Tüp Mide Ameliyatına Gireceklere Özel 8 Tavsiye


Fazla kilolarınız sağlığınızı etkiler hale geldiyse; Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değerleriniz ve genel sağlık durumunuz obezite cerrahisi operasyonu kriterlerine uygunsa ve elbette psikolojik olarak hayatınızı değiştirmeye hazırsanız tüp mide ameliyatı ile hayatınızda yepyeni bir döneme girebilirsiniz. 

Midenizin hacmini azaltarak besin alımını kısıtlayan tüp mide ameliyatı hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Tüp mide ameliyatı olmaya karar vermek detaylı bir süreçtir. Birçok muayene olmanız, ameliyat öncesi sıkı bir diyet uygulamanız ve mümkün olduğunca sürece hazır olmanız gerekir. Operasyon öncesindeki süreci verimli geçirirseniz operasyon sonrası olası zorlukları azaltabileceğiniz için bu yazımızda sizlere özel önemli tavsiyelerde bulunacağız. 

“Tüp mide ameliyatı öncesi neler yapılmalı ve hangi tavsiyelere uyulmalı?” sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. 

1. Beslenmenizi Değiştirin 

Beslenmenizi DeğiştirinTüp mide ameliyatı ciddi bir operasyondur ve hazırlıklar henüz ameliyat gerçekleşmeden başlamalıdır. Hastaların genel sağlık durumlarına ve cerrahların değerlendirmelerine bağlı olarak değişse de; operasyondan yaklaşık iki hafta öncesinden sıvı besinlerin tüketilmesi gerekir. Sıvı diyetinin uygulanmasının temel sebebi karaciğerin küçülmesini sağlayarak cerrahi operasyonun güvenliğini arttırmaktır; bu nedenle de sıvı diyete harfiyen uyulması önem taşır. 

2. Alışveriş Listenizi Gözden Geçirin 

Alışveriş Listesi Obezite içinOperasyondan önce uygulanan sıvı diyette protein içerikli besinlerin özleri kullanılır. Özel karışımlar hazırlanır ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinler doğru oranda bir araya getirilir. Sıvı diyeti evde hazırlanacağı için alışveriş listesinin dikkatlice hazırlanması gerekir. 

3. Kıyafetlerinizin Uygunluğunu Test edin 

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrı oluşma ihtimali vardır bu nedenle dolabınızda mümkün olduğunca bol kıyafetler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Kilo vermeye başladığınızda da daha küçük bedenli kıyafetlere ihtiyaç duyacağınızı unutmamalısınız. 

4. Sigarayı Bırakın 

Sigarayı Bırakın - Tüp Mide AmeliyatıOperasyona kararlıysanız operasyondan en erken 1 ay önce sigarayı bırakın. İyileşme sürecini kısaltmak ve komplikasyon riskini azaltmak için sigarayı hayatınızdan çıkarmalısınız. Sigarayı bırakmadığınız takdirde cerrahların operasyonu erteleme ya da iptal etme olasılıkları olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Cerrahi öncesi kan testiyle kanınızdaki nikotin miktarının ortaya çıkacağı gerçeğini de es geçmemenizi öneriyoruz. 

5. Hastane Çantanızı Hazırlayın 

Hastane Çantanızı Hazırlayın - AmeliyatOperasyon sonrası sağlık durumunuza göre hastanede kalmanız gerekebilir. Bu nedenle hastanede yatarken konforunuzu arttırmak için hastane çantanızı hazırlamalısınız. 

6. Çevrenizdekilerle Operasyon Sonrası İçin Konuşmaya Başlayın 

Çevrenizdekilere haber verinTüp mide ameliyatı ile radikal bir değişime girersiniz. Çevrenizdeki kişilerin konu hakkında bilinçlendirilmesi hedeflerinize ulaşmanız aşamasında çok önemlidir. Size destek olacaklarından emin olmalısınız. Zaman zaman operasyon sonrası yeterince destek göremediği için kilo veremeyen ya da kilo verse dahi yeniden kilo alan vakalar olabiliyor. Operasyon sonrası sürecin bir ekip işi olduğu gerçeğini sevdiklerinize aktarmayı ihmal etmemelisiniz. 

7. Gerçeklerle Yüzleşin 

Her operasyon gibi tüp mide ameliyatının da riskleri ve riskleri minimize edebilen önlemler vardır. Operasyondan önce cerrahınızda tüm detayları konuşmalısınız. Endişelerinizi dile getirmeli ve sizi bekleyen yolculukla ilgili zorlukları öğrenmelisiniz. Böylece kaygılarınızı azaltmanız da sürece daha hazırlıklı olmanız da kolaylaşır. 

8. Protein Artışına ve Takviyelere Hazırlıklı Olun 

Hem operasyon öncesi hem de sonrası dönemde protein tüketimini arttırmanız gerekecek. Besin alımınız kısıtlanacağı için vücudunuzun ihtiyaç duyduğunu besinleri karşılamanız için takviye de kullanmanız şart olacak. Beslenmenize dair geçmiş deneyimlerinizin tamamını unutmalı ve yeni düzene bir an önce adapte olmalısınız. 

Sonuç olarak; tüp mide ameliyatı salt cerrahi bir operasyon değildir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak bu ameliyata ve yol açacağa değişime hazır olmalısınız. Yepyeni alışkanlıklar edinmeli, gerekirse psikolojik destek de alarak motivasyonunuzu yüksek tutmanın yollarını aramalısınız. Yalnız bu takdirde operasyonun olumlu sonuçlarını kucaklayabilirsiniz.


Puan:

Tüp Mide Ameliyatına Gireceklere Özel 8 Tavsiye
Puan: 4.9 (8oy )