Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Kimler İçin Uygundur, Riskleri Nelerdir?


Tüp Mide Ameliyatı Nedir? 

“Sleeve Gastrektomi” olarak da bilinen “tüp mide ameliyatı” midenin büyük bir kısmının; yaklaşık %80’lik bölümünün kesip çıkarılarak, mide hacminin küçültülmesi yoluyla kişinin gıda alımını kısıtlayan obezite cerrahisi yöntemlerinden biridir.

Normalde kese şeklinde olan mide bu ameliyattan sonra 100-120 cc hacminde ince uzun bir tüp şekline getirilir ve geriye kalan mide dokusu tamamen, geri dönüşü olmayacak şekilde vücuttan çıkarılır. 

Midenin kesilen kısmında beynin hipotalamus bölgesini uyaran ve açlık hormonu olarak da bilinen “ghrelin” hormonunu üreten bölüm bulunduğu için, kişinin açlık hissinde de büyük bir düşüş yaşanmaktadır.

Tüp mide ameliyatında midenin boşalmasını düzenleyen ve doğal bir bant görevi üstlenen “pilor” adı verilen mide kapakçıkları korunur. Mide kapakçıkları korunduğu için midenin sindirim sistemindeki görevinde değişiklik olmaz, sadece daha az yiyerek daha çabuk doyar. 

Tüp mide ameliyatı olanlar küçülen mideleri sayesinde, normalden çok daha az yiyerek tam tokluk hissine kolaylıkla ulaşabilirler. Tüp mide ameliyatı ile amaçlanan kişinin daha az ve daha sağlıklı besinler tüketerek kilo vermesini sağlamaktır. Tüp mide ameliyatı açık ya da kapalı yani “laparoskopik” yöntemlerle yapılabilmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte laparoskopik yöntemin ilerlemesi, hastaların bu yöntemde yoğunlaşmasına sebep olmuştur. 

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygundur? 

Fazla kilosundan şikâyetçi olan herkes tüp mide ameliyatına giremez, ancak aşağıda belirttiğimiz kriterleri karşıladıkları takdirde ameliyat talepleri onaylanabilir. 

 • Hasta 18 ve 65 yaşları arasında olmalı.
 • Beden Kitle İndeksi (BKİ) 40 ve üzerinde olmalı. Ancak BKİ 35’in üzerinde olan kişilerde doktorları uygun bulduğu takdirde operasyona girebilirler.
 • Kişinin fazla kilolarından kaynaklı kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet vb. ciddi sağlık problemleri varsa,
 • Kişinin alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yoksa,
 • Tüp mide ameliyatına ve sonrasındaki yaşam stilinin değişmesine kişinin psikolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Hayat şeklinin tamamen değişecek olması ve zorlu bir sürecin başlayacağı gerçeğini hastaların kabul ederek bu operasyona girmeleri, ameliyat sonrası dönemde başarı sağlanması için çok önemli olduğu için kişinin psikolojik durumu ameliyat stresinin üstesinden gelebilecek seviyedeyse,
 • Kişinin sağlık durumu uygunsa; tiroit bezlerinde sorun yoksa ve hormonal bir hastalıktan kaynaklı obez olmamışsa,
 • Kişi kilo vermek için cerrahi yöntemler dışındaki tedavileri denemesine rağmen kilo veremiyorsa. 

Tüp Mide Ameliyatının Faydaları 

 • Bariatrik cerrahi sonrasında başarı oranı hastanın ameliyat sonrası beslenmesine, hayat tarzına ve kararlılığına bağlı olsa da tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme hızı genel olarak oldukça yüksektir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrasında, mide küçülmesine bağlı olarak küçük porsiyonlarla dahi hızlı bir şekilde tokluk hissine ulaşılabilir.
 • Küçük porsiyonlar şeklinde yediği takdirde hasta tüm gıdaları tüketebilir.
 • Tüp mide ameliyatı genellikle laparoskopik yöntemle yapıldığı için hastanın enfeksiyon kapma ihtimali çok düşüktür, yaralar çok çabuk iyileşir ve kişi günlük hayatına hızlı bir şekilde dönebilir. Hastanede yatış süresi azalır ve ameliyat maliyetinde de düşüş gerçekleşir.
 • Tüp mide ameliyatı sırasında “pilor” yani mide kapakçığı korunduğu için, besinler mideden kontrolsüz bir şekilde boşalıp hazımsızlık ve sindirim rahatsızlarına sebep olmaz; başka bir deyişle “dumping sendromu” yaşanma riski yoktur, mide daha uzun süre dolu kalır ve acıkma süresi uzar.
 • Tüp mide ameliyatında mide kesilir, yabancı bir madde ile müdahalede bulunulmaz; bu sebeple enfeksiyon riski çok düşüktür.
 • Klinik çalışmalarda tüp mide ameliyatı sonrasında Tip 2 diyabetin %58, yüksek tansiyonun %50, yüksek kolesterolün %77, uyku apnesinin ise %60 oranında iyileştiği saptanmıştır.
 • Tüp mide ameliyatı olanlar üzerinde yapılan 5 yıllık araştırmalar sonucunda, hastaların toplam ağırlıklarının ortalama %66 ‘sını kaybettikleri gözlenmiştir.
 • Tüp mide ameliyatında bağırsaklara müdahale edilmez ve besin emilimi engellenmez. 

