Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme


Tüp mide ameliyatı, avantajları ve dezavantajlarıyla iyi değerlendirilerek uzman yönlendirilmesiyle karar verilmesi gereken bir operasyondur. Tüp mide ameliyatı konusunda bir uzman sizi yönlendirmişse, bu operasyonun yapılmasına ihtiyacınız varsa operasyonun yapılacağı sağlık merkezinin iyi seçilmesi gerekmektedir. Sağlık merkezleri arasında tüp mide ameliyatı maliyeti, tüp mide ameliyatı fiyatları arasında farklılıklar olsa da fiyat faktörü bu denli önemli bir operasyon için göz ardı edilerek, en iyi tercihin yapılması sağlanmalıdır.

Tüp mide ameliyatı operasyonun gerçekleşmesinden sonra da işlemin yapıldığı kişinin yaşam kalitesine, beslenmesine dikkat etmesi gereken bir uygulamadır. Tüp mide ameliyatının yapılması; midenin boydan boya kesilerek tahliye edilmesi ve dikişin atılması uygulamanın işleyişi açısından büyük bir adım olsa da istenilen sonucun elde edilebilmesi için tek başına yeterli değildir. Kısacası operasyon ne kadar başarılı geçmiş olursa olsun kişinin operasyon sonrasında istediği hedeflerine ulaşabilmesi, hayalini kurduğu kiloya düşebilmesi için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme alışkanlıkları noktasında dikkat edilecek hususlar operasyonu gerçekleştiren uzman hekim tarafından belirtilecek olsa da genel hatlarıyla biz de yazımızda buna yer vereceğiz. Beslenme alışkanlıklarına tüp mide ameliyatı sonrasında dikkat edilmesindeki amaç kilo vermesinin sağlanmasının yanında metabolizmanın işleyişine herhangi bir sıkıntı yaşanmamasının sağlanmasıdır. Operasyondan yaklaşık 4 gün sonra operasyonu gerçekleştiren uzman hekimin de yönlendirmesiyle berrak sulu gıdaların tüketilmesine başlanabilmektedir. Berrak sulu gıdalardan kasıt komposto, et suyu, elma suyu, çay ve su gibi sıvı gıdalardır.

Operasyondan kısa süre sonra başlanacak olan berrak sulu gıdaların mide tarafından tolere edilmesinden birkaç gün sonra yine uzman hekim yönlendirmesiyle berrak sulu gıdalara ek olarak yoğurt, çorba, beyaz peynir ve bisküvi gibi gıda maddelerinin tüketilmesine başlanabilmektedir. Operasyon geçiren kişi bahsedilen gıda maddelerini uzman yönlendirmesi olmadan kesinlikle tüketmemelidir. Bunun haricinde yine uzman hekimin yönlendirmesiyle bahsettiğimiz gıdalardan azar azar fakat sıklıkla tüketilmesi midenin gıda maddelerini tolere edebilmesini kolaylaştıracaktır.

İlk adım olarak berrak sulu gıdaların tüketilmesinin hemen ardından ikinci aşama olarak blenderdan geçmiş ve sulu yumuşak gıda maddelerinin tüketilmesi gelmektedir. Bu aşamada yine ilk aşamada bahsettiğimiz gibi operasyonu gerçekleştiren uzman hekimin önerileri son derece önemlidir. Genellikle bu aşamaya başlandıktan sonra 4 hafta kadar devam edilebilmektedir. Operasyon sonrasında kişinin günde 70 gram kadar protein ihtiyacının olduğu unutulmamalı ve tüketilen gıda maddelerinde bu bilgi her zaman düşünülmelidir. Bu dönemde tüketilmesi muhtemel gıda maddelerine örnek olarak 3 veya 4 dakika kadar kaynatılmış rafadan yumurtayı örnek gösterebiliriz. Yumurta her gün tüketilmek yerine haftada 3 veya 4 defa tercih edilebilmektedir. Ayrıca doktor önerisiyle fırında balık veya ızgara da nadiren de olsa tercih edilebilmektedir.

Kişi operasyondan yaklaşık olarak dört hafta kadar sonra beslenme alışkanlıklarında uzmanın da tavsiyesiyle üçüncü aşamaya geçebilmektedir Üçüncü aşamada yarı katı olarak adlandırılan gıda maddelerinin tüketilmesi sağlanmaktadır. Ameliyat sürecinden dördüncü haftaya kadar geçen sürede normal şartlarda mide kesesinin iyileşmesi gerçekleşmektedir. Şeker ve yağ oranı yüksek olan gıda maddelerinin mide tarafından sindirilmesi zor olacağı için bu dönemde tercih edilmekten kaçınılmalıdır. Bu dönemde ana öğünlerin arasında atıştırmalık olarak adlandırabileceğimiz ara öğünlerin serpiştirilmesi yerinde olacaktır. 3 ana öğünün yanında 2 ara öğün ile beslenmek ameliyat sonrasında 4 haftada mide için yararlı olacaktır. Her ne kadar operasyondan sonra 4 hafta geçmiş olsa da mide henüz alışma sürecindedir. Midenin alışma sürecinde herhangi bir komplikasyon yaşamamak için yavaş yemek tüketmeye ve gıda maddelerini çok iyi bir şekilde çiğneyerek tüketmeye özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmezse kusma, bulantı, şişme gibi olumsuz durumların yaşanabilme ihtimali artacaktır.

Tüp mide operasyonunun üçüncü ayından sonra ise yine uzman kontrolü altında dördüncü seviye beslenme şekline geçilebilmektedir. Bu seviyeye kadar geçen sürede midede herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması durumunda genel olarak sınırlandırmalar kalkacaktır. Çiğ meyve, kırmızı et, çiğ sebze bu dönemde herhangi bir sıkıntı olmadığı durumlarda rahatlıkla tüketilebilmektedir. Tüm katı gıda maddeleri yavaş yemek ve iyi çiğnenmek şartıyla tüketilebilmektedir. Bu dönemde de yüksek yağ içeren gıda maddelerinden kaçınmakta fayda görülmektedir. Ayrıca ana öğünlerde yemek yerken yanında bir bardak su içilmesi de mümkün olacaktır. İyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşebilmesi için proteinin vücuda alınımının son derece önemli olduğu bu beslenme döneminde de kesinlikle unutulmamalıdır.

Genel olarak tüp mide operasyonu sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek operasyon sonrasında yaşanması muhtemel komplikasyonların önüne geçmenin yanında yaşam boyunca kilo kontrolünü sağlamak içindir. Bu nedenle beslenme alışkanlıkları gözden geçirilirken vücuda alınabilecek olan yağ ve kalori miktarı dikkatle incelenmelidir. Kişi tüp mide ameliyatı sonrasında günde 35 gramdan fazla yağ alabileceği gıda maddelerinden uzak durmayı tercih etmelidir.


Puan:

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Puan: 5 (2oy )