Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?


Obezite hastalarının sağlıklarına kavuşmaları için en büyük şans olarak nitelendirilen obezite cerrahisi operasyonları hızla kilo verilmesini ve fazla kilo nedeniyle oluşan hastalıkların iyileşmesini mümkün hale getirir. Hangi hastaya hangi obezite cerrahisi yönteminin uygulanacağını; detaylı tetkikler sonrasında uzmanlar belirler. Kişinin yaşı, kilosu, hastalık geçmişi ve vermesi gereken kilo miktarı operasyon yöntemini ortaya çıkarır. 

Obezite cerrahisi operasyonları arasında en sık uygulanan yöntem olan tüp mide ameliyatları; obezite hastalarının en çok tercih ettiği zayıflama ameliyatı olarak bilinmektedir. Midenin hacminin %80 oranında kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde küçültüldüğü tüm mide ameliyatı yani Sleeve Gastrektomi sonrası besin alımı fiziksel olarak kısıtlanır. 

Hastanın az yese bile tokluk hissetmesine imkan tanıyan tüp mide ameliyatları sonrası beslenme ve egzersiz programlarına uyulduğu takdirde fazla kiloların %70’lik bir kısmının verilebildiği bilinmektedir. Tüp mide ameliyatlarının başarılı sonuçları kadar bu ameliyatların risklerinin de konuşulması obezite hastalarının soru işaretlerini arttırmaktadır. Bu yazımızda tüp mide ameliyatlarının risklerine odaklanacağız. 

Tüp mide ameliyatlarının risklerinden önce bu ameliyata kimlerin uygun olmadığı ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. 

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olamaz? 

Operasyon sırasında oluşabilecek risklerin minimize edilmesi ve sonrasında hastaların kilo vermesinin sağlanması için tüp mide ameliyatı öncesinde detaylı tetkikler yapılır. Fazla kilosu olan herkesin bu ameliyat için uygun olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. 

  • Kişilerin vücut kitle indeksi değerleri ameliyat için yeterli değilse;
  • Kişiler alkol ve sigara kullanımını bırakamıyorsa,
  • Hastaların anestezi yapılmasını engelleyen sağlık sorunları varsa,
  • Hastaların genel sağlık durumları ameliyatı kaldıramayacak durumda değilse ve
  • Hastalar ameliyat sonrası kendilerini bekleyen zorlu kilo verme sürecine psikolojik olarak hazır değillerse ameliyat için uygun aday olarak nitelendirilemezler. 

Hastaların ameliyata psikolojik olarak hazırlıklı olup olmadıkları sübjektif bir değerlendirme olarak düşünülse de cerrahların karar sürecini etkileyebilmektedir.  Ameliyat sonrası dönemde hastaların tamamı kilo veremeyebilir. Verilen diyete ve egzersiz programına uymadıkları takdirde boşu boşuna ameliyat olmuş olurlar. Bu nedenle ailesinden ve çevresinden destek görmeyen ya da yeni hayat tarzına alışmaya niyeti olmayan hastaların bu ameliyata kabul edilme olasılıkları oldukça düşüktür. 

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri 

Tüp mide ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirilir. Hastanın vücudunda kesi açılmadığı için iyileşme süreci oldukça kısadır. Bu ameliyatın risksiz olduğunu söylemek çok riskli olduğunu söylemek kadar yanlış olacaktır. Her cerrahi operasyon gibi tüp mide ameliyatı sırasında da bazı risklerle karşılaşılabilir. 

Kanama, enfeksiyon, emboli oluşumu gibi riskler tüp mide ameliyatına özel olmasa da bu operasyonun riskleri arasında yer alır. Ancak operasyonun kendine has riskleri de bulunmaktadır. 

İç Organ Yaralanması Tüp mide ameliyatı sırasında karın bölgesinden açılan deliklerden özel cerrahi aletlerin yardımıyla mide küçültülür. Nadir de olsa midenin çevresindeki organlarda yaralanmalar görülmektedir. Bu sorunu engellemek için operasyon sırasında midenin bağırsak ve karaciğer gibi organlardan ayrılması için karın boşluğu karbondioksit gazıyla doldurulur. Böylece mide çok daha rahat bir şekilde görüntülenebilir ve organ yaralanmaları riski azaltılır. 

Zımba Hattında Sızıntı Tüp mide ameliyatında uzun ve ince bir tüp şeklinde yeni mide oluşturulur. Yeni mide oluşturulurken zımbalanarak dokular birbirine kaynaştırılır. Tüp mide ameliyatına özgü bir risk olan zımba hattında sızıntı sorunu ameliyat henüz sonuçlanmadan kontrol edilir fakat zaman zaman bu sızıntının tespit edilemediği durumlar olabilir. Zımba hattındaki sızıntı geçmediği takdirde ameliyat tekrarlanabilir. Aynı şekilde zımba hattında kanama oluşması da riskler arasında bulunmaktadır. 

İç organ yaralanması ve zımba hattında meydana gelen sorunlar tüp mide ameliyatının kısa dönemli riskleri arasında yer alır. Tüp mide ameliyatlarının uzun dönemli riskleri de bulunur. Kusma, beslenme bozuklukları, fıtık ve reflü gibi rahatsızlıklara neden olabilen tüp mide ameliyatlarının yetenekli ve deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi başarı oranını arttıracaktır.


Puan:

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?
Puan: 5 (8oy )