Tüp Mide Ameliyatının Zararları 

 • Tüp mide ameliyatının en büyük dezavantajı midenin büyük bölümünün geri dönüşü olmayacak şekilde kesilip alınmasıdır.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası oluşturulan, muz şeklindeki yeni mide kişi eski hayatındaki yeme alışkanlıklarından vazgeçmediği takdirde genişleyebilir. Ayrıca küçük mide sürekli dolu tutulursa zamanla hacmi artabilir. 

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri 

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, tüp mide ameliyatının da bazı riskleri vardır:

Kanama: Her 200 hastadan birinde görülen kanama sonucunda hastaya kan verilmesi bazı durumlarda ise yeniden operasyon yapılması gerekmektedir. 

Stapler (Zımba) Hattında Sızıntı: Tüp mide ameliyatının en çok korkulan risklerin başında yer alan sızıntı durumu, her 100 hastadan 1’inde görülmektedir. Tüp mide ameliyatında, yeni mide oluşturulurken çelik zımbalar kullanılır. Çelik zımba hattında sızıntı olması durumunda operasyondan sonra ilk birkaç gün içerisinde yeniden ameliyat yapılması gerekir. Bu sızıntı durumu devam ederse mide enzimleri enfeksiyona ve karın zarı iltihaplanmasına neden olabilir. 

Stapler Hattında Kanama: Kanama olması çok ciddi bir komplikasyon değildir ve genellikle kendiliğinden düzelir. Ancak kanama kendiliğinden düzelmezse tekrar bir operasyon gerekebilir. 

Enfeksiyon: Tüp mide ameliyatında diğer tüm operasyonlardaki gibi enfeksiyon riski olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında antibiyotik tedavisi uygulanır, işe yaramazsa yeniden cerrahi bir müdahale yapılabilir. 

İç Organ Yaralanmaları: Dalak başta olmak üzere diğer iç organlar tüp mide ameliyatı esnasında zarar görebilir. Böyle bir durumda laparoskopik yöntemle yapılan ameliyat açık ameliyata çevrilerek, gerekli onarımlar gerçekleşebilir. 

Kan Pıhtılaşması: Amboli olarak da bilinen kan pıhtılaşması nadir olarak görülse de çok önemli bir komplikasyondur. Ani ölümlere sebep olabilir, ancak bu risk tüp mide ameliyatından ziyade tüm cerrahi operasyonlarda görülebilmektedir. Tüp mide ameliyatlarında ölüm riski 1/1000 dolaylarındadır. 

Postoperatif Fıtık: “İnsizyonel herni” olarak da bilinen “postoperatif fıtık” oluşma olasılığı vardır, ancak çok ciddi bir risk oluşturmaz. 

Bağırsak tıkanması: Tüp mide ameliyatı açık yapılıyorsa, bağırsak tıkanması gibi bir risk düşük olsa da gerçekleşmesi olasılık dahilindedir. Ancak operasyon laparoskopik yöntem ile yapılıyorsa ince bağırsağın tıkanma riski yok denecek kadar azdır. 

Sayılan riskler dışında tüp mide ameliyatı uzun dönemde bazı olumsuzluklara sebep olabilir; hasta tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerilerine uymazsa beklediği kadar kilo veremeyebilir ya da aşırı zayıfladığı için vücut deformasyonu yaşayabilir.

Vücut deformasyonu hem istenmeyen bir sonuçtur hem de kaçınılmazdır. Kişi vücut ağırlığının %50’sinden fazlasını kaybederse deri sarkmaları olacaktır. Böyle bir durumda estetik cerrahi yardımıyla kişi deri sarkması probleminden kurtulabilir. 

Diğer bir olumsuzluk zayıflama sürecinin hızlı olmasından ötürü fiziksel stresin oluşması ve yeterli beslenememe gibi sebeplerle saç dökülmelerinin yaşanmasıdır. Kişi alışkın olduğu beslenme düzeninden uzaklaşıp az kalori almaya başlayınca vücut bazen gerekli vitaminleri alamaz. Bu sebeple bariatrik cerrahi operasyonlarının tümünde ameliyat sonrası vitamin ve kalsiyum takviyelerinin alınması uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 

Tüp mide ameliyatlarına özel olmamakla birlikte tüm mide küçültme ameliyatı fiyatlarını belirleyen temel faktörler vardır. Ameliyatı yapan doktorların unvanı, deneyimi, başarı oranı, ameliyata katılan ekibin deneyimi, ekibin kaç kişiden oluştuğu, ameliyatın yöntemi, kullanılan malzemelerin kalitesi, nerede üretildikleri gibi çeşitli faktörlerin tüp mide ameliyatı maliyeti üzerinde etkilidir. 

Hastanın tüp mide ameliyatı sonrası yoğun bakımda yatmayı gerektirecek bir komplikasyon yaşayıp yaşamaması, hastanede kaç gün kalacağı, refakatçilerinin kalış süresi, hastanenin özel olup olmaması, hastanenin fiyat politikası, hastanenin bilinirliği gibi şartlarda ameliyat fiyatını farklılaştırabilir.


Puan:

Tüp Mide Ameliyatı Nedir, Kimler İçin Uygundur, Riskleri Nelerdir?
Puan: 4.3 (76oy )