Tüp Mide Ameliyatı Sonrası


Midelerinin %80’lik bir kısmı kalıcı olarak vücutlarından çıkarıldıktan sonra, obezite hastalarının hayatlarında radikal değişimler meydana gelir. Eskiye nazaran daha hızlı doyarlar, beslenmelerine dikkat ettikleri takdirde hızla kilo verirler; fazla kilolarına bağlı olarak oluşan sağlık problemlerinden de kurtulup özgüvenlerinin artışına yakından şahit olabilirler. 

Tüp mide ameliyatları olmayı düşünen hastalar bu ameliyatın olumlu etkilerini bir an önce yaşamak isteseler de tüp mide ameliyatı sonrası dönemle ilgili bazı endişeler duyarlar. Bu yazımızda tüp mide ameliyatı olmayı düşünen obezite hastalarının  ameliyat sonrası dönemle ilgili soru işaretlerini yanıtlamaya çalışacağız. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Halsizlik

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası kendilerini halsiz hissetmeleri oldukça normaldir. Ancak ameliyat sonrası yakın dönemde “normal” olarak karşılanan bu şikayetlerin sürmemesi gerekir. Kişi eskiye göre daha az beslendiği için kimi zaman vücudunun temel fonksiyonları için gerekli olan mineral ve vitaminleri sağlayamayabilir. 

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar kendilerini sürekli halsiz hissederlerse doktorlarına başvurmaları gerekir. Vitamin ve mineral eksikliğinin giderilmesi ameliyat sonrası oluşan halsizlik şikayetlerini de ortadan kaldıracaktır. Tüp mide ameliyatı olan hastaların uzmanların belirdikleri vitamin ve mineral takviyelerini hayatları boyunca kullanmaya devam etmeleri gerekir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme 

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme dönemi gelişen cerrahi teknikler sayesinde oldukça kısaltılmıştır. Kapalı tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar 2-3 gün hastanede kaldıktan sonra evlerine dönebilirler. Ameliyattan bir hafta sonra araba kullanmaya başlayabilir, ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra işlerinin başına geçebilirler. 

Tüp mide ameliyatı sonrası tam iyileşmenin gerçekleşmesi ve yaraların kapanması için 4-6 haftalık bir süreç gereklidir. İyileşme sürecinde doktorların belirledikleri beslenme şartlarını yerine getiren, yasakları ihlal etmeyen hastalar ameliyat sonrası süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirler. 

Geçirdikleri operasyon hastaların hem fiziksel hem de psikolojik olarak strese girmelerini sağlayabilir. Hastalar amaçlarından sapmazlarsa ve tüp mide ameliyatları sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyarlarsa kısa sürede günlük hayatlarına geri dönebilirler. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme 

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmesine dikkat etmeyen hastalar ameliyattan sonra istedikleri hızla kilo veremedikleri gibi; mide sorunları yaşayabilir ve hatta midelerinin genişlemesine bağlı olarak hızlı doyma yetilerini kaybedebilirler. Tüp mide ameliyatları sonrasında hastalar hangi besinleri ne kadar miktarda tükettiklerine dikkat etmelidirler. 

 • Tüp mide ameliyatı olan hastaların sıvı tüketimlerine özen göstermeleri gerekir. Ancak yemeklerden önceki ya da sonraki 30 dakikalık zaman dilimlerinde su ya da diğer sıvıların içilmemesi gerekmektedir. 
 • Hastaların dikkat etmesi gereken diğer bir unsur da küçük porsiyonlar halinde yemek yemektir. Mideyi tıka basa doldurmamaları, her lokmayı defalarca çiğnemeleri sindirim süreçlerini kolaylaştıracaktır. 
 • Ameliyat sonrası iyileşme gerçekleştiğinde her gıdayı tüketebilirler; fakat yağlı, şekerli ve genel olarak çok kalorili yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdırlar. 
 • Öğünler arasında atıştırmaktan uzak durmaları gerekir. Önemsiz görünen bu kaçamaklar zaman içerisinde alışkanlık haline gelebilir ve hastaların kilo verme sürecini aksatabilir. 
 • Tüp mide ameliyatı olan hastaların tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplama alışkanlığı edinmeleri gerekir. Az miktarda yeseler de yedikleri besinler fazla kalori içeriyorsa kilo verilmesine engel olabilir. 
 • Tüp mide ameliyatı sonrasında gazlı, asitli, şekerli, kremalı içecekler tüketilmemelidir. Bu içeceklerin mideyi rahatsız edebileceği ve fazla kalorili oldukları unutulmamalıdır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Cinsellik 

