Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler


Mide hacmini küçülterek gıda alımını kısıtlayan tüp mide ameliyatı; kendi imkanlarıyla diyet ve spor yapan, fakat kilo veremeyen hastalar için büyük bir fırsat olarak kabul edilmektedir. 

Neden mi?

Çünkü tüp mide ameliyatı, obezite hastalarının fazla kilolarının %70’ine kadar olan kısmın verilmesine olanak sağlamaktadır.

Dünya genelinde giderek artan; hastalıklara neden olup metabolizmayı bütünüyle etkileyen ve hatta kanser türleri ile arasında bağ olduğu bilinen obezite hastalığı önlenebilen kronik bir hastalıktır.

Tüp mide ameliyatı olarak ikinci bir şans arayışında olan kişilerin bu ameliyatın artılarını eskilerini merak ettikleri ve detaylı bilgiye ulaşmak istedikleri gerçeğinden yola çıkarak bu yazımızı hazırladık. 

İşte tüp mide ameliyatı ile ilgili en çok merak edilenler… 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? 

Midenin %80’lik bir kısmının kalıcı olarak alınması sonucu mide hacmini azaltarak daha az besin tüketilmesini sağlayan kısıtlayıcı “obezite cerrahisi” operasyonuna tüp mide ameliyatı ya da “Sleeve Gastrektomi” denir. 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Tüp mide ameliyatı açık ya da “laparoskopik” denilen kapalı yöntemlerle yapılabilmektedir. Cerrahi tekniklerin gelişmesine bağlı olarak kapalı yöntem uygulamaları yaygınlaşmıştır.

Karın bölgesinden 4-5 noktadan açılan kesilerden ucunda kamera bulunan özel cerrahi aletlerle gerçekleştirilen bu operasyon sırasında mide küçültülür ve oluşturulan tüp şeklindeki ince ve uzun mide zımbalanarak yapıştırılır.

Bu operasyon sırasında sindirim sistemi anatomik olarak değiştirilmez ve besinlerin mideden bağırsaklara ani boşalması ihtimali ortadan kaldırılır.   

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir? 

Obezite cerrahisi kapsamında tüp mide ameliyatı son çare olarak düşünülmektedir. Bu ameliyata girebilmek için karşılanması gereken fiziksel ve psikolojik şartlar vardır. 

 • Vücut kitle indeksi 40 olan;
 • Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olup ciddi sağlık problemleri yaşayan,
 • Kilo almasının ardındaki sebep hormonal bozukluklar olmayan kişiler ameliyatın fiziksel şartlarını karşılamış sayılırlar. Ancak fiziken ameliyata uygun olunması bu ameliyatın yapılması için yeterli sayılmaz. 

Aynı zamanda; 

 • Kişi kilo vermeye kararlıysa, hayatını değiştirmeye hazırsa,
 • Çevresinden zayıflama süreci ile ilgili yeterli desteği görecekse,
 • Alkol bağımlılığı ve yeme bozukluğu gibi psikolojik engelleri yoksa bu ameliyata kabul edilebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Riskli midir? 

Tüp mide ameliyatı diğer tüm cerrahi operasyonlar kadar risklidir. Ancak deneyimli ve uzman cerrahların uyguladığı tüp mide ameliyatı sonrasında risklerin azalacağı unutulmamalıdır.

Kanama, enfeksiyon, iç organ yaralanmaları, bağırsak tıkanması, ameliyat sonrası fıtık ve stapler hattında sızıntı oluşması bu ameliyatın riskleri arasında yer alır. 

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olamaz? 

 • Ameliyat için gerekli “Vücut Kitle İndeksi” değerlerine sahip olmayanlar,
 • Alkol bağımlılığı olanlar,
 • Anestezi alamayacak sağlık koşullarına sahip olanlar,
 • Psikolojik olarak ciddi sorunlar yaşayanlar
 • Yeme bozukluğu olanlar,
 • Mide hastalıkları bulunanlar ve
 • Kendilerini ameliyat sonrası değişime hazır hissetmeyenler bu ameliyat için uygun kabul edilmemektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vücutta Sarkma Meydana Gelir mi? 

Vücutta sarkma meydana gelmesi tüp mide ameliyatına değil aşırı kilo vermeye bağlı bir sonuç olarak değerlendirilmelidir. Kilo kaybı fazla olan kişilerin bacak içlerinde, kollarında, karınlarında sarkma meydana gelir.

