaşılığa neden olabilmektedir. Bu kaslar gözleri uyum içerisinde hareket ettirmeye yarayan önemli kas çeşitlerindendir.

Önemli bir şaşılık belirtilerinden biri de gizli şaşılıktır ki bu şaşılık çeşidinde gözler normalde paralel olarak gözükmektedir, fakat gözlerden biri kapatıldığında şaşılık ortaya çıkmaktadır. Gizli şaşılık göz yorgunluğuna ve baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Hasta bu şaşılık çeşidinde gözlerinin bu tür bir sorunla karşılaştığını anlamayabilmektedir.

Şaşılık Ameliyatı Kimler İçin Gereklidir?

Şaşılık görme bozukluklarından, felçlerden ve kas anormalliklerinden dolayı oluşmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve damar hastalığı olan kişilerde sonradan görülebilecek bir hastalık çeşididir.

Gebelikte geçirilen hastalıklar, erken doğumlar, zor bir süreçte gerçekleşen doğumlar, standartların altında olan zayıf bebeklik gibi durumlar şaşılık görülmesinde önemli etkenler arasında gösterilmektedir.

Bebeklerde ilk 3 ay içerisinde görülebilen şaşılık belirtileri normal olarak nitelendirilebilmektedir. Çünkü bebekler ilk 3 ay içerisinde göz kaslarının gelişimini tam olarak tamamlayamadığından dolayı şaşılık gözükebilmektedir, fakat bu 3 aylık süreç sonunda şaşılık belirtileri devam ediyorsa mutlaka doktor gözetimine girilmesi büyük bir önem arz etmektedir. Kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönden etkileyebilecek olan bu hastalık çeşidinin mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir. Sık sık belirttiğimiz gibi erken teşhis sonucunda ömür boyu çekilebilecek bu hastalık çeşidinden kurtulabilme imkânına kavuşulmuş olunur.

Şaşılık belirtilerini maddeler şeklinde sıralamak gerekirse;

 • Gözlerde paralelliğin kaybolması
 • Baş ağrısı
 • Çift görme
 • Baş veya yüzün bir yana düşü olması
 • Bulanık görme
 • Gözlerde yaşarma gibi durumlar şaşılık belirtileri arasında gösterilebilmektedir.

Şaşılık birçok sebepten dolayı oluşabilmektedir. Bu sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Hamileliğin zorluk derecesi
 • Erken doğum
 • Genetik faktörler
 • Ateşli bir hastalık ve travma görülmesi
 • Geçirilen ameliyatlar
 • Geçirilen kazalar
 • Sinirde oluşan felçler
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Yaşlılığa bağlı olarak artan hastalıklar şaşılık sebepleri arasında gösterilebilmektedir.

Şaşılık çeşitleri gözün kaydığı yönlere göre isimlendirilmektedir. Bunlar;

 • İçe şaşılık
 • Dışa şaşılık
 • Yukarıya şaşılık
 • Aşağıya şaşılık olmak üzere 4 şaşılık çeşidi bulunmaktadır.

Şaşılık Ameliyatı Sonrası 

Şaşılık tedavilerinde en çok kullanılan yöntem gözlük kullanımıdır. Bunun yanı sıra ortopedik tedaviler, damlalarla medikal tedavi yöntemi,  cerrahi tedavi ve kapama tedavileri hekimler tarafından şaşılık tedavilerinde en çok kullanılan tedavi çeşitleri arasında yer almaktadır.

Şaşılık ameliyatları genel anestezi altında gerçekleşir ve bu tür ameliyatlarda hedeflenen göz küresine yakın olan kasların uzaklaştırılması, göz küresine uzak olan kasların yakınlaştırılması veya yerlerinin değiştirilmesidir.

Şaşılık ameliyatının başarıya ulaşabilmesi için mutlaka erken tanı ve tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde şaşılık ameliyatlarının başarıya ulaşma ihtimali ne yazık ki düşmektedir.

Gelişen teknolojiler ile birlikte şaşılık ameliyatı sonrası gözde düzelmeler bir hayli fazla görülmektedir. Şaşılık ameliyatında hedeflenen görmeyi korumak, gözleri paralel bir yapıya kavuşturmak, iki göz ile görüşü net bir biçimde sağlığa kavuşturmak şaşılık ameliyatı sonrası hedeflenen durumlar arasında gösterilmektedir.

Şaşılık ameliyatı çeşidine yapılan önemli tanı yöntemleri sonucunda hekim tarafından karar verilmektedir. Hekim gözlük ile tedavi, cerrahi ile tedavi ve son olarak botox ile tedavi yöntemlerinden bir tanesini seçerek hastanın sağlığına kavuşmasını sağlayabilmektedir.

Hasta cerrahi müdahale ile tedavi oluyor ise bu tedaviden sonra gözlük kullanmak zorunda kalabilir. Hekimin görüşlerini ciddiyetle uygulayabilen hastalar bu tür hastalıklarda daha net sonuçları oldukça kısa bir sürede alabilmek imkânına kavuşmuş olmaktadır.

Şaşılık ameliyatını yapacak olan uzman hekimlerinizi iyi bir şekilde araştırıp daha sonrasında ameliyat sürecine girmenizi önermekteyiz. Alanında uzman olmayan doktorlar tarafından yapılacak olan bu tür ameliyatlar hastanın sağlığını olumlu yönden etkilemesi gerekirken ne yazık ki olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.


Puan:

Şaşılık nedir, Şaşılık Ameliyatı Kimler İçin Gereklidir?
Puan: 4.8 (4oy )