Tüp mide ameliyatları geçiren hayatların cinsel yaşamlarına devam etmeleri için gereken süre değişiklik gösterebilir. Hastanın yaşına, iyileşme sürecine ve ameliyatının ne kadar başarılı geçtiğine bağlı olarak cinsel ilişkiye girmek için beklenmesi gereken zaman dilimi değişebilir. 

Genel olarak hastalar ameliyattan 10-15 gün sonra cinsel hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Fakat dikkatli olmaları, kendilerini çok zorlamamaları ve ameliyat bölgesine zarar vermekten kaçınmaları gerekir. Acele etmemeli ve vücutlarının onlara ilettiği mesajı doğru yorumlamaları gerekir. Ameliyat sonrası doktor kontrolüne gittiklerinde iyileşme sürecinin gidişatına göre bu konuyu uzmanlara danışmaları uygun olacaktır. 

Uzmanlar; tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme süreci başladığında, kişilerin özgüvenlerinin de yerine gelmesine bağlı olarak cinsel yaşamlarının eskiye oranla çok daha iyi olduğu konusunda fikir beyan etmektedir. Enerjisi daha yüksek olan, solunum problemleri azalan, damar tıkanıklığı sorunları ortadan kaldıran kişiler bu ameliyat sayesinde hayatlarına yeniden başlayabilirler. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar 

Tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme sürecini uzatacak ya da hastanın kilo vermesini engelleyecek tüm davranışlardan kaçınılması gerekir. Bu yasakları ameliyattan sonra en hızlı kilo verilmesi gereken dönem olan altı aylık periyoda indirgemek gerekirse; 

 • Asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir.
 • Alkol kullanılmamalıdır.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Çok baharatlı ve acılı gıdalar tercih edilmemelidir.
 • Sigara içilmemelidir.
 • Yağlı ve şekerli gıdalar yenilmemelidir. 

Ameliyat sonrası uyulması gereken kuralları doktorlar hastalara belirtirler. Bu kurallar hastadan hastaya değişiklik gösterebilir ve hastanın sağlık durumuna göre ek yasaklar getirilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı 

Tüp mide ameliyatı obezite hastalarının fazla kilolarının %702inden fazla bir kısmını verebilmeleri için bir yol açar. Ancak hastalar uzmanların önerilerine ve belirledikleri yasaklara dikkat etmedikleri takdirde yeniden kilo alabilirler. 

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların %30’unun operasyon sonrası kilo aldığı bilinmektedir. “Tüp mide ameliyatı sonrası neden kilo alınır?” sorusuna birden fazla yanıt verilebilir. 

 • Fazla kalorili yiyecek ve içecekler tüketmek.
 • Uzmanlar tarafından belirlenen egzersiz programlarına uymamak,
 • Öğünlerde çok miktarda yemek yemek,
 • Öğünlerden hemen önce ve hemen sonra su içmek hastaların midesinin genişlemesine ve tokluk hissinde gecikme yaşanmasına neden olabilir. 

Hasta eski beslenme alışkanlıklarından kurtulamazsa zaman içerisinde günlük kalori tüketimini arttırır ve neticesinde kilo alması kaçınılmaz hale gelebilir. Kilo almaya başladığını fark eden hastaların hayat tarzlarını gözden geçirmeleri, uzmanlardan destek almaları ve beslenme programlarını yeniden düzenletmeleri gerekebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme 

Tüp mide ameliyatları en çok kilo verilmesine sebep olan obezite cerrahisi operasyonlarından biri olarak kabul edilir ve tüp mide ameliyatı olanlar üzerinde yapılan takipler sonucunda bu söylem doğrulanmaktadır. 