Bu göze alınması gereken bir sonuç olarak düşünülmelidir, ancak çözümsüz değildir. Kişi spor yaparak kilo verirse vücudundaki sarkmalar azaltılabilir ve yeterince kilo verildikten sonra plastik cerrahi operasyonlarına kabul edilebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır mı? 

Tüp mide ameliyatları mideyi kalıcı olarak küçülten operasyonlardır, gıda emilimini kısıtlamazlar. Hasta ameliyat sonrası beslenme kurallarına uymadığı takdirde diğer bir deyişle çok kalorili gıdaları tüketmeye devam ederse orta ve uzun vadede kilo alabilir.

Bu nedenle cerrahlar hastaların ameliyat olup olmayacaklarını belirlerken, hastaları psikolojik açıdan da değerlendirirler. Tüp mide ameliyatı olan hastaların %30’unun yeniden kilo aldığı bilinmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Genişler mi? 

Midenin anatomisi gereği büyüyebileceği unutulmamalıdır. Ameliyat sonrasında mideyi çok şişiren gazlı içecekler içilirse, öğünlerde çok hacimli yiyecekler tüketilirse, yemeklerden hemen önce ve sonra sıvı alınırsa zaman içerisinde mide genişleyebilir. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir? 

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verileceği tamamen hastanın ameliyat sonrası tercihlerine bağlıdır. Bu ameliyatla fazla kiloların %7o’ini hatta %80’ini veren hastalar olduğu biliniyor.

Sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara uyarak hastalar operasyondan 1 yıl sonra kilolarında bariz bir değişim olduğunu fark edebilirler. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır mı? 

Tüp mide ameliyatından sonra hamile kalınmasında bir sakınca yoktur. Ancak bunun için anne adayının detaylı kan tahlillerinin yapılması, ameliyat sonrası kullanması gereken vitamin ve mineral takviyelerini almış olması aynı zamanda tüp mide ameliyatının üzerinden en az 1-1,5 yıl geçmiş olması gerekir.

Hamile kalmayı düşünen kişiler bu isteklerini uzmanlara danışarak, daha olumlu bir hamilelik süreci başlatabilirler. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sigara Bırakılmalı mıdır? 

Sigara kullanımı, bilindiği üzere sağlık açısından ciddi sorunlar çıkarabilen bir alışkanlıktır. Sigaranın içerisinde bulunan çeşitli kimyasallar insan sağlığını ölümcül derecede tehdit eder.

Sigara kullanımının bırakılması için illa ki tüp mide ameliyatı olunmasına gerek yoktur, fakat bu ameliyat sonrası hastaların sigara tüketimine iyileşme sürecinde mutlaka ara vermeleri gerekir. Sigaranın içindeki kimyasallar kandaki oksijen oranını azaltırlar.

Ameliyat bölgelerindeki yaraların iyileşme süresini geciktirmemek için bu alışkanlığı en az 1 ay ara verilmesi gerekmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saçlar Dökülür mü?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişiler hem fiziksel hem de psikolojik olarak strese girebilirler. Bunun yanı sıra az su içerler, ameliyat sonrası kullanmaları gereken vitaminleri almazlar ve dengeli beslenmezlerse saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler.

Strese bağlı saç dökülmesi süreci geri döndürülebilir, uzmanlar bu konuda hastalara destek olacaklardır. 

Tüp Mide Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir? 

 • Tüp mide ameliyatı hastaların kısa sürede hızlı kilo vermesini sağlayarak ciddi sağlık problemlerinde iyileşmelerin meydana gelmesine sebep olur. 
 • İşlem sırasında “pilor” kasları korunduğu için; diğer bir deyişle tüketilen gıdaların mideden ince bağırsağa geçerken aniden boşalmasına neden olan anatomik değişimler yapılmadığı için dumping sendromu yaşanmaz. 
 • Vücuda kalıcı ya da geçici olarak yabancı bir cisim yerleştirilmez. 
 • Genellikle kapalı yöntemle yapıldığı için enfeksiyon oluşma riski azdır ve hastalar kısa sürede iyileşebilirler. 
 • Tüp mide ameliyatından sonra hastalar az miktarda yeseler dahi çabuk bir şekilde tokluk hissederler. 
 • Kilo veren hastaların öz güvenleri artar ve sosyal ilişkileri gelişir. Hayata farklı bir pencereden bakmaya başlayabilirler. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İştah Azalır mı? 

Evet, tüp mide ameliyatı sonrası midenin vücuttan çıkarılan kısmında beynin hipotalamus bölgesini uyaran ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin salgılanmasını tetikleyen kısım çıkarılır. Kişide yeme bozukluğu yoksa, bu değişim iştahının azalmasını sağlar. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe İhtimali Var mı? 

