Vertigo Hastalığında Yapılması Gerekenler


Vertigo hastalığında yapılması gerekenler başlıklı bu yazımızda sizlere vertigo nedir, vertigo teşhisi, vertigo tedavi süreci, vertigo’da kullanılan ilaçlar ve vertigo iyileşme süreci hakkında önemli bilgilendirmeler yapacağız.

Vertigo kişinin baş dönmesi şikâyetiyle sık sık rahatsızlandığı bir çeşit hastalık belirtisidir. Baş dönmesi ile başlayan bu süreç zamanla daha farklı rahatsızlıklar ile kendini göstermekte ve buna paralel olarak kişinin yaşam standartlarında belirgin düşüşler görülebilmektedir.

Vertigo Nedir?

Vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranların gelmesi veya gelen doğru uyaranların yanlış algılanması olarak tanımlanabilmektedir. Modern hayatın koşuşturmacası içerisinde olan insanlarda oldukça sık görülen bu hastalığın ciddiye alınması gerekmektedir. Aksi takdirde iş ve sosyal yaşantıda önemli aksaklıklara neden olabilmektedir.

Dengenin sağlanabilmesi için insan vücudundaki bazı organların koordineli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu organlardan birinin dahi bozulması veya hasar görmesi tüm sistemin koordinasyonlarını bozabilmektedir. Gözler, iç kulak, kaslar, eklemler ve omurilik gibi önemli organlarımız denge sağlanmasında koordineli bir şekilde çalışan önemli organlar arasında yer almaktadır.

Vertigo Teşhisi

Baş dönmesi ve bulantı ile kendini gösteren bir hastalık olan vertigo bu şekilde ilk teşhisin konulabilmesini sağlamaktadır. Vertigo teşhisi eskiden bir hayli uzun süreçler gerektiriyordu. Oysaki son zamanlarda gelişen teknolojiler sayesinde uzman hekim bu teşhisi 7-8 dakikada koyabilmektedir.

Vertigo tanısında hastanın her iki kulağında denge sistemindeki yarım daire kanalları test edilmekte ve bunun sonucunda bu hastalık kolay bir şekilde teşhis edilebilmektedir. Vertigo teşhisi konulurken en can alıcı nokta rahatsızlığın beyin içinden mi yoksa beyin dışı faktörlerden mi kaynaklandığını belirlemek gelmektedir.  Beyin kaynaklı bir rahatsızlıktan şüpheleniliyorsa tomografi ve magnetik rezonans faydalı olabilmektedir. Bu şekilde beyne giden kan akışı rahatlıkla ölçülebilmektedir.

Vertigo nedeni beyin dışı faktörlerden kaynaklandığı tahmin ediliyorsa Kulak Burun Boğaz muayenesi gerekli görülmektedir. B12 vitamin düzeyi, kan şekeri miktarı, demir gibi tahliller vertigo teşhisi konulmasında önemli yararlar sağlayacaktır.

Vertigo Tedavi Süreci

Vertigo tedavi sürecinde Vertigo’nun başka hastalıkların bir belirtisi olabileceği göz önüne alınmalıdır. Uzman hekimler ile yapılan bu tedavi sürecinde hastalık çok üst seviyeye ulaşmadı taktirde sadece 1 seansta dahi tedavi edilebilmektedir.

Eğer ki baş dönmesi Ménière hastalığına bağlı olarak gelişme gösteriyor ise tuz kısıtlaması, spor yapılması, sigara kullanılmaması, stresten ve yağlı gıdalardan uzak durulması ve psikolojik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Kriz dönemlerine ulaşırcasına ciddi boyutlara ulaşan bu rahatsızlıkta mutlaka hastanın hastaneye yatışının gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu istirahat süresince hastanın rahatsızlık belirtileri 15-30 günlük süreç boyunca yavaş yavaş azalma göstererek tedavi süreci tamamlanmış olur.

Vertigo Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Vertigo hastalığında kullanılması gereken ilaçlar iyi bir tedavi sürecinin sonucunda belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirti sonucunda kişinin kullanacağı ilaçların dozu ve ayarlaması yapılabilmektedir. Hastalık çok fazla ilerlememiş ise basit ilaçlar ile bu tedavi süreci rahatlıkla giderilebilmektedir.

Vertigo ile kullanılan ilaçlar enjeksiyon ve damar yolu ile verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ağızdan verilecek olan ilaçlar bulantı ve kusma sonucunda dışarıya atılacağından bu ilaçların kişiye hiçbir faydası olmayacaktır.

Antihistaminikler, Antiemetikler ve Benzodiazepinler; vertigo tedavi sürecinde en çok kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Hasta bu ilaçlar sayesinde 2-3 gün içerisinde eski sağlığına kavuşabilmektedir. Baş dönmesi süreci ilaç kullanımı ile zamanla azalıyor ise ilaç kullanımı da aynı doğrultuda azaltılması gerekmektedir.

Tüm bu ilaç kullanım sürecinin doktor gözetiminde olması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yapılan bu ilaç tedavisi kişide iyileşme sürecinde bir fayda sağlamadığı tespit edilirse ameliyat gerekli olarak görülebilmektedir.

Vertigo İyileşme Süreci

Yukarıda belirttiğimiz gibi ciddi olmayan rahatsızlıklarda ilaç kullanımı ile 2 veya 3 gün içinde hasta kendine gelebilmektedir. Daha ciddi durumlarda kişinin hastaneye yatırılarak düzenli tedavi ile sağlığına kavuşturulması gerekmektedir. Bu iyileşme süreci ise yaklaşık olarak 15-30 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Uzman bir doktor gözetiminde gerçekleşen iyileşme süreçleri başarılı sonuçlar elde edilmesinde oldukça önem arz etmektedir.

Vertigo tedavisi ile sağlığınızda meydana gelen tüm rahatsızlıklarınızdan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Erken tedavi ile üzerinizden kolaylıkla atabileceğiniz bu rahatsızlıklar ile yaşam standartlarınızı tekrar eski seviyesine çıkarabilirsiniz.

Uzmanlar vertigo iyileşme sürecini kolay bir şekilde atlatabilmek için aşağıdakileri önermektedir.

  • Stresten uzak durmak,
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirmek,
  • Bol su içmek,
  • D vitamini takviyeleri almak,
  • Spor yapmak.

Vertigo Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? makalemiz de ilginizi çekebilir.

 


Puan:

Vertigo Hastalığında Yapılması Gerekenler
Puan: 4.5 (31oy )