Vertigo Nedenleri ve Tedavisi


Vertigo Tanımı

Vertigo hastalığını kısa ve net bir şekilde tanımlamak gerekirse etrafınızdaki cisimlerin hareket ettiği ve dünyanın döndüğü hissini yaratan bir hastalıktır. İlk önce baş dönmesi ile ortaya çıkmaktadır ve ardından sıklıkla yaşanan baş ağrıları ile seyreden bu hastalık kişinin yataktan kalkamaması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir.

Uzmanlar vertigo hastalığını baş dönmesinden tamamen ayırmıştır. Vertigo hastalığını uzmanlar daha büyük bir hastalık hissi olarak görmektedirler. Kusma, denge kaybı ve mide bulantısı ile belirtilerini gösteren bu hastalık kişiyi yatağa bağımlı bir hale getirebilmektedir. Vertigo rahatsızlığı 12-24 saat aralığında hissedilebileceği gibi 2 veya 3 dakika içerisinde de etkisini yitirebilmektedir.

Vertigo Nedenleri

Vertigo nedenleri arasında ilk sırada beyin ile orta kulak arasındaki sinirlerin iletişimsizliği gelmektedir. Menenjit, migren, kardiyak, epilepsi, kafa travmaları ve tümör gibi nedenlerden dolayı vertigo hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu hastalığa kişinin yaşadığı psikolojik problemler de neden olabilmektedir.

Diğer vertigo nedenleri şunlardır:

1- Viral üst solunum yolu enfeksiyonu ile ikincil akut orta kulak enfeksiyonu sonucunda meydana gelen iltihap,

2- Dolaşım problemleri,

3- Alkol, sigara

4- Nörolojik Hastalıklar

5- Kulak ameliyatları

6- Başta meydana gelen yaralanmalar

7- Başın ani bir şekilde hareket ettirilmesi

8- Kulak çınlaması ve işitme zorlukları gibi nedenler vertigo hastalığına neden olabilecek rahatsızlıklar arasında gösterilebilmektedir.

Vertigo’ya neden olan hastalıklar şunlardır:

 • Ménière Hastalığı (iç kulak tansiyonu)
 • Baş Pozisyonuna bağlı vertigo
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • İç kulak ve orta kulak arasında anormal bağlantılar
 • Psikiyatrik nedenler
 • Boyun fıtığı
 • Boyun kireçlenmeleri
 • Kulağa toksit ilaçlar
 • Yüksek tansiyon

gibi birçok hastalık vertigo‘ya sebep olan önemli hastalıklar arasında yer almaktadır.

Vertigo Tedavisi

Vertigo tedavisi basit ilaçlar ile yapılabilmektedir. İlk müdahale bu basit ilaçlarla yapıldığı halde önemli sayılabilecek etkiler göstermektedir. Bu basit müdahale sonucunda rahatsızlık devam ediyorsa özel tetkikler hastaya uygulanabilmektedir.

Daha ciddi problemlerin belirtisi olabilecek vertigo’da ciddiye alınması gereken bir tedavi süreci gerekmektedir. Bu tedavi süreci boyunca rahatsızlık önemli boyutlara ulaşmış ise ameliyat vertigo tedavisinin sonunda gerekli görülebilmektedir. Vertigo tümör sonucunda oluşmuş ise ameliyat kaçınılmaz olarak görülmektedir.

Vertigo hastalığı baş dönmesi, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklar yarattığı için araba ve benzeri araçlar kullanıldığı takdirde ciddi yaralanma ve kazalara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden vertigo tedavisinin üzerinde önemle durulması gerekmektedir.

Vertigo ile tansiyona bağlı dengesizlikler birbiriyle karıştırılabilmektedir. Tansiyon ile vertigo belirtileri birbirine yakın gibi gözüktüğünden dolayı hastalar bu durumu tansiyona bağlı olarak görmektedir. Oysa bu durumu en basit şekliyle anlamak için kişinin tansiyonunun ölçülmesi yeterli olabilmektedir. Kişinin tansiyonu o anda yüksek ise rahatsızlık belirtisi tansiyon olarak nitelendirilmesi daha doğru olacaktır.

Vertigo 20 ile 60 yaş aralığındaki her bireyde görülebilmektedir. Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklerden daha sık vertigo hastalığına yakalandığı görülmektedir.

Sadece baş dönmesi ile vertigo olup olmadığınızı anlayamazsınız. Bunun yanı sıra kusma, halsizlik, terleme, görme bozukluğu, kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi belirtiler var ise vertigo varlığından söz edilebilmektedir. 

Vertigo’dan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler 

 • Stresten uzak durun,
 • Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin,
 • D vitamini takviyeleri alın,
 • Bol su için,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Spor yapın.

Tüm bu yapılması gerekenleri uyguladığınız takdirde vertigo belirtileri ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Kısaca yazımızı özetlemek gerekirse vertigo hastalığı baş dönmesi ile başlayan bir süreçtir. Daha sonrasında kişinin yaşam standartlarını düşürücü derecede hayatına etki edebilen bu hastalığın ciddiye alınması gerekmektedir. Yaşam standartlarınızı önemli derecede kısıtlayabilen bu hastalık gündelik yaşantınızı normal bir şekilde devam ettirmenize engel oluyorsa mutlaka bir doktor gözetimine girilmesi gerekmektedir.


Puan:

Vertigo Nedenleri ve Tedavisi
Puan: 5 (3oy )