Bu sorunun yanıtını da belirleyecek olan hastaların ameliyat sonrası seçimleridir. Beslenme programlarına uyulmazsa, spor yapılmazsa, onlara kilo aldıran hayat tarzları terk edilmezse hastalar kilo veremeyebilir veya verdikleri kilo miktarı hedeflerine ulaşmalarına yetmeyebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Vermeye Ne Zaman Başlanır? 

Tüp mide ameliyatı geçiren hastalar ameliyat sonrası sıvı diyetlerine başlarlar. Hastanede 2-3 gün kaldıkları sırada hızlı bir şekilde kilo verirler. Ameliyattan sonra verilen kilo miktarı hastanın azmine, yaşına, cinsiyetine, genel sağlık durumuna göre farklılaşabilir.

Öte yandan, kurallara uyulduğu takdirde hastalar özellikle ilk 1 yıl içinde fazla kilolarının çok büyük bir kısmından kurtulmuş olurlar. 

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır? 

Tüp mide ameliyatı fiyatları operasyonu gerçekleştirecek uzmanın deneyimine, daha önceki başarılarına, operasyonun gerçekleşeceği hastanede kalış süresine, operasyon sırasında komplikasyon çıkıp çıkmamasına ve operasyona giren sağlık ekibine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Tüp Mide Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu? 

Tüp mide ameliyatını olmak için gerekli koşullara sahip olduğuna dair içinde endokrinoloji uzmanının da imzası bulunan bir heyet raporu alındığı takdirde bu ameliyat devlet tarafından karşılanabilir.

Obezite ciddi bir rahatsızlıktır ve ölümcül sonuçları olabilmesi bu ameliyatları tercihten çok zorunluluk haline getirmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönülür? 

Tüp mide ameliyatı kapalı teknikle uygulandığı için iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ancak kişinin ne iş yaptığı işe dönüş sürecini değiştirir. Fiziksel aktiviteler gerektiren işlerde çalışan hastalar için tam iyileşmenin beklenmesi gerekir.

Masa başında çalışan kişiler yaklaşık 10 gün sonra işe dönebilirler. Son kararı ameliyat ertesi kontrollerinde doktorlar verecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Egzersiz Şart Mı?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilmesi için en önemli gereksinimlerden biri spor yapılmasıdır. Ameliyattan 1-2 gün sonra hastalar ayağa kalkıp kısa mesafeli yürüyüşler yapabilirler. Ameliyattan iki ay sonraya kadar vücudun fazla zorlanmaması için yürüyüşler en uygun egzersiz olarak kabul edilir.

Her hastaya özel egzersiz programı çıkarılır ve hastaların sağlık durumlarına özel olarak hazırlanan bu programlara harfiyen uyulması gerekir. Egzersizler hafif tempoyla başlatılır, hasta kilo verdikçe ve kasları güçlendikçe daha yüksek tempolu aktivitelere geçiş yapılır.

Düzenli egzersiz yaparak hastalar metabolizmalarını hızlandırır ve kilo verme süreci ivme kazanır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası mideleri küçülen hastalara uymaları gereken bir diyet programı hazırlanır. Midenin katı gıdalara alıştırılması amacını taşıyan bu beslenme programı; önce sıvı besinlerin, sonra pürelerin sonra püre ve yumuşak gıdaların ve en son da katı gıdaların tüketilmesini içerir. 

Ameliyat sonrası beslenme kuralları şu şekilde sıralanabilir; 

 • “Mide küçültme ameliyatı” sonrasında hastaların yedikleri gıdaların miktarı kadar kalori değerlerine de dikkat edilmesi gerekir. 1 kaşık salata ile 1 kaşık tereyağının içerdiği kalori arasında çok fark olduğu unutulmamalıdır.
 • Öğünler arasında atıştırma yapılmamalıdır.
 • Beslenme programında belirtilen öğünlere uyulmalıdır.
 • Yemeklerden 30 dakika önce ve sonra su içilmemelidir.
 • Yağlı, şekerli içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Gazlı içeceklerden tamamen vazgeçilmelidir, soda da dahil! Bu içecekler mideye karbondioksit dolmasını ve midenin genişlemesine neden olur.
 • Her bir lokma en 20-30 defa çiğnenmeli ve sonra yutulmalıdır. Böylece midenin azalan sindirim kapasitesinin yükü hafifletilir ve midede ağrı oluşması engellenir.

Puan:

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
Puan: 5 (14oy )