Beslenme düzenini tamamen değiştiren ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin tamamlanmasıyla egzersizlere başlayan hastalar çok hızlı bir şekilde kilo verebilirler. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 6 aylık süreç hastaların en çok kilo kaybettikleri dönem olarak kabul edilmektedir. 

Hastaların ne kadar kilo vereceği ameliyat sonrası yaşantısında beslenmesine, egzersizlerine, hayat tarzına ve eski alışkanlıklarını ne kadar değiştirebildiğine bağlı olarak değişebilir. Hastaların ameliyattan 18 ay sonra fazla kilolarının %70’ine yakınını vermeleri beklenir. 

Ancak az önce de belirttiğimiz gibi, kilo verme sürecini etkileyen birçok unsur bulunur; hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kararlılığı bu süreci daha verimli ya da verimsiz hale sokabilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet 

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların doktorlarının belirledikleri beslenme programlarına harfiyen uymaları gerekir. Mideleri küçülmüştür, hassastır ve yanlış beslendikleri takdirde mide bulantısı, mide ağrısı, kusma gibi şikayetler yaşayabilirler. Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenmeye sıvı gıdalar ile başlanır ve zaman geçtikçe besinlerin kıvamları koyulaştırılarak katı gıdalara geçiş yapılır. 

 • Ameliyatın ilk haftasında hastalar sıvı besinler tüketir.
 • Ameliyattan sonraki 1-2 haftalık süreçte baharatsız, yağsız ve tuzsuz çorba içilir.
 • Ameliyattan sonraki 2-3 haftalık süreçte püre tüketimine başlanır.
 • Ameliyattan sonraki 3-4 haftalık süreçte pürelerle beraber yumuşak gıdalar tercih edilir.
 • Ameliyattan sonraki 4. Haftadan itibaren katı gıdalara geçiş yapılabilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor 

Tüp mide ameliyatları sonrası hastaların mide hacmi küçültülür ve kalori alımını kontrol altında tutan tüp mide ameliyatı sonrası diyet programları uygulanır. Bu değişimler hastanın kilo verme sürecini başlatır. Ancak bu sürece ivme katacak olan hastanın düzenli olarak egzersiz yapıp yapmadığıdır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar spor yapmazlarsa, harcadıkları kalori miktarını arttıramazlar ve metabolizmalarını hızlandıramazlar. Kilo kaybının hızlanması ve hastaların bir an önce hedefledikleri görünüme kavuşabilmeleri için düzenli olarak spor yapmaya başlamaları gerekir. 

Tüp mide ameliyatı olan hastalara; yaşlarına, sağlık durumlarına ve vermeleri gereken kiloya bağlı olarak özel egzersiz programları hazırlanır. Hastalar ameliyat sonrası hızlı kilo verebilmek için uzmanlara danışmadan gelişigüzel egzersizlerden uzak durmalıdır. 

Tüp mide ameliyatları sonrasında hastalara verilen egzersiz programları farklı olsa da genel olarak öneriler şu şekilde sınıflandırılabilir; 

 • Ameliyatın ilk günü hasta kendini zorlamamalıdır. Yattığı yerden kollarını ve bacaklarını kaldırmaya çalışabilir. 
 • Ameliyatın ikinci gününden itibaren hastalar yataklarından kalkıp kendilerini çok zorlamayacak şekilde dolaşabilirler. 
 • Ameliyattan 5 gün sonrasında hafif egzersizlere başlanabilir ve duş yapılabilir. Bu süreçte ağırlık kaldırılmaması önemlidir, hastalar kendilerini çok zorlamamalıdır. 

Ameliyattan sonraki iki ay boyunca hastanın sadece yürümesi ve hafif egzersizler yaparak kondisyonunu arttırması gerekir. Aksi takdirde fazla kilosundan ötürü eklemlerinde sorun çıkabilir, bu nedenle dikkatli olmalıdır. 


Puan:

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası
Puan: 5 (